Úkoly pro novou vládu - Velká výzva a zrušení dostavby Temelína

Hlavní témata vlády v oblasti životního prostředí jsou popsány ve  zprávě Hnutí Duha Na nové ministry čekají žhavé úkoly: Ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jan Mládek by se měl hlavně dohodnout s premiérem, koaličními stranami i opozicí na zákoně Velká výzva,který stanoví, jak budeme snižovat závislost naší země na ropě, plynu a uhelných dolech. Ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec bude muset zejména vylepšit žalostnou úroveň recyklace odpadků, zajistit péči o divokou přírodu v národních parcích a zajistit pokračování Zelené úsporám, která sníží účty rodinám a pomůže vyčistit smog. 

Náročné úkoly pro ministra Mládka
Ministr by zejména neměl podlehnout vlivu uhelné lobby i úředníků na MPO, kteří už chystali plány na společný podnik státu s uhelnou společností.  Prolomení limitů je zbytečné. Rozumné a reálně možné zateplení českých domů uspoří více než dvojnásobek energie, kterou by dodávalo rozšíření uhelných dolů prolomením limitů. Dohromady s možnostmi výroby čistého tepla lze ve vytápění domů kompletně nahradit jak uhlí, tak dovážený plyn. Potvrdila to už první Pačesova komise. Zateplování tak ušetří domácnostem, obcím a firmám ročně 39 miliard, zatímco prolomení limitů by nás naopak stálo 11 miliard kvůli škodám na zdraví a životním prostředí, které by zbytečné spálení uhlí způsobilo.

A co Temelín?
Jak upozorňuje Šance pro budovy i mnozí další kritici, návrh státní energetické koncepce nadhodnocuje spotřebu energie v budoucnu a nedostatečně se zabývá úsporami energie a energetickou účinností, jejíž význam celosvětově prudce roste. Proto lze hodnotit kladně nedávné vyjádření pana Mládka odložit dostavbu Temelína o  3-5 let. Podle mého názoru však lze rozhodnutí odložit až o 10 letMPO má tedy dost času doplnit státní energetickou koncepci i o nejaderné varianty rozvoje české energetiky, včetně ekonomického vyhodnocení variant. Evropská energetika se prudce mění, ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů klesají a vůbec není jisté, zda bude jaderná energetika do budoucna konkurenceschopná.Problémem jaderných elektráren je vedle ceny i neschopnost pružného vyrovnávání výroby z obnovitelných zdrojů. Za této situace vláda nemá důvod vyhovět požadavku ČEZ na garantovanou výkupní ceny z nových jaderných bloků na desetiletí dopředu.  

Mýtus fiskálního stimulu
Zvláště když existují studieže argumenty jak rozšíření Temelína zajistí přínosný fiskální stimul, pro růst ekonomiky jsou mýtus postrádající jakýkoli důvěryhodný základ. Aktuální empirický akademický výzkum ukazuje, že zvýšené vládní výdaje stěží vyprodukují udržitelný růst HDP. Pokud si stát přeje provozovat expanzivní fiskální politiku a odporovat průmyslový růst zvyšováním daní, měl by stát přebytečné výnosy investoval raději do oblastí s trvalou hodnotou. Takovými jsou například úspory energie a vzdělání a příprava na budoucí povolání, než ztrátové projektu typu Temelín 3 a 4, který by zatížil české daňové poplatníky na celé generace.

A pokud MPO v alternativně zpracované státní energetické koncepci prokáže, že je nový jaderný blok nutný či výhodný, tak by se měl stavět v Dukovanech, které doslouží dřív než Temelín. 

Autor: Milan Šimoník | středa 5.2.2014 15:00 | karma článku: 5,57 | přečteno: 610x