Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koronavirus se v domečku zvládá pohodlněji. Hlavně dětem.

Na naši cestu z města za vysněným bydlením na vesnici jsme nevstupovali s naivitou, jak to bude jednoduché a celé ozářené sluncem. Bylo to těžké, sakra těžké.

A začalo to v roce 2014 a skončilo (nebo právě celé teprve začalo?) na začátku roku 2017. Stálo nám to celé za to? Jasně, jasně že jo! Máme vlastní domeček, zahradu a čerstvé bylinky. Sice nemůžu říct, že nejsme zadlužení, domek jsme si neuplácali z hlíny a naopak docela složitě rekonstruovali. Ale to čert vem. Za zahradu jsem teď moc ráda.

Neumím si představit, že bychom byli ještě dnes v nájmu v tom pidi bytě, rozuměj v maloměstském bytě 2+kk se dvěma dětmi. Třeba současná situace spojená s karanténou kvůli koronaviru a svým způsobem zákazem volného pohybu motivuje i další, aby se toho nebáli a i přes všechny klacky, které budou padat pod nohy (jo, budou), se do hledání vlastního bydlení opřeli. Klidně hned. Realitky fungují i nadále. Sice ne každý má chuť kupovat nemovitost, to ale může přinést jinou výhodu. Větší výběr.

Podívejte se, s čím jsme bojovali nejvíce a taky na pár rad pro OSVČ při vyřizování hypotéky (to jsme si fakt vytrpěli).       

Problém 1: představy o domečku a realita

Jasno jsme neměli vůbec v ničem. Mnohé z navštívených domečků se nám vryly do paměti a jejich odmítnutí jsme oplakali. Prošli jsme si hledáním překotným a zoufalým. Stejně tak nás oslovovaly realitky. Prodat chtěly cokoliv, věděly o tom jen málo. Naše požadavky jsme museli mnohokrát opravovat a přizpůsobovat.

Od myšlenky bydlení kousek za Prahou jsme upustili a velmi vážně zvažovali koupi poddolovaného pozemku pro vystavení něčeho nového. Náš další krok nás zavedl na větrnou hůrku zatíženou exekucí. Naši horcí kandidáti tak znovu ztráceli na kráse.

Neměli jsme zkušenosti se stavbou domu. Neměli jsme v rodině stavaře a sami jsme se nechtěli učit stavět svépomocí. Čas jsme chtěli věnovat raději dětem a naší práci. Neměli jsme známého v realitní kanceláři, ani reference, hledali jsme v běžných nabídkách na internetu. Jako start to bylo strašné. Po letech hledání to ale vyšlo, jupí.

Problém 2: Hypotéka pro OSVČ

Adam chtě nechtě začal na konci roku 2014 pracoval jako OSVČ. Já jsem byla na mateřské/rodičovské dovolené a záhy jsem se také začala podnikat. Oba jsme pro banku byli svým způsobem nezaměstnaní.

Schvalování hypotéky pro OSVČ bylo u bank zjevně tak oblíbené jako zvyšování úroků na spořících účtech. Ale my jsme ji potřebovali, naše úspory použitelné pro stavbu domu se blížily nule. Přitom jsme nechtěli několikamilionovou hypotéku pro OSVČ, na kterou bychom pracovali dnem a nocí, víkend nevíkend. Chceme žít a být s dětmi.

Ve vyřizování plave i náš finanční poradce. Jednou tvrdí to, podruhé to. Asi taky nerad vyřizuje hypotéku pro OSVČ. No jo, ale co máme dělat? Po dvou letech zmatků a nejistoty hledáme nového poradce v sítí (na Googlu), protože nemáme reference, známé s dobrou zkušeností. Bylo by fajn mít ve všem jasno předem. Našli jsme Jardu Galla a tentokrát to byla trefa do černého a měli jsme konečně jasno. U něj jsme se nachytřili a v daňovém přiznání si dali bacha na 3 věci:

  1. OSVČ dokládá bance své příjmy daňovým přiznáním. A protože se podnikatel obvykle snaží platit co nejnižší daně, vypočtený daňový základ si snižuje o odečitatelné položky a daňové slevy. Provádí tzv. daňovou optimalizaci. Banka ale při vyřizování hypotéky zvažuje právě částku po všech slevách a odečtech. A my jsme nebyli výjimka. Pro banky jsme díky této legální a naprosto běžné cestě snižování daní byli méně bonitní. 
  2. Na doporučení jsem přestala uplatňovat i výdaje paušálem. Výdaje jsem měla obecně nízké, ale abych nemusela i z toho mála, co jsem vydělala, platit daně, uplatňovala jsem výdaje paušálem. A ejhle, banku zajímaly opět jen mé příjmy po odečtení těchto paušálních výdajů.
  3. A v posledním kroku, aby nebyla výše požadované hypotéky tak vysoká, jsme si vzali půjčku ze stavebního spoření. Teď se mi docela líbí možnosti peer-to-peer půjček, ale ty tehdy ještě nebyly, nebo jsme o nich nevěděli.

Vše dohromady dalo to, že jsme na začátku roku 2017 s úsměvem na tváři podepsali smlouvy o hypotečním úvěru. A jupíjej, bydlíme tam doteď a nakonec i ten život v izolaci je snesitelný. Děti si běhají po zahradě bez roušky, celá zahrada je vlastně jejich hřiště. Všechny ty průšvihy a přešlapy za to prostě stály.

Autor: Míša Vránová | středa 6.5.2020 13:48 | karma článku: 5,31 | přečteno: 124x
  • Další články autora

Míša Vránová

Chytré hodinky v době koronavirové

Možná už si pamatujete, že nejmodernějším technologiím příliš neholduji. Mám to totiž spíše opačně. Mnohem blíž mám k přírodě, tichu a klidu, který se s ní neodmyslitelně pojí.

20.4.2021 v 20:37 | Karma: 0 | Přečteno: 73x | Diskuse| Osobní

Míša Vránová

Jak jsem léčila paradentózu

Paradentóza symbolizuje hned vedle zubního kazu jednu z nejčastějších věcí, kvůli které vyrážíme za naším zubním lékařem. Je nepříjemná, bolí a zkrátka a jednoduše nám komplikuje každodenní život.

4.9.2020 v 14:27 | Karma: 5,27 | Přečteno: 271x | Ostatní

Míša Vránová

Chytré věci? Hlavně moudrá rozhodnutí!

Dnes mě zaujal článek https://pavelchalupsky.blog.idnes.cz. Chytrost nejsou čáry. Ani máry. Co nám chytré věci berou a naopak dávají?

22.5.2020 v 16:05 | Karma: 0 | Přečteno: 84x | Diskuse| Společnost

Míša Vránová

Proti trudomyslnosti i koronaviru pěstuju bylinky

Šli jsme na vesnici za klidem a i tady nás dohnal koronavirus. Jako každého, že. Ale nemám si na co stěžovat. Ano, omezení jsou, ale máme zahradu a lesy na dosah ruky. Do boje proti koronadepce jsem vytáhla těžký kalibr - bylinky.

25.4.2020 v 11:24 | Karma: 9,09 | Přečteno: 248x | Diskuse| Osobní

Míša Vránová

Prášek na spaní a na shledanou. To na léčbu nespavosti nestačí

Nekonečné kontrolování času. Převalování z leva doprava, ze zad na břicho. Krátký lehký spánek. Znovu vzhůru. Pokud takto probdíte celou noc, následující den je vyčerpávající. Ničí to vaše tělo i psychiku.

11.2.2019 v 10:33 | Karma: 14,32 | Přečteno: 551x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  19:08

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17

Desetitisíce Francouzů dnes vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Dny v týdnu vidí barevně. Obrazy nelze číst logicky, říká malířka Klára Sedlo

15. června 2024  18:01

Už na vysoké škole se seznámila se svou současnou kurátorkou a začala se uměním naplno živit....

KOMENTÁŘ: Zase školné? Opravdu chceme bariéru bránící ve vzdělání?

15. června 2024

Premium Už je to tu zas. Eurovolby jsou za námi, voliče zase nějaký ten měsíc nepotřebujeme, tak proč po...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 186x
Jsem na mateřské, ale nezajímám se jen o pleny. Často sedím u počítače nebo notebooku, sleduju iPhone, svítím moderním LED osvětlením. Peču v domácí pekárně nebo připravuji RAW polévky a smoothie. Miluju moderní technologie. Nebaví mě být jen ženou v zástěře. @ladyvirtual.cz | #mother | #wife. Vítejte v mé domácnosti.