Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Energiewende 2.0 Inspirace pro Česko?

Německý model není možné úplně kopírovat. Je ale třeba začít férovou debatu o tom, která cesta je pro Česko ta správná. A to se neděje. Česká energetická koncepce se mění rok od roku, podle toho která loby má právě navrch. Česko je též stále v zajetí dogma o výhodách jaderné centralizované energetiky, přitom elektřina z jádra již není levná.

V minulém týdnu se v Berlíně konala konference Energiewende 2.0. Konference se zúčastnili zástupci  jak spolkových a zemských ministerstvech, tak průmyslových svazů, univerzit, think tanků i ekologických organizací.  Končí totiž první etapa německé energetické transformace(Energiewende), během níž bylo pomocí garantovaných výkupních cen dosaženo razantního nárustu výroby z obnovitelných zdrojů. Zejména fotovoltaika a větrné elektrárny na pevnině se staly relevantní součástí energetického mixu, investiční náklady a tím i  výkupní ceny se stále snižují. Podíl těchto fluktuujících zdrojů je už tak velký, že je potřeba řešit celý systém, od zdrojů přes přenosovou síť až ke spotřebě, aby byl schopen tuto proměnlivou a stále větší složku ve výrobě elektřiny s co nejmenšími náklady absorbovat. 

Nejde jen o energetiku

V úvodním proslovu ředitel nadace Heinricha Bölla Ralf Fücks připomněl, že v debatách o zdražování elektřiny se občas ztrácí zásadní důvody pro transformaci energetiky, tedy přechod na bezuhlíkovou ekonomiku, podstatné snížení energetické náročnosti a snížení závislosti na fosilních palivech. Též zmínil přechod na bezodpadové produkčně/spotřební řetězce, kdy "odpad" jednoho procesu je surovinou pro proces následující. Zároveň připomněl, že to vše je jen částí zásadní proměny ekonomického systém, od kvantity(neustálý růst) k udržitelné ekonomice, nazývané často pojmem Green deal. Toto je dle něj cesta, po které se Evropa jako nejvyspělejší region musí vydat. aby si udržela své místa lídra v technologiích a inovacích. Zmínil, že intenzívní výzkum fotovoltaických systémů probíhá třeba i v arabských zemích. Zdůraznil, že Energiewende nemůže zůstat národním projektem - je třeba propojit celou Evropu a využít její potenciál - od slunečních elektráren na jihu po větrné elektrárny a akumulační zdroje na severu v kombinaci s lokálními zdroji dle možností jednotlivých zemích.

Elektřina z OZE už není drahá

Názorná je tabulka porovnájící celkové náklady, včetně externalit, na výrobu elektřiny z jednotlivých zdrojů.

Díky Německu máme my i celý svět přístup k stále levnějším technologiím pro získávání energie z obnovitelných zdrojů. Například cena elektřiny z u nás stále kritizované fotovoltaiky se snižuje pod úroveň ceny elektřiny ze zásuvky. Není už třeba, aby stát fotovoltaiku dotoval. Stačilo by, kdyby dalšímu rozvoji nepřekážel a umožnil připojení do sítě například formou net-meteringu. 

Pro porovnání: Požadovaná výkupní cena elektřiny z nových jaderných zdrojů by byla kolem 10 ct/kWh, pokud bude v Česku aplikován systém garantované ceny dle britského vzoru. Tato cena bude garantována a zvyšována podle inflace po dobu až 35 let. Nemluvě o potížích s jaderným odpadem a skrytou dotací ve formě naprosto nedostatečného pojištění, takže občané by hradili náklady v případě jaderné havárie. 

Jsme schopni překročit národní hranice?

V těchto úvahách je podstatná celoevropská dimenze energetiky, protože v rámci Evropy je potenciál obnovitelných zdrojů větší než třeba v České republice. Pokud Evropa bude více integrovat sítě, lze společně využívat potenciál evropských obnovitelných zdrojů. Umožnilo by to i snížit náklady na záložní zdroje pro případ, kdy nesvítí a nefouká, jak kritici rádi připomínají. A Evropa k tomu směřuje, komise vydala dokument: Dlouhodobá vize energetické infrastrukturyve kterém se mluví o o tom, že řešení problémů, které souvisejí se stále více kolísající výrobou elektřiny při současném zachování vysoké úrovně bezpečnosti dodávek je v porovnání s celkovými náklady v případě roztříštěných vnitrostátních politik mnohem levnější, pokud se provádí na evropské úrovni prostřednictvím integrovaných trhů, pro něž jsou nezbytným předpokladem adekvátní infrastruktury. V dlouhodobějším horizontu je nutné vybudovat dálková vysokonapěťová vedení a vyvinout nové technologie skladování elektrické energie s cílem přizpůsobit se neustále rostoucímu podílu energie z obnovitelných zdrojů z Unie i z okolních  zemí. 

V Česku však stále převládá názor, že je třeba řešit energetickou bezpečnost na úrovni státu a to je uváděno jako jeden z důvodů, proč prý musíme stavět další jaderné zdroje. Přitom již nyní dispečeři elektrických sítí, od Německa po Maďarsko úzce spolupracují a vzniklo společné dispečerské stanoviště v Mnichově.  

Máme napodobovat Německo?

Německý model není možné úplně kopírovat. Je ale třeba začít férovou debatu o tom, která cesta je pro Česko ta správná. A to se neděje. Česká energetická koncepce se mění rok od roku, podle toho která loby má právě navrch. Česko je též stále v zajetí dogma o výhodách jaderné centralizované energetiky, přitom elektřina z jádra již dávno není levná, jak tomu je z dávno odepsaných, za socialismu postavených elektráren. Na druhou stranu těžko předvídat,  zda a kdy si Česko si vystačí s obnovitelnými zdroji, které se velmi rychle vyvíjí. Podstatné však je dát prioritu a podporu správným trendům - intenzivnímu zateplování budov, energetické efektivitě, rozumné podpoře obnovitelných zdrojů nebo aspoň nebránění jejich rozvoji. 

Energetika just-in-time

Až pak se bavme o tom, zda opravdu potřebujeme nové velké a nepružné jaderné zdroje. Měli bychom posoudit alternativy, včetně varianty užší spolupráci s Německem a do budoucna výše zmíněnou evropskou integraci.  Pokud jsou oprávněné pochybnosti o ekonomice nového jaderného zdroje a kompatibilitě s fluktuujícími zdroji, které budou v budoucnu určovat fungování elektrizační soustavy v Německu a v jeho okolí, tak nemá smysl to teď rozhodovat. Naopak je potřeba být flexibilní a nedělat rozhodnutí zbytečně dopředu, máme na to nejméně deset let.  

Pokud vás energetika zajímá, přijďte 18.3. na debatu  Energetická (r)evoluce:Inspirace pro Česko?

Autor: Milan Šimoník | úterý 18.2.2014 14:57 | karma článku: 8,25 | přečteno: 497x
  • Další články autora

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma: 9,95 | Přečteno: 442x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma: 12,95 | Přečteno: 970x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma: 24,56 | Přečteno: 1544x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma: 10,04 | Přečteno: 510x | Diskuse| Politika

Milan Šimoník

Jaká je skutečná cena ropy a plynu?

Jednou z hlavních příčin konfliktů v Severní africe a na Blízkém východě je nepřehledný boj o kontrolu nad zdroji a transportními koridory ropy a zemního plynu.

24.11.2015 v 16:02 | Karma: 11,11 | Přečteno: 1067x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 823x
O světě kolem nás.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky