proč se EU rozpadne

jakkoliv se myšlenka  EU nebo Spojených Evropských Národů, či Jednotné Evropy jeví  „modernímu“ občanovi jako jsem já sympatická a z makroekonomického hlediska i výhodná,  je na základě historických zkušeností našeho kontinentu odsouzena k zániku. 

 

Evropské národy totiž nevede ekonomická  racionalita nebo touha po velkém státním celku  jako hlavní myšlenkový proud. Jednání evropských národů bylo vždy zaměřeno na boj o udržení národní suverenity. Podřizování se jednotnému vedení stálo v historii Evropy mnoho krve a utrpení.  Evropské firmy nemají touhu expandovat stejnou jako v USA. Rakouský řemeslník se spokojí s působností v okolí svých pastvin a nemá touhu vyvážet stoly po tisících do  USA, Japonska  a Brazílie.  Samozřejmě jsou  vyjjímky.

 Čím menší národ, tím větší  a rafinovanější je snaha o isolaci a přežití. V našem případě se stačí podívat na rozpad Rakouska Uherska, nebo  zcela nedávno Československa. Ani tak malá „unie“ jako Rakousko Uhersko neměla šanci na přežití.  Nakonec, slavili jsme Masaryka že?, a  celé generace se o něm učili jako o milovaném státníkovi, který dal Čechům svobodu. 

 Podobně Řekové budou slavit někoho, kdo je vyvede z Evropy,  ať už to bude levicový komunista nebo pravicový nacista. Evropa  je nutí žít zcela jinak, než je jim přirozené. Ekonomické grafy a finanční produkty nehrají v jejich myšlení roli. Málokdy se nějaký národ dobrovolně začlenil do celku, který logicky ovládá ten, kdo je početně větší, hospodářsky dominantní a územně rozlehlejší. Vždy to skončilo , alespon  dočasně,  stejně: rozpadem na malé státy, které oslavovaly ty své vůdce, které je dokázali vymanit s většího celku. Rozpadla se římská říše, rozpadlo  se Velké Polsko, rozpadla še říše Karla IV, rozpadla se říše Lucemburků (Čechy, Slezsko, Lužice, Braniborsko, Horní Falc)  rozpadla se Německá Říše, rozpadl se  Sovětský svaz.

Důvody  se mohou zdát vždy jiné,  ale zkrátka,  myšlenka zemského vlastenectví je v obyvatelích Evropy a jejím okolí  stále hluboce geneticky zakořeněna. Ti, kdo na této myšlence netrvali, jsou v menšině,  nebo již dávno odešli do USA, Kanady, Jižní Ameriky, aby společně s obyvateli dalších zemí jako je Čína, Indie, umožnili fungování toho,  co v Evropě nebude v nejbližší době možné.

Kdo to nepochopí a bude tlačit a tlačit,  bude buď demokraticky nezvolen, nebo bude tak silný,  že se nedemokraticky uchýlí  k  násilí, demagogii, genocidě a ekonomickému útlaku těch,  kdo s jednotou  nesouhlasí. Násilím vytvoří nesourodý celek, ovšem jen dokud nepovstanou noví hrdinové, kteří to všechno zase rozloží....

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miloslav Doubrava | pondělí 14.5.2012 18:50 | karma článku: 28,53 | přečteno: 1915x
  • Další články autora

Miloslav Doubrava

Bajka z moderní domácnosti

22.3.2016 v 16:48 | Karma: 14,96

Miloslav Doubrava

Zaragoza

27.5.2014 v 23:41 | Karma: 15,09

Miloslav Doubrava

marné naděje

5.6.2012 v 11:30 | Karma: 8,99