Luciferův efekt

„ ...  většina z nás zná sama sebe jenom z vlastní omezené zkušenosti v dobře známých situacích, které předpokládají pravidla, zákony, strategie a tlaky, které nás drží v nějakých mezích. Chodíme do školy, do práce, jedeme na dovolenou, chodíme na večírky; platíme účty a daně, každý den, každý rok. Ale co se stane, když jsme vystaveni úplně novému a neznámému prostředí, kde naše zvyky nestačí? Začnete novu práci, jdete na své první rande sjednané po netu, jste uvězněni, odvedeni do armády, vstoupíte do církve, stanete se dobrovolníkem v nějakém experimentu. Když se změní základní pravidla, to staré nemusí fungovat tak, jak byste čekali."

" Byl bych rád, kdybyste se v průběhu naší cesty stále ptali „Já taky?“ když se setkáte s různými formami zla. Budeme analyzovat genocidu ve Rwandě, hromadnou sebevraždu a vraždu stoupenců (Jima Jonese, moje pozn.) People's Temple v džungli Guyany, masakr v My Lai ve Vietnamu, hrůzy nacistických koncentračních táborů, mučení vojenskou i civilní policií po celém světě, sexuální zneužívání farníků katolickými kněžími, ... vězení v Abu Ghraib v Iráku. Jedna zvláště význačná hrozba, která spojuje tato zvěrstva, vyjde najevo ze spousty výzkumů v experimentrální sociální psychologii, zejména studie známé jako Stanfordský vězeňský experiment.“ [1], str.6

Jde o knihu Philip Zimbardo: The Lucifer Effect   How Good People Turn Evil, vydal Rider 2009. Četla jsem ji v angličtině, letos ji vydalo nakladatelství Academia v českém překladu, pod titulem Luciferův efekt.

Pokud texty autora už neznáte, je to, myslím, velká škoda. Pro vás. Protože bych jen opakovala to, co můžete najít jinde, jen stručně. Jako shrnutí na jednom místě a tipy na to, co by vás mohlo zaujmout natolik, že budete pátrat dál:

  • Na YouTube jsem kdysi našla video. Prof. Zimbardo v černém tričku, velmi živě a energicky, s výraznou gestikulací, vyjmenovává, jak se bránit. A nedělat věci, které dělat nechcete. Stručně a názorně. Prof.Zimbardo není suchý, namyšlený teoretík. Nejen proto je světově uznávaným psychologem a autoritou v oboru sociální psychologie.
  • Jeho přístup je praktický, a je určitě ovlivněn tím, že vyrůstal v ghettu Bronxu, New York City. V chudé rodině. Píše živě, s nezvyklou sebereflexí (třeba když popisuje, jak a proč byl experiment předčasně ukončen).
  • Stanfordský vězeňský experiment (SPE) z roku 1971 trval sice jen 6 dnů, ale „ Webová stránka SPE mívá denně kolem 500 návštěvníků a v minulých pěti letech se objevilo více než 13 milionů záznamů  www.prisonexp.org. Toto překvapivé zjištění signalizuje, že využití webu je mimořádně důležité pro šíření psychologické osvěty v celosvětovém měřítku.“ [2], str.27
  • Moc a zlo, s podtitulem Sociálně psychologický pohled na svět, zde [2]. 200 str., kde je stručně shrnutá práce, život a je tam také velký (a zajímavý) rozhovor s prof.Zimbardem. Vyšlo v Praze v roce 2005, na počest udělení ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových.
  • Pokud umíte anglicky, potom zkuste www.zimbardo.com A tam už najdete další. na YouTube je video, 23:10 minut, když jsem se na ně dívala dnes, mělo 3 865 308 shlédnutí: http://www.ted.com/talks/philip_zimbardo_on_the_psychology_of_evil#t-207967 můžete rovněž vyhledat na netu další knihy autora. Za rozumné ceny, často nižší než české knihy podobného zaměření a rozsahu, je lze získat i přes česká knihkupectví. Tipy na další knihy, které prof. Zimbardo napsal sám (nebo jako spoluautor); pokud vím, nevyšlo nic z toho česky: Shyness: What It Is, What to Do About It The Shy Child (spoluautor) Psychology and Life (spoluautor) Psychology: Core Concepts (spoluautor) The Psychology of Attitude: Change and Social Influence (spoluautor).
  • Pro ty, kdo anglicky nečtou, jen pro zajímavost, o co přichází. Tentokrát jsou tituly výše uvedených knih česky, překlad titulů je můj. Pokud vím, česky nevyšly (ani pod jiným názvem): Nesmělost: Co to je a co s tím dělat Stydlivé dítě (spoluautor) Psychologie a život (spoluautor) Základy psychologie (spoluautor) Psychologie chování  Změna a společenský vliv (spoluautor)

Pokračování příště. To be continued.

Citovaná literatura:

[1] Philip Zimbardo: The Lucifer Effect. How Good People Turn Evil, Rider 2009, str. 6

[2] Philip G. Zimbardo: Moc a zlo, Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, Praha 2005, str.27

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pokorná Mirka | sobota 17.5.2014 15:50 | karma článku: 5,58 | přečteno: 584x
  • Další články autora

Pokorná Mirka

Asi přestanu psát blog

23.11.2017 v 12:43 | Karma: 16,70

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

21.11.2017 v 15:19 | Karma: 18,69