HOP na špek.

Vybrat dodavatele elektrické energie je jednoduché. Alespoň to jsem se dozvěděl z diskuze minulého blogu. Tak proč mi tolik lidí říká, že je nespokojeno? Tvrdí, že někomu naletěli. Prostě skočili na špek.

S celkovou změnou koncepce u našeho RD uvažuji i o změně dodavatele elektrické energie.

Přemýšlel jsem, zda nějaký dodavatel nabízí něco vhodného pro elektromobilisty a jejich specifika. Sazba D27d je opravdu málo. Elektromobilita nabízí daleko více možností než D27d. Ale ve státě zaměřeném na pěstování řepky, s podporou a dotacemi na CNG – jako formu "čisté energie" a výrobou energie z biomasy (zahrnuto do obnovitelných zdrojů) nemám moc iluzí, že bude něco vhodného pro elektromobilisty nachystáno právě od prodejců el. energie. Přitom stále více jich hledá něco, co by udrželo provoz jejich emiláčků na rozumné výši - když dalším hřebíkem do rozvoje elektromobility v ČR je zpoplatnění nabíječek na čerpacích stanicích MOL, které proběhlo začátkem týdne. No zpoplatnění to je ok, řeknete si. No ale … čerpali na to spoustu dotací, měli spoustu problémů se zprovozněním a cenu stanovili tak, že to nebude nikdo používat!

Proč petrochemická firma dostává dotace na "bezuhlíkové technologie" na to, aby mohla brzdit v ČR rozvoj elektromobility?

Nepřipadá vám to jako z filmu? Nemyslím něco Cimrmanovského, myslím tím film „Kdo zabil elektromobil?“ – kdy TEXACO (tehdy významná petrochemická společnost) koupila patent na výrobu pokrokových baterií NiCd (rok 2003) jenom proto, aby je dala k ledu? Ale o tom někdy příště.

Aby mi provoz elektromobilu dával smysl, snažil jsem se zjistit, který dodavatel a který jejich „produkt“ je nejvhodnější. Oslovil jsem kde koho. Dodavatele napřímo, známé mých kolegů elektromobilistů a taky různé srovnávače. Tarifocosi, Ušetřecosi, Kalkulocosi a dalšícosi.

Co vám budu povídat někteří v pohodě, jiní HRŮZAO jejich obchodních praktikách bude některý z dalších blogů. Objevili se ale i velmi solidní nabídky. Avšak žádná zatím není přesně to, co potřebuji.

Po pár dnech jsem toho měl plné zuby a tak jsem se domluvil s kolegyní, aby mi udělala srovnání všech. To víte, „nevěřím žádným statistikám, pokud si je nezfalšuji sám“ (tuším Winston Churchill).

Za týden bylo hotovo. Co mi k tomu řekla kolegyně:

„Úkol zněl jasně - najdi všechny distributory elektrické energie a dej jejich ceníky do tabulky -  aha, tak teda jo. No v první chvíli jsem si myslela, že to bude určitě brnkačka a moc času mi to nezabere. Jasně, googlit umí dnes už snad každý. Jenže na internetu vygooglíte dva seznamy, které tvrdí, že jsou kompletním seznamem distributorů elektrické energie. Super, předpokládám, že mám podklad k jednotlivému vyhledávání ceníků hotový. Ale hned zjišťuji, že oba seznamy jsou jiné, jsou tam sice distributoři elektřiny, ale v každém je jiný počet. Beru tedy ten, který je delší a jedu distributor po distributorovi a nejdřív ověřuji, zda ještě existují a mají webové stránky. U spousty z nich zjišťuji, že společnosti už zanikly nebo patří pod jiného distributora, čímž vyřadím cca 20 nepoužitelných distributorů. Ok takže konečně mám seznam hotový, zbylo mi krásných 58 distributorů elektrické energie. Můžu se pustit do další práce. Mimochodem už toto mi zabralo několik hodin.

Začala jsem tedy vyhledávat jednotlivé distributory, respektive jejich konkrétní a aktuální ceníky. Řeknu ti to takhle, je to děs běs. Každý distributor má ceník úplně jiný, s jiným řazením, jinou přehledností, někdo má ceny s i bez DPH, jiný je má zas jenom bez DPH a tudíž jsem musela u všeho DPH dopočítat, abych měla tabulku jednotnou. Já totiž chci vědět cenu přesně, a tudíž musí být s DPH. Takže tam, kde to distributoři nemají, pěkně dopočítávám. Některé ceníky jsou fakt strašné, škoda, že nějaký úřad nedá jednotnou podobu ceníku, kterou by museli používat naprosto všichni. Hned by to bylo přehlednější a jasné. Jo a navíc nesmíte zapomenout, že každá distributorská oblast má jiný ceník. Dát dohromady kompletní přehled cen všech 58 distributorů elektrické energie a tarifů D01d, D25d, D27d a C25d mi zabralo spoustu času. A ceny se mohou každý měsíc lišit, to je super správa, že?

Přijde mi, že distributoři nemají moc zájem, aby orientace na webových stránkách byla jednoduchá. Někdy ty ceníky opravdu chvíli hledám a kde jsou u jednoho distributora, tak ve stejné záložce nebo sekci rozhodně nejsou u toho dalšího. Nevím, podle mě by to chtělo prostě více pečlivosti a lepší přehlednost a ceník mít na očích a hned po ruce, ne zastrčený, ať ho nikdo nenajde.

Chválím ty, kteří si opravdu dali práci a jejich ceníky jsou přehledné, jasné a najdete vše, co potřebujete a mají pěkně zpracované i ceny, kde je na první pohled patrné, co je bez a co je s DPH. Trochu mám z toho všeho pocit, že nikdo moc nemá zájem, aby zákazníci, klienti respektive potenciální odběratelé zjistili, kolik teda opravdu budou reálně platit. A to mě teda nesmírně štve.

Každopádně nyní máme aktuální seznam distributorů energie, ale hlavně si každý měsíc dávám tu práci, abych vybrala jednotlivé ceny tarifů a dala je do jedné tabulky. Uvidím, jak se to bude vyvíjet v čase.

Tolik kolegyně. A jaké máme srovnání ?

Srovnání 57 dodavatelů el energie – sazba D25d vysoký tarif (cena za 1 MWh)

BLOG 78 - srovnání dodavatelů elektrické energie - sazba D25d - vysoký tarif

Srovnání 57 dodavatelů el energie – sazba D25d nízký tarif.(cena za 1 MWh)

BLOG 78 - srovnání dodavatelů elektrické energie - sazba D25d -  nízký tarif

Z grafů je vidět, že ceny jsou velmi rozličné.

 

U VT je průměrná cena pro tarif D25d 2.053,- Kč. Nejnižší je 1.487,- Kč a nejvyšší je 2.921,- Kč za MWh. (Rozdíl až 1.434,- Kč na jedné MWh)

 

Průměrná cena pro NT je 1.690,- Kč. Nejnižší je 1.150,- Kč a nejvyšší 2.287,- Kč za jednu megawatthodinu v tarifu D25d. (Rozdíl až 1.137,- Kč na jedné MWh)

 

Předpokládám, že názvy dodavatelů nejsou podstatné. Protože se jedná „pouze“ o cenu za MWh. Dodavatel to může dohnat jinde – cenou za jistič, fixací, prolongací, poplatky a jinými triky.

„Nejlepší dodavatel elektrické energie“ to bylo také téma na včerejším Brněnském elektročtvrtku  -  setkávání elektromobilistů u nabíječek na D1. Sice omezený počet – ale online to fičelo.

Nepanovala jasná shoda na dodavateli. Ale tarif je jasný:

Pro majitele FVE s AKU, EV a vlastním lesem, je D27d ideální volbou.

 

A proč nám to dodavatelé elektrické energie dělají tak složité? - malou nápovědu naleznete na dvojblogu ZDE.

 

 

 

Autor: Mirek Matyáš | pátek 5.3.2021 9:09 | karma článku: 14,65 | přečteno: 614x
  • Další články autora

Mirek Matyáš

Mám ho … ale dalo to fušku

30.11.2021 v 10:01 | Karma: 19,18

Mirek Matyáš

Zvracející Ostravačky

7.10.2021 v 7:00 | Karma: 13,07