Tak jakpak na tom jsme?

Zvláštní pochody v naší mysli způsobují to, že když nám dodavatel jednou za rok – při vyúčtování elektrické energie vrátí přeplatek, tak je to „dobrý dodavatel“ – a my vůbec neuvažujeme o tom, že bychom ho změnili.

Když však po nás chce doplatek – tak je to „špatný dodavatel“ a my přemýšlíme o tom, jak ho vyměnit.

Když se nad tou situací zamyslíme, zjistíme, že je to vlastně naopak.

Ten, který vybral více peněz než by měl – od Vás získal více, než bylo vhodné. Používal je a nedal Vám za to žádné úroky.

Ti dodavatelé el. energie, kteří naopak vybrali méně Vám umožnili hospodařit s částí peněz, které byste (kdyby se například fakturovalo měsíčně) již museli zaplatit. Přesto jsou právě tito dodavatelé „biti“ a odcházejí jim zákazníci. Dodavatelé se proto snaží i různými triky raději vracet přeplatky, než po Vás požadovat doplatky.

Ale o obchodních tricích obchodníků s energiemi to bude někdy jindy. Dnes to bude o tom, jak na tom jsme.

Když se bavíme s elektromobilisty o tom, kolik platí za jednu kWh elektrické energie, kterou musí nakupovat, když si zrovna nevyrábí vlastní, dostáváme se k různým cenám. Od 2,20 až k 7,40 Kč a někdy i více.

Když se ptám, jak zjistili, že je to právě tato cena, padají různé odpovědi. Slíbil nám to obchodník. Spočítal to soused, který má stejného distributora jako my. Občas taky někdo řekne, že si to spočítal sám. „Byla to ale fuška, těch čísel je tam strašně moc. Aby se v tom prase vyznalo.“ – ano, takto zní dovětek.

Taky jsem počítal cenu el. energie u nás doma. O tom ale bude blog příští čtvrtek. Dnes se zastavíme u toho, jak by to mělo normálně být.

Dne 30. 11. 2020 vydal Energetický regulační úřad tiskovou zprávu, ve které oznámil regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2021. Nás bude zajímat pouze elektřina.

Z této zprávy vyplývá, že byt s malou spotřebou vynaloží v roce 2021 za elektřinu 13.164,- Kč (ceny jsou včetně DPH) a oproti roku 2020 dojde k malé úspoře. Domácnost, která používá k ohřevu vody bojler, zaplatí za rok cca 18.628,- Kč s DPH. No a domácnost, která topí přímotopem, si musí nachystat 27.953,- Kč. U všech tří se jedná o „očekávané průměrné celkové náklady“ a měly by ušetřit cca 3%. Což je 430,- Kč u malé spotřeby, 540,- Kč u bojleru a 880,- Kč u přímotopů.

Pro ty, které zajímá cena 1 kWh,  tak u bytu s malou spotřebou byla uvažována spotřeba 2,2 MWh, což je celková průměrná cena 5,99 Kč/kWh s DPH. U domácnosti s bojlerem se uvažovalo se spotřebou 4,2 MWh, což dává průměrnou cenu 4,44 Kč/kWh s DPH. A konečně u „vytápění přímotopem“ byla uvažována spotřeba 8,1 MWh, což dává průměrnou cenu 3,45 Kč/kWh s DPH.

U elektromobilistů musíte samozřejmě připočítat i energii načerpanou na provoz elektromobilu. Mám vyzkoušeno, že s většinou elektromobilů se při běžném provozu dostávám na dlouhodobou průměrnou spotřebu 15 kWh na 100 km  (0,15 kWh na každý ujetý kilometr).

U nájezdu 50.000 km za rok si u tarifu D25d (bojler) připlatím dalších 33.000,- Kč.

I když tato částka vypadá u elektřiny hrozně, u automobilu s dieselovým motorem bych zaplatil pouze za naftu 90.000,- Kč. (6l/100km, 30Kč/l) .

To ovšem pouze v tom případě, že mám ceny „normální“ a můj dodavatel elektrické energie mne někde nenatáhne – nějakým „šikovným„ obchodním trikem.

Proto se nelze divit lidem, kteří mají postavené na své střeše FV elektrárny, že si kupují elektromobily. Když máte dostatečné nájezdy, tak vzhledem ke klesající ceně elektromobilů, je jejich návratnost opravdu otázkou pár let.

Zvlášť když je stále více zřejmé, že elektromobily nehoří ani při těžkých haváriích. Což se ukázalo například po čelní srážce SUV a elektromobilu předevčírem u Blanska.

Čelní srážka SUV + elektromobil nedaleko Blanska (16.02.2021)

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Mirek Matyáš | čtvrtek 18.2.2021 16:01 | karma článku: 10,06 | přečteno: 363x
  • Další články autora

Mirek Matyáš

Mám ho … ale dalo to fušku

30.11.2021 v 10:01 | Karma: 19,18

Mirek Matyáš

Zvracející Ostravačky

7.10.2021 v 7:00 | Karma: 13,07