Časy postfaktické či spíše pokrytecké?
V záplavě informací, za kterou vděčíme moderním sdělovacím prostředkům, se projevuje nápadný rys. Je to nechuť nazývat věci pravým jménem. Zejména se vyhýbáme slovům, které mohou mít hodnotící charakter. Tak zloděj kovů už není zlodějem (to ošklivé nekorektní slovíčko "zlo"), psychopat pschopatem (opět ošklivé slovíčko "pathia"). Někdy záměrně posouváme význam a psychiatrizujeme - třeba pojem fobie, coby chorobný patologický stav, se používá i pro přirozenou nechuť či odpor, někdy dokonce i pro ostražitost. Jinde zase maskujeme - abychom nemuseli mluvit o antisemitismu, hovoříme o utlačovatelské politice státu Izrael. Nebo mlčíme, abychom nemuseli mluvit o antisemitismu vyznavačů islámu. Příkladů by bylo mnoho, zvláště za okolností, které se jaksi nehodí k soudobému mediálnímu pseudohumanistickému narativu.
A rovněž tak neměříme stejným metrem. Se stejným zaujetím, jaké se projevuje v boji za ochranu žen, které někdy ústí a ve válku proti mužům (co jiného jsou některé výstřelky "mee too"?), opomíjíme zotročení ženy v mohamedánském světě, dané již jejich posvátným textem. Neměříme stejným metrem při různém zvýhodňování jiných skupin. Když jednoho zvýhodňuji, zákonitě to musí být na úkor jiného. Vrcholem pokrytectví pak je jedním dechem hlásat právo jiných národů na stěhování národů a současně přikyvovat s pochopením pro nedávný čin Sentinelců, kteří jednali právě naopak. Pravda vždy v životě vyjde najevo, i když to chvilku trvá. Nějaké to dítě vykřikne , že král je nahý. A stále platí, že cesta do pekel, je dlážděna dobrými úmysly.
Miroslav Vlasák
Na okraj „posledních slov“ TGM
Nechci komentovat samotný průběh show, která mi neodbytně připoměla Cimrmana, ale zmíním jeden detail.
Miroslav Vlasák
Ke včerejší debatě o zdravotnictví v OVM
Přece jen jsem si nenechal včera ujít debatu, týkající se mé profese s ministrem Válkem, do kterého se mnozí tak rádi trefují
Miroslav Vlasák
Eurovolby - dát hlas Svobodným?
Pro případné podezřívače, vidící v tom stranickou volební agitaci, předem prohlašuji, že v současnosti nejsem já ani nikdo z mých blízkých členem žádné politické strany či hnutí.
Miroslav Vlasák
Setkání se Zlem
Ke včerejší tragedii se logicky objevuje řada tak či onak zaměřených komentářů. Nebudu zde rozšiřovat řady těch kteří to berou jako příležitost ke kritice toho či onoho opatření. Jde mi o něco úplně jiného.
Miroslav Vlasák
Nedělní otázky VM na téma zdravotnictví byly tentokrát překvapivě zajímavé
Ačkoli tenhle po léta běžící pořad bývá někdy trochu nudným spektáklem, spíše se hádajících reprezentantů politických stran nežli soubojem myšlenek a osobností, poslední pořad stál za shlédnutí.
| Další články autora |
Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu
Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...
Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech
V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...
Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další
Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....
Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry
Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...
Miss Czech Republic 2026 představila top 10 finalistek. Kdo jsou krásky, které bojují o korunku?
Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....
V Č. Budějovicích je nové vyhlídkové molo na soutoku Malše a Vltavy
V Českých Budějovicích mohou lidé využívat nové vyhlídkové molo na soutoku Malše a Vltavy. Jde o...
V Č. Budějovicích je nové vyhlídkové molo na soutoku Malše a Vltavy
V Českých Budějovicích mohou lidé využívat nové vyhlídkové molo na soutoku Malše a Vltavy. Jde o...
Při výcviku v Doupově zemřel voják, podle policie může jít o sebevraždu
V Doupovských horách zemřel v pondělí jeden z příslušníků žatecké posádky. Případem se zabývá...
Hledání obřích vajec, chození s Jidášem či foukání skla. Poradíme vám, co letos dělat na Velikonoce
Velikonoční prodloužený víkend se blíží a spolu s ním také spousta tvořivých akcí. Přinášíme vám...
- Počet článků 66
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1217x



















