Návod – jak naplnit prázdnou cartridge inkoustem

Důvod k tomuto kroku je zřejmý, zatímco u nové originální náplně Vás vyjde 10 ml inkoustu na cca 390 Kč , v případě „neoriginálního“ černého inkoustu, který budete vstřikovat injekčně, se cena za 10 ml pohybuje kolem 18 Kč.

Po započtení nákladů na pomůcky v podobě rukavic, papírových ubrousků a injekční stříkačky se dostáváme na nějakých cca 100 Kč za 10 ml (vycházím z toho, že Vaše cartridge pojme toto množství inkoustu, přičemž pokaždé použijete novou injekční stříkačku).

Takže, jaký je postup?

Mně osobně se inkoust injektuje nejlépe do náplně s průhledným pouzdrem, viz obrázek níže, vlevo položená náplň (vpravo vidíte originální náplň). Jsem schopen rychle určit, kde je houbička, snáze se mi pracuje s otvory pro injektáž a hlavně, mám zhruba přehled o tom, jak jsem na tom s injektáží (kolik ještě můžu použít inkoustu). Originální náplň je v tomto případě přece jen takový malý „black box“.

 

 

1.   příprava cartridge a pracovního místa

V první fázi odlepte „etiketu“ na hřbetu prázdné cartridge, viz níže ukázka otvoru u „neoriginální náplně“. Je to ta část (v tomto případě to lze snadno identifikovat), kde za otvorem následuje houbička, do které je třeba barvu píchnout.

 

 

Následně doporučuji přesunout se k místu, které „počítá“ s tím, že jej zašpiníte. Přes všechnu snahu přece jen vždy může něco ukápnout a lépe ať je to na nějaký papírový ubrousek, než na dřevěný stůl.

2.   injektáž menšího množství inkoustu

Po nasazení rukavic (jejichž použití doporučuji) natáhněte barvu do injekční stříkačky. Ze začátku zkuste natáhnout třeba jen 5 – 7 ml i v případě, že Vaše náplň má kapacitu 10 ml. To, jakou má náplň kapacitu se bohužel nedočtete přímo na náplni, ale na obalu (který jste pravděpodobně dávno vyhodili), případně si toto lze dohledat na internetu. S objemem natáhnuté náplně doporučuji nepřehánět z toho důvodu, že:

  • cartridge přece jen může obsahovat nějaký zbytkový inkoust (což při cartridge typu „black box“ nezjistíte)
  • se při napouštění nemusíte „udržet“ a přece jen injektujete více náplně, než je žádoucí (právě v tuto chvíli se moc hodí papírové ubrousky)

3.   „rekonvalescence“ cartridge

U cartridge s houbičkou údajně není třeba přelepovat otvor, do kterého jste injektovali inkoust. Já toto pro jistotu dělám, abych si nepoškodil tiskárnu. Také nechávám cartridge v poloze, v jaké je v tiskárně, na ubrousku po dobu cca hodiny (pro jistotu) a následně ji vkládám do tiskárny.

U mého zařízení (Canon Pixma MG 5650) není problém s tím, že by takto „repasovaná“ cartridge nefungovala. Po injektáži pouze provedu režim čištění tiskárny a následně v pohodě tisknu.

Má to cenu?

Pokud hledíte jen na cenu inkoustu, tak ano.

Pokud počítáte i věci okolo, tj. čas (příprava, samotná injektáž, vyplachování injekční stříkačky, čekání než cartridge dáte zpět do tiskárny), nepořádek, častější výměna/injektáž, než v případě použití originální náplně, riziko poškození tiskárny (to tedy hrozí spíše u cartridge bez houbičky), už je ta výhodnost menší, a to i s přihlédnutím k tomu, že alternativní náplň, na kterou Vám dá prodejce záruku proti poškození tiskárny a nabízí plnou výtěžnost, pořídíte za cenu cca 100 Kč/10 ml. V tomto případě už je to na zváženou a já se nakonec rozhodl kupovat „neoriginální“ náplně se zárukou…

Pozn. ceny byly čerpány z webu www.tisknulevne.cz ke dni 24.11.2015

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Milan Baďura | sobota 28.11.2015 16:10 | karma článku: 11,44 | přečteno: 1238x