Bože! Dědičný hřích už není je křesťanský, ale i postkomunistický
Teologie říká, že od prvotního hříchu, který spáchali snědením zakázaného jablka ze stromu poznání Adam a Eva, jsme všichni tímto dědičným hříchem zatíženi.
Což o to, my lidé jsme prostě nedokonalí a chybující. Je proto dobré k vlastním schopnostem přistupovat s pokorou. A není od věci si to občas připomenout.
K teologům se však v poslední době přidávají i další mudrlanti. V čem to spočívá? Zkráceně se tato politologická konstrukce nazývá nevyrovnání se s komunistickou minulostí a implicitně z ní plyne, že občané bývalých socialistických zemí jsou jaksi dědičně poznamenaní, tedy jsou hloupí, zaostalí, xenofobní a všeobecně méněcenní. Je nutno je převychovat, jejich svobodně zvolené politické reprezentace v nejlepším případě nebrat vážně nebo se je pokusit rovnou nahradit jinými.
Uvedená teorie se prudce zviditelnila po posledních německých volbách, kde se ziskem přes 12 procent uspěla strana AfD. A protože uspěla více v bývalém NDR, viník byl hned jasný. Mnozí němečtí komentátoři rovnou odkazovali „dederóny“ (své spoluobčany z bývalé NDR) do skupiny států V4! Jsou přece stejně dědičně poznamenaní. Vůbec se netrápili tím, že i kdyby se celé východní Německo propadlo do země, AfD by i tak bezpečně seděla v Bundestagu. Z německých médií se tato teorie přelila i k nám. Zde se našli takoví pokrokářští borci, kteří vinu za německý volební výsledek nesvalují jen „dědičnost“ v bývalé NDR. Všimli si toho, že nejúspěšnější byla AfD v Sasku i v Bavorsku. Bavorsko sice je na západě, ale u českých hranic stejně jako Sasko! Takže náš dědičný hřích se podle tohoto vidění světa jaksi přelil přes naše hranice do nebohého Saska a Bavorska! Uff!
Ale teď vážně. Svalovat vinu za úspěch protimigračních stran na šířící se dědičný hřích z exkomunistických zemí je až dětinsky krátkozraké. Příčiny jsou zjevně jinde. Od pádu komunismu už uběhlo skoro třicet let!
Pro srovnání, již 12 let po konci druhé světové války bylo Západní Německo plnohodnotným státem Západu a skoro nikdo jim minulost nepřipomínal. Takže nacistické řádění se dědičně nepřeneslo a po 12 letech bylo vymalováno. Za to my jsme i skoro po 30 letech pořád exkomunisti.
Ano, historický prožitek se vryje do paměti národa. Naše zkušenost s komunismem z nás však neudělala věčné zatracence a dědičné komunisty už vůbec ne. Oproti zemím, které komunistickou diktaturu v praxi nezažily, totiž víme, jak různé utopie a sociálně-inženýrské sny a pokrokářské bludy v praxi dopadají.
Jaroslav Míth
Proč jsme uměli reagovat na vypuštění Sputniku a sonda Čchang – e 4 nás nechává v klidu?!
Letos přistála na odvrácené straně Měsíce čínská robotická sonda Čchang – e 4, ale nechalo nás to v trestuhodném klidu, žádná reakce vyspělého Západu se nekoná. EU raději řeší zákaz uchošťourů a svobodnou volbu pohlaví od 12 let
Jaroslav Míth
Budou akademici i nadále váženými osobami? Martin C. Putna dělá vše, aby tomu tak nebylo
Ač se na internetu může zdát, že v diskusi jsme si všichni rovni, není to tak. Pokud veřejně lže vzdělanec a akademik, tak to má na společnost daleko horší dopad, než když říká nesmysly nějaký bezvýznamný hlupák.
Jaroslav Míth
Energetická politika EU vede k ožebračování obyvatel a k závislosti na Rusku
Energetická politika rychlého odchodu od jádra dopadá nepříznivě na slabší sociální vrstvy a oslabuje svobodu Západu a posiluje jeho závislost na Rusku a zemích Blízkého východu.
Jaroslav Míth
Šetřit ano! Ale ne pokrokářskou cestou EU!
Je určitě správné šetřit energií, pitnou vodou i jinými zdroji. Ale šetření je jen prostředek, ne cíl. A cílem šetření není ušetřit pár Wattů nebo mililitrů za enormní investici, ale ušetřit peníze
Jaroslav Míth
Galén porazil Hitlera i na vrcholu jeho moci
Všichni známe doktora Galéna z Bílé nemoci. Osamělý člověk, pokoušející se zastavit diktátora. V reálné historii existoval i skutečný Galén. Německý biskup, který svou odvahou a inteligencí dokázal zastavit Hitlerův zvrhlý projekt
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Konec války i algebra. Starý deník židovské dívky je hitem na TikToku
„Celý den jsem studovala, teď jdu do klubu, vezmu si růžovou sukni a blůzu, k tomu perlový...
Návrh státního rozpočtu je nerealistický, myslí si Zeman. Kritizoval i opozici
Bývalý český prezident Miloš Zeman kritizoval nedávno schválený návrh státního rozpočtu na příští...
Jste nenažraní, kritizoval Okamura Výborného. Ten ho tepal za „rejžování“ na turistech
„Vy jste tak nenažraní, žijte trošku s občany. Vždyť ti lidé na vaši vládu neřeknou jedno pozitivní...
Hrozí příliv uprchlíků, nesrovnatelný s minulými, varuje Fischer po pádu Asada
Pád režimu Bašára Asada v Sýrii neznamená pro Evropu nic dobrého, míní europoslankyně ODS Veronika...
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...
- Počet článků 129
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1218x