Fotka by stačila. Přípodotky.

Nemusíte soudit-předsudky to udělají za vás. Co jsem četla nebo mě napadlo poté, co jsem toho už nadrásala na tohle téma tolik. Jak napsal Karel Čapek, nejlepší věci nás napadají až poté. Co mě napadlo dřív, viz též můj obsáhlý seriál Fotka by stačila.

„ … Je načase udělat v podnikání to, co takoví stárnoucí rockeři udělali v pop music: rozmetat mýtus, že na to mají monopol mladí. Tuto představu výrazně posílil technický boom posledních let: Facebook, Google i Groupon založili teenageři nebo lidé mezi dvaceti a třiceti. ...

Nástup nezletilých podnikatelů vede k předsudkům vůči starým lidem, obzvláště mezi investory do rizikových podniků. ...

Z výzkumu plyne, že věk může být pro podnikatele naopak výhoda. Vivek Wadhwa z kalifornské Singularity University studoval více než 500 amerických high-tech a strojírenských firem s obratem více než jeden milion dolarů. Zjistil, že průměrný věk zakladatelů úspěšných amerických technologických společností (tedy těch s reálnými příjmy) je 39 let. Úspěšných zakladatelů starších padesáti let bylo dvakrát tolik co čtyřiadvacetiletých a mladších, a šedesátníků a starších bylo dvakrát více než devatenáctiletých a mladších.

Dane Stangler z Kauffmanovy nadace studoval americké firmy založené v letech 1996 až 2007. Nejvyšší míru podnikatelské aktivity zaznamenal mezi 55 a 64 lety – a nejnižší úroveň u googlovské generace dvacetiletých až čtyřiatřicetiletých. Kauffmanova nadace ve své poslední studii startupů uvádí, že v roce 2010 bezmála třiadvacet procent nových podnikatelů představovali lidé mezi 55 a 64 lety, oproti méně než patnácti procentům v roce 1996. …

Benjamin Jones z Kelloggovy školy managementu při Northwestern University a Bruce Weinberg z Ohio State University zkoumali kariéry nositelů Nobelovy ceny za chemii, fyziku a medicínu. Zjistili, že průměrný věk, v němž tyto hvězdy přišly s největšími inovacemi, je nyní vyšší než před sto lety. Vivek Wadhwa spekuluje, že mnohé z nejslibnějších firem v budoucnosti budou plodem propojení dvou oborů, jejichž zvládnutí trvá léta – řekněme robotiky a biologie nebo medicíny a nanotechnologie.

Zkušenost může být k ničemu, pokud není spojená s nekonvenční kreativitou. Jenže myslet nekonvenčně dokáže spousta starých lidí. Ray Kroc začal budovat frančízový systém McDonald's až po padesátce a plukovníku Harlandu Sandersovi bylo přes šedesát, když založil řetězec Kentucky Fried Chicken. David Ogilvy pracoval jako kuchař a špion, než se na prahu čtyřicítky vrhl do reklamy, a ve stejném věku se Bill Gates dal na dráhu filantropa. Nebožtík Steve Jobs byl za svého druhého působení u Applu v letech 1995 až 2011 stejně kreativní jako napoprvé. … “

Dodávám: Jak už tak nebožtíci bývají. In Respekt 9/2012, 27.2.-4.3.2012, Podnikaví staříci, str.40-41

Jen na okraj: všichni jsme stárnoucí, i ti novorozenci. Jenže novorozenci při tom nabývají na hmotnosti, rozumu a zkušenostech. Stárnoucí obvykle také.A potom někdy, já nevím kdy,  se stanou přestárlými. Výraz přestárlý je dost hnusný. Jako kdyby tu byl člověk nějak přesčas. Ale kdy ta doba nastane? Závisí to nějak na schopnostech nebo je to jen nějaký věk, kdy to automaticky nastane? Skokem nebo pozvolna? Pokud pozvolna, potom by se to dalo nějak ovlivnit ...

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pokorná Mirka | pondělí 20.10.2014 16:17 | karma článku: 5,24 | přečteno: 236x
  • Další články autora

Pokorná Mirka

Asi přestanu psát blog

23.11.2017 v 12:43 | Karma: 16,70

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

21.11.2017 v 15:19 | Karma: 18,69