Bude armáda provádět kontroly u podnikatelů?

      Česko přichází kvůli daňovým únikům ročně odhadem až o 230 miliard korun. Vychází to z kvalifikovaného odhadu, jednak českých analytiků, tak evropských expertů Evropské komise. 

       V Česku je prakticky od devadesátých let trendem šedá ekonomika, kudy ročně utíkají miliardy korun, ze kterých se neodvádějí daně. Neplacení daní se netýká jen malých a středních podnikatelů, ale i velkých podniků či nadnárodních společností. Dobře zaplacení právníci a daňoví experti dokáží i ze ziskové firmy udělat firmu, které stát na dani dokonce doplácí. 

 

        Kauzy typu „Topné oleje“ jsou kapitolou samo o sobě. Podvodné machinace dokonce živí i některé soudce, kteří pak mají soudit, či soudili jiné podvodníky. Řada vlivných podniků využívá našeho štědrého daňového systému a vládou podporovaných investičních pobídek, přičemž zisky transferují do daňových rájů, kde peníze jednoduše zmizí. Zahraniční banky (např. HSBC) pro takové klienty zřizují tzv. černé konta, ve kterých se točí peníze z korupce a dokonce i drog či prodeje zbraní. Jistě je všem známá např. kauza Mostecké uhelné a 14 miliard korun, které nikomu „nechyběly“.

 

        V Česku jednoduše kvete korupce a krade se, kam se podíváme! Při sestavování státního rozpočtu politici zjišťují, že vybrané daně nestačí pokrýt náklady státního aparátu, zvyšujícího se počtu důchodců, investic do infrastruktury atd., a tak pokud nechceme zvyšovat deficit rozpočtu, ale naopak, za těch ušetřených 200 miliard snížit státní dluh, daně, nebo podpořit poctivé podnikatele, nezbývá nám nic, než se zaměřit na tyto relativně vysoké, volné a dostupné prostředky.

 

         Většina expertů se shoduje na tom, že pro odhalování daňových úniků je nutné zvýšit výkonnost a schopnost státní správy. To v současné době není dosti možné, vzhledem k poddimenzovanému stavu pracovníků finančního úřadu. Nemyslím si, že zavedení registračních pokladen u drobných podnikatelů tento problém vyřeší plošně, protože se bude jednoduše prodávat bez účtenky. Obzvláště, když je dnes běžné, že se daňová kontrola někde objeví několikrát a někde vůbec.

 

 Vojáci do ulic!

 

          S řešením překvapivě přichází Jan Kymla, mluvčí Okresní hospodářské komory (OHK) v Ústí. OHK v Ústí totiž má za to, že by se dalo zařídit, aby armáda začala plnit i svoji vnitřní funkci. Armáda podle OHK v Ústí může začít toto dělat neodkladně. Státu by to přineslo velké úspory a městům naplnilo jejich pokladny z kapitoly rozpočtového určení daní. V součinnosti s finančním úřadem a následně samostatně by vojáci mohli provádět kontroly u podnikatelů, ve firmách a také se zaměřit na poradenské a právní aktivity OHK v Ústí. Tedy, pokud se týkají daní. Pro armádu by to mohla být ideální praktická příprava, když už jsme na cestě k totalitě. Důležité je začít konečně něco dělat. Jinak poslední z nás za 15 let zhasne a je úplně jedno, jestli bydlí v centru města, v Brně, ve Skoroticích či jižních Čechách.  Na vyplácení důchodů jednoduše nebude.

 

          Hospodářská komora je prý připravena spolupracovat na řešení těchto problémů, protože např. zneužívání státního doplatku na bydlení se dotýká hlavně podnikatelů s chudobou, kteří ve vidině zisku sestehovávají Romy a nepřizpůsobivé do lokalit, ze kterých se záhy stávají vyloučené, na čemž, ale dále profitují města, které čerpají stamiliony z eurodotací.

 

Nebojme se tedy pojmenovat věci pravým jménem. Je třeba mít odvahu problém popsat a navrhnout řešení, protože těch 200 miliard pořád visí ve vzduchu.

Miroslav Kováč

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Kováč | sobota 20.6.2015 22:34 | karma článku: 12,07 | přečteno: 579x
  • Další články autora

Miroslav Kováč

Smrt v žatecké Pizzerii

22.10.2016 v 23:23 | Karma: 29,32

Miroslav Kováč

Komunista smrad necítí

7.9.2016 v 23:55 | Karma: 21,02