Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fotka by stačila/29. Pořád ještě teploučko

Vzpomínám si, jak mi jeden bývalý kolega řekl: Tohle je asi první podnik, kde mají ženský stejnej plat jako chlapi. Bylo to před 7 lety, jemu bylo 43, mně 59 let. A setkala jsem se s tím opravdu poprvé v životě. Byla to zahraniční firma a platila opravdu slušně. Dokonce víc, než jsem si řekla.

Průměrné platy v ČR, muži/ženy, v tisících korun, podle vzdělání: ZŠ 18/12, SŠ 26/20, VŠ a postgraduální studium 45/32. Do 30 let jsou platy skoro stejné. S přibývajícím věkem se rozdíl platů mezi muži a ženami zvětšuje. (Parafrázuji, z vysílání Studia Zet, 27.11.2013 a … 4.3.2014). Pokud znáte jiná čísla, zřejmě se liší výchozí soubor. Ostatně už kdosi slavný řekl, parafrázuji: Jsou lži, zatracené lži a statistika.

Ženský neúspěch  se zobecňuje na ženy jako celek (ženy ve vládě), mužský se nezmiňuje (pokud se vůbec za neúspěch považuje). Nemám na mysli běžnou provozní kritiku, ale celkové hodnocení práce. Žen jako celku. Když neuspěje nějaká žena jako politička (co to ostatně znamená, neuspět v politice?), říká se: Ty ženský se na politiku nehodí. Co bylo neúpěšných mužů politiků, už proto, že jich bylo v politice nesrovnatelně víc. A přesto se neřekne Chlapi jsou neschopní politici

Vzpomínám, s jakým despektem se mluvilo v tehdejších tzv. hromadných sdělovacích prostředcích (dnes médiích) o Margaret Thatcher (ministerskou předsedkyní byla v letech 1979-1990) v době její vlády. V dobách, kdy se jí dařilo odstátňovat podniky a snižovat vliv odborů. To asi mělo vliv, ale hlavně, byla to žena. Tady se hlásala rovnoprávnost, ale žádná žena by se na takovou funkce nedostala. Nějak na to svou existencí poukazovala, na ten rozpor mezi slovy a činy.

Nejdřív ženy nebyly dlouho připuštěny k vysokoškolskému studiu. To bylo na území dnešní ČR zhruba do roku 1900. Situace se mění velmi pomalu, postupně vždycky jen v jedné oblasti (vzdělání / uplatnění / další kariéra). Pomalu, asi tak, jako pracovala příroda po miliony let.

V 60. letech, alespoň podle situace v tehdejší republice, se situace uvolnila a většina zábran ve vzdělání zmizela. Ale možnost uplatnění pro ženy v mnoha oborech, zvláště technických, byla a je pořád omezená. Prakticky jen asistentské, mizerně placené pozice. S požadovaným VŠ nebo SŠ vzděláním. Znovu čtu Millennium; tam žena ve 30 letech získá první trvalou pracovní smlouvu. Jako asistentka editora. Po letech brigád a dalších krátkodobých prací. Myslím, že v tomhle už Švédsko okolo roku 2003 doháníme. Další fáze vývoje odhaduji takto:

  • Získáte kvalifikovanou práci, ale bude mizerně placená. To se mi zdá, že je případ neziskových organizací u nás. Zvláště projektových manažerek. Jak je tak slyším v rádiu na stanicích, co poslouchám.
  • Poté: dostanete práci, bude placená stejně jako kdyby ji dělal muž. Ale nebudete mít žádné vyhlídky, že se dostanete někam výš.
  • Další fáze vývoje, stejný plat za stejnou práci a stejné kariérní vyhlídky, je jen teoretická. I když … Margaret Thatcher kdysi řekla, že za jejího života se žena ve Velké Británii ministerskou předsedkyní nestane. Ano, ale to je jiná kultura.

Nízké platy, nízké důchody. Živoření na podpoře. A později živoření v důchodu. Osamělé ženy jsou na tom finančně velmi špatně. To se dokonce oficiálně uznává. Pod hranicí chudoby je každá druhá žena (žena, ne důchodkyně), odkaz viz i jinde v tomto textu. I když vyšší vzdělání má více žen než mužů.

Vláda a ministerstvo práce a sociálních věcí problémy s nedostatkem dětí řeší, až když se rodí málo dětí. Až když ta situace trvá několik let a nějak se to nemění. Podpory, možná jesle a školky jsou zatím jediným viditelným řešením. Jiný přístup k ženám jako zaměstnancům zatím není na pořadu dne. Kdysi, pro mě nepochopitelně, Petr Nečas jako ministr práce (a těch vašich sociálních věciček) zdůvodňoval rušení školek a jeslí tak, že si tak ženy můžou vybrat, jestli chtějí zůstat doma s dětmi nebo ne. Asi se vám to zdá divné; mně taky. Leč školky a jesle se rušily. Z jedněch jeslí, kam jsem vodila jedno ze svých dětí, se stal Finanční úřad, pamatuju, jak se rekonstruovalo a venku byly vyhozené malé záchůdky. Ze školky se stal jakýsi nevyužívaný sklad. Nechci upírat nové ministryni snahu řešit věci, Pouští se do toho s energií. Ano, souhlasím s ní, naše společnost je machistická. Ve smyslu chlapáctví, chlapskost, okázalá mužnost, jak říká můj velký anglický slovník.

Muži nad tím možná mávnou rukou-je to prkotina. Tohle oni neřeší.

Ale jak to změnit? A proč to vůbec měnit? Jak by se vám líbilo, kdyby se někdo takhle choval k vám? Líbilo by se vám dělat jen pomocné práce, za mizerný plat? Nedostat se k ničemu jinému než jednoduchým, rutinním pracem? Komplexnější problémy jsou pro muže. A to i když má žena srovnatelnou zkušenost. Možná, že existuje nějaká manažerka projektu (nemám na mysli neziskovky. Tam, asi vzhledem k platům, jich je hodně. V rádiích jich aspoň mluví hodně). Možná i hlavní inženýrka projektu. Já jsem se s žádnou takovou nesetkala. Můžete se snažit jak chcete. Autorce historických románů je doporučeno publikovat jako muž, aby román byl lépe přijímán a prodáván. Chovali byste se tak ke své dceři, manželce, sestře? Možná pokud jste se zrovna pohádali. A máte vztek.

  • Pokud jsou přijímáni do práce muži, dostávají se i na pozice, kde dělají práci, kterou ještě třeba vůbec nedělali. Se kterou nemají žádnou zkušenost: prezident, generální ředitel, šéf firmy, seniorní zaměstnanecké pozice ...
  • Pokud hledá práci žena, pečlivě se zkoumá, jakou práci zatím dělala. A pokud se usoudí, že její praxe je jiná, vyšší pozici nedostane. Šanci má malou. Soudím podle sebe. Párkrát jsem byla upozorněna, aniž bych se s dotyčnou/dotyčným setkala, že"práce je hodně technická". Jednou mi dokonce volala paní z personální agentury, aby mi sdělila (parafrázuji): Víte, ono se to těžko píše, tak vám volám. Ta práce je hodně technická.  Asi bystře usoudila z fotografie a životopisu, že prostě na to nemám. I když jsem podobnou práci dělala krátce předtím. Za vás nemluví vaše schopnosti, ale někdo, kdo je posoudil. I když o oboru třeba vůbec nic nevěděl. Pochybuji, že by zvedla telefon, aby to zavolala nějakému muži. Pokud by ho tedy dokázala tak snadno prokouknout jako mně. 
  • V případě, že chcete získat práci, kterou jste nikdy nedělali, není personální agentura to pravé místo. Je to jen prostředník, který filtruje přísun lidského materiálu (tzv.lidských zdrojů, jak zní odporný termín) do firmy. A zamezuje tak přístupu nežádoucích jedinců, aniž by taková firma byla obviněna z diskriminace. Buď vás odmítnou unifikovaným dopisem, nebo neodpoví vůbec.
  • Také se mi stalo, že mi volal pán z personálky, parafrázuji: Víte, my tu nejsme taky žádní mladíci. Můžete mi říct, kolik je vám let? Řekla jsem. Oblomena tím, že jsem byla prý jediný kandidát na danou pozici. Když neodpovím, je to taky odpověď. Poté agentura místo dále inzerovala. I když jsem reagovala později i na jiné inzeráty této agentury, už mi nikdo nikdy neodpověděl.
  • Na některé inzeráty na pozice, na které mám požadované vzdělání a praxi, mi různé firmy a agentury odpověděly, že mají vhodnějšího kandidáta. Asi proto inzerují pořád. Jsou alespoň dvě, o kterých to vím.
  • Někdy se mi zdá, že se sice vypisuje výběrové řízení, ale už předem se ví, kdo ho vyhraje. U některých pozic ve státních organizacích. A to se některé pozice neinzerují, ale obsazují přesunem z městských úřadů do městských podniků služeb. A kdyby byly pochybnosti, řekne se, že na místo bylo vypsáno výběrové řízení. Pokud se zveřejní na pracovním serveru inzerát a za hodinu se stáhne, je to trochu divné. Viděla jsem to u jedné velké tzv.polostátní firmy.
  • Proč se na ženy útočí nebo se vylučují hned na začátku? Je to nenávist, strach, ví se předem, že na to dotyčná nemá,... Rozhoduje se podobně i u mužů? Takové věci, jako vybrat si něco dílčího a útočit na všechno, i co s tím nesouvisí, to je časté všude, ale tohle je něco jiného. Připadá mi to jako přednastavené, jako vyhýbka, která, když jde o ženy, přesunuje automaticky na vedlejší kolej. Nebo jsou muži v nějaké profesi znevýhodněni, nechtějí je tam, nepřijímají je, protože na to nemají (schopnosti)? Snad jen na ty mizerně placené, ženské.
  • To, když ženy tvoří mužům zázemi, když je podporují, to se považuje za normální,([9]  str.313): „Nikdy jsem od ní necítil žádný nátlak... Dokonce ani zastřený, nevyslovený“. Řekl spisovatel, který prorazil 18 let poté, co opustil své zaměstnání a poprvé si sedl ke kuchyňskému stolu a začal psát. Rodina, která se mezitím rozrostla o dvě děti, žila ze (slušného) platu ženy. Dokonce i cesty na Haiti (z USA to není tak daleko jako z ČR) financovala. Spisovatel se jmenuje Ben Fountain, psát začal v roce 1988, prorazil v roce 2006 sbírkou povídek Brief Encounters with Che Guevara (Krátká setkání s...). To, že existují muži nějak podobně podporující svou partnerku, nevylučuji. Já o žádném nevím.
  • Ženy možná dosáhly úspěchů ve vědě, podnikání, politice, méně už jako zaměstnanci. Ale jde to, vystoupat po kariérním žebříčku, jak dokazují někteří muži. Ženy už méně. Možná je to dané tím, že ty ženy vynikly v oblastech, kde o kvalitách nerozhoduje jen jeden člověk, váš šéf. Jak je to nejčastější v případě zaměstnanců. Ten jeden může být nespravedlivý, může vás šikanovat, ale tohle se asi těžko dokazuje, je to vysilující, ztrácíte čas a energii. Dovede zařídit to, co za války ve Španělsku bylo heslo komunistů: No passaran. Neprojdou. Přes něj tedy ne.
  • Podnikatelky občas mluví o tom, že cítí při jednání podcenění, ale že to dokáží využít . Některé by s tím slavily úspěch i jako zaměstnankyně.
  • Ženy v politice často nepřipouští nebo dokonce vylučují, že by byly podceňovány. Asi nemluví pravdu. Jiné ženy, političky, mluví o tom, že jsou vylučovány ze sití známých. Prostě se jde na pivo po práci nebo pozdě večer a to ne každá žena s rodinou chce nebo může. Nebo chce, a ostatním se hodí právě čas, kdy ona nemůže (sarcasm).
  • Zaměstnankyně moc nemluví. Většinou jsou rády, že našly vůbec nějakou, byť mizerně placenou, práci. Četla jsem o soudu, kdy žena (v ČR) žalovala firmu. Vyhrála konkurz, ale místo nedostala. Proto konkurzy jsou, že? Samozřejmě, šlo o mocnou firmu, soud dal za pravdu firmě. Asi to není jednoduché psychicky ani finančně, takový soud, dovedu si představit zastrašování ze strany firmy. Proto asi, a také kvůli nejistému výsledku, se takové soudy moc nekonají. A takovou publicitu by si asi velké firmy nepřály. Občas mám pocit, že výběrová řízení jen potvrzují předem vybrané, že jsou proto, aby se zdůvodnilo, proč XY nastoupil na dané místo. Když jsou zfalšovaná výběrová řízení na státní zakázky, proč by měla výběrová řízení na pracovní pozice (ve státních firmách) být jiná? Jde tam taky o peníze, i když řádově nižší než v případě státních zakázek.
  • Pravda, některé ženy, ale je jich pořád málo, vynikly i jako zaměstnankyně a těší se všeobecnému uznání.

 

Ženy podpírají polovinu nebe. Čínské přísloví

Pokud by to platilo, měly by ty poloviny podpírat stejně. Jedna by neměla být proti druhé znevýhodňovaná. Aby se to nebe nenaklonilo a nezačali z něj padat nebešťané. Nebo aby se neprolomilo. Aby bylo v nebi bezpečno. Aby tedy nebe bylo nebem.

 

Použitá a citovaná literatura:

 

[9] Gladwell Maxwell, What the Dog Saw and Other Adventures, Penguin Books 2010, str.  313

 

 

Autor: Pokorná Mirka | pátek 2.5.2014 16:33 | karma článku: 6,42 | přečteno: 231x
  • Další články autora

Pokorná Mirka

Asi přestanu psát blog

Můj článek Politická korektnost versus skutečnost byl přesunut do sekce "Soukromý blog", moje reakce na email adminů do sekce "Hydepark", viz níže. Rozděl a panuj?

23.11.2017 v 12:43 | Karma: 16,70 | Přečteno: 624x | Hyde park

Pokorná Mirka

Politická korektnost a Kodex blogera

Cituji email, který jsem dnes dostala. Po publikování svého blogu Politická korektnost versus skutečnost. Citace je označena uvozovkami a odlišným typem písma. Má reakce následuje.

23.11.2017 v 11:41 | Karma: 25,76 | Přečteno: 818x | Hyde park

Pokorná Mirka

Politická korektnost versus skutečnost

Vězeni se dříve říkalo korekce. Korekce jako náprava. Korektnost chápu jako správnost. Politická korektnost by tedy byla politická správnost. A tady je vidět, že jde o nějakou specifickou správnost.

23.11.2017 v 10:21 | Karma: 21,46 | Přečteno: 745x | Ostatní

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma: 18,69 | Přečteno: 932x | Ostatní

Pokorná Mirka

Čím méně víte, tím lépe spíte

Je titul knihy. Autor "David Satter (1947), je americký novinář a přední odborník na Rusko a bývalý Sovětský svaz. Vystudoval Chicagskou univerzitu a Oxford, kde získal titul z politické filozofie.

14.11.2017 v 14:21 | Karma: 8,37 | Přečteno: 361x | Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Výborný: Jurečka by měl ministrem zůstat, v krajích i Senátu chceme posílit

18. června 2024

Premium Lidovci v eurovolbách své dva mandáty neobhájili. Pokud jejich předseda Marian Jurečka dodrží svůj...

Kadyrov si vydržuje dětský harém, malé konkubíny mu povily děti

18. června 2024  8:54

Ramzan Kadyrov má slabost pro velmi mladé dívky a milenky si často hledá mezi školačkami a...

Vojáci KLDR opět překročili hranici na jih, stáhli se po varovných výstřelech

18. června 2024  6:23,  aktualizováno  8:06

Jižní Korea varovnými výstřely odrazila severokorejské vojáky, kteří už podruhé během tohoto měsíce...

Moře, nebo hory? Češi si plánují léto, do ciziny chtějí hlavně mladí

18. června 2024  7:37

V noci na pátek začíná astronomické léto a s ním i doba dovolených. Letní pobyt v zahraničí plánuje...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 695x
Snažím se žít, neudílet nevyžádané rady,...
Prošla jsem pár místy a profesemi.
Nebyla jsem nikdy v žádné politické straně.

Část toho, co mě zajímá a napadá, publikuji tady.