Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak zchladit naše města v době horka?

V těchto dnech Česko sužuje již několikátá vlna veder za tento rok. Podle klimatologů by přitom horkých vln mělo ještě přibývat. Jak se můžeme vlnám vedra bránit?

Zvláště ve městech, která zachycují mnohem více tepla než okolní volná krajina, pociťujeme vedra velmi silně. Tento jev, kdy města pohlcují velké množství tepla, které poté sálá ještě dlouho do noci, se nazývá městský tepelný ostrov. Příčinou městských tepelných ostrovů jsou tmavé a teplo hodně akumulující materiály (asfalt, beton), nízký podíl zeleně a vodních ploch, geometrie ulic a georeliéfu. Například v Praze je v celoročním průměru o 2,5 stupně tepleji než v okolní krajině, místy to může být až 10 stupňů, nejvýrazněji se vliv tepelného ostrova projevuje v centru Prahy.

Zdroj:http://hlinomaz.blog.idnes.cz/c/392220/Prazsky-tepelny-ostrov-a-tropicke-noci.html

Vysoké teploty mají negativní dopady na lidské zdraví, zejména na seniory, děti a lidi trpící chronickými nemocemi dýchacích cest. Přitom následky veder mohou být fatální. Francoužští lékaři přičítají letošním vedrům 700 úmrtí, vlně veder v roce 2003 dokonce několik tisíc. Velká vedra způsobují sníženou pozornost, bolesti hlavy, poruchy spánku, to vše snižuje pracovní výkonnost a tím pádem výrazně poškozuje českou ekonomiku. Problémem je také rostoucí koncentrace přízemního ozónu.
 

Urbanisté, developeři, architekti, stavitelé a v neposlední řadě politici a úředníci by proto měli ve své práci zcela samozřejmě zohledňovat dnešní a do budoucna ještě intenzivnější dopady změny klimatu. Na co konkrétně by měli myslet a co konkrétně by měli prosazovat, aby dopady veder ve městech byly co nejmenší?

Velice důležitá je zeleň ve městech. Vzrostlé stromy, keře i travnaté plochy působí jako přirozené ochlazovače. Ochlazující efekt mohou mít také zelené fasády domů či zelené střechy.  .

Neméně důležité jsou vodní plochy, od těch nejmenších až po velkoplošné. Pítka v parcích, prameny, kašny, vodotrysky, gejzíry, vodní kaskády, umělé vodní kanály, brouzdaliště, rybníky či nádrže, to vše jsou důležité urbanistické prvky, které mohou zpříjemnit pobyt ve městě během letních veder.

Na zrekonstruovaném náměstí v Čelákovicích najdeme kašnu, umělý vodní kanál k brouzdání, pítko i vodotrysk. Zdroj:http://www.celakovice.cz/cs/mesto/rozvoj-mesta/projekty/revitalizace-namesti/

Dalším důležitým prostředkem, jak zabraňovat zbytečnému zahřívání měst, je volit světlé barvy povrchů, zvyšovat odrazivost (albedo) budov a dalších ploch (volných prostranství, dopravních komunikací). Všichni dobře známe rozdíl, když na sobě v létě máme tričko černé či bílé barvy či když jedeme v tmavém či světlém autě. Na jihu Španělska najdeme města, v nichž má převážná část budov bílou fasádu. Důvody jsou praktické a ani esteticky na tom města netratí. Naše podmínky jsou samozřejmě pořád velmi odlišné od těch v jižní Evropě, ale do budoucna se jim budou čím dál více blížit.

V jižanských zemích je dobrým a zároveň životně nezbytným zvykem dbát na stínění oken v podobě venkovních rolet, venkovních žaluzií a markýz.

Důležité jsou také zvolené materiály budov a energetická náročnost budov. Z hlediska přehřívání jsou velmi problematické prosklené administrativní budovy, které značnou část tepla pohlcují, značnou odrážejí do okolí. Pláště dobře izolovaných budov většinou nejsou zhotovené z teplo absorbujících materiálů, z nichž teplo sálá ještě dlouho do noci. Izolované budovy navíc zaručují stabilnější teplotu vnitřního prostředí, takže nepotřebují složitá a nákladná zařízení na větrání a chlazení, ale vystačí si s přirozenými mechanismy.
Přehřátí organismu nezřídka končí až fatálně. Pamatujme proto na to, že rozhodující není hodnota, kterou naměřil teploměr, ale naše pocitová teplota, ta totiž bývá z různých důvodů o dost vyšší. Proto bychom měli vedle pitného režimu a snahy vyhýbat se přímému slunci myslet i na výše zmíněná opatření, zejména s ohledem na naše děti a seniory.

 

Autor: Ondřej Mirovský | čtvrtek 6.8.2015 19:01 | karma článku: 20,74 | přečteno: 2082x
  • Další články autora

Ondřej Mirovský

30 km/h v Praze? ANO a sakra rychle! Protože na každém životě záleží.

Zóny 30 jsou nedílnou součástí dopravní politiky mnoha měst, která jasně vidí zásadní rozdíl v dopadech na život a zdraví chodce při nehodách při 50 km v hodině a 30 km v hodině.

2.9.2021 v 13:44 | Karma: 13,32 | Přečteno: 1359x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ondřej Mirovský

Štvanice Prahy 1 proti kolům je mezinárodní ostudou

Návštěvníci z celého světa žasnou – na dlažbě v centru Prahy jsou nově ohyzdné bílé čáry se škrtnutým symbolem jízdního kola. Vrcholí agresivní tažení městské části Praha 1 proti cyklistům.

16.7.2018 v 19:05 | Karma: 14,41 | Přečteno: 607x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ondřej Mirovský

Jak zachránit Libeňský most? Postavit nový most do Karlína a Libeňský most opravit

Libeňský most, který spojuje Prahu 7 a 8, se stal bohužel politickou rozbuškou současné situace v Praze a přitom to tak být nemuselo. Stačilo dodržet platné usnesení z roku 2016 k jeho rekonstrukci.

16.5.2018 v 14:09 | Karma: 14,98 | Přečteno: 437x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ondřej Mirovský

Sdílené auto do každé rodiny

Praha je plná aut. Přestože mnoho pražských rodin již jedno auto má, nemálo z nich plánuje pořídit druhé. A to i přes to, že v Praze se rezidentům neparkuje všude úplně pohodlně a zóny stání negarantují a ani nemohou garantovat.

14.5.2018 v 20:14 | Karma: 11,18 | Přečteno: 631x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ondřej Mirovský

Vlk se nažral a koza zůstala celá

Česko vyhostí tři ruské "diplomaty", ve skutečnosti pracovníky ruských tajných služeb. Ukázkové vrtěti psem v podání A. Babiše a Stropnického resortu. Klíčovým konzultantem tohoto kroku nebyla britská, ale spíše ruská ambasáda.

26.3.2018 v 16:54 | Karma: 17,31 | Přečteno: 819x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1450x
Radní MČ Praha 7 pro oblast dopravy.

Člen dopravního výboru hlavního města Prahy. 

  

Seznam rubrik