Zrušme Ústav pro studium totalitních režimů

Československo se zejména po roku 1968 ponořilo do tvrdé totality socialistické diktatury. V roku 1989 došlo k Sametové revoluci, kdy se lidé s Václavem Havlem v čele domluvili s totalitní vládou na převzetí moci. Bylo rozhodnuto, že by nebylo dobré někoho zpětně za aktivní podíl na předchozím totalitním státu trestat, protože by mohlo dojít k omylům, a bylo by těžké v mnoha případech o vině rozhodnout. Svůj podíl na předchozím režimu mělo totiž v menší či větší míře mnoho lidí.

Přibližně po 15 letech po Sametové revoluci došlo ke vzniku zákonu, který zřizuje nový úřad nazývaný Ústav pro studium totalitních režimů (dále jen Ústav), aby zjistil, co je na totalitě špatné, a jaké měla praktiky. Jeho posláním je též o tom informovat a vzdělávat veřejnost.

Aby ředitel Ústavu měl klid na práci a důležitá rozhodování v tomto boji za pravdu, byla později jeho kandelář dovybavena novým nábytkem v ceně okolo 500 000 Kč. Místnost je zároveň i reprezentativním prostorem pro různá setkání s jinými důležitými lidmi. Nicméně výběrové řízení na dodavatele preferovalo firmu s nejnižší cenou. Levněji drahý luxusní nábytek nepořídíte.

Ze stránek Ústavu se dovídáme podrobnosti rekonstrukce:

http://www.ustrcr.cz/cs/vyjadreni-k-informacim-o-financovani-ustavu

Modernizace spočívala zejména v:

Opravě omítky a novém nátěru na obvodovém plášti budovy, jehož vlastnosti nesplňují tepelně-izolační normy (41.000,- Kč).
Demontování poškozené nášlapné vrstvy parket, realizace nutných stavebních úpravách a položení koberce (170.000,- Kč).
Nahrazení nedostatečného osvětlení, zejména pracovních ploch, novými svítidly, úprava elektroinstalace a klimatizace (90.000,- Kč).
Nové instalaci slaboproudých rozvodů (25.000,- Kč).
Instalaci vertikálních žaluzií k odstínění přímého světla (40.000,- Kč).
Vybavení místnosti novým nábytkem, zejména knihovnou, zasedacím a pracovním stolem, židlemi apod. (483.000,- Kč).

Celkový roční rozpočet Ústavu byl na rok 2009 okolo 80 miliónů Kč, což jsou průměrné minimální náklady typického specializovaného státního úřadu. V roce 2011 již rozpočet Ústavu vyšplhal na 150 milionů Kč.

Ústav se potýká s výtkami, že ho vedou bývalí agenti STB (tajná policie předchozího totalitního režimu). Nicméně i v takovém případě by byli ideálními osobami pro vedení Ústavu, neboť mají nejvíce osobních zkušeností na tom, jak totalitní režimy fungují.

Ústav dokonce provádí názorné ukázky, jak se funkcionáři v totalitních režimech chovají. To asi nejvíce poznal aktivista Stanislav Penc. Ústav totiž odmítal zveřejnit seznam osob důležitých pro STB, který získal od tajné služby do svého Archívu.  Stanislav Penc se ho rozhodl zveřejnit na internetu na serveru www.svazky.cz.  To vše vedlo k soudnímu sporu, zda může tento server provozovat, či bude muset zaplatit mnohamilionovou pokutu. Tento seznam osob totiž údajně porušoval zákony týkající se ochrany osobních informací. Soud nicméně rozhodl, že archivního materiálu se ochrana osobních informací netýká.

Chování pana Pence velmi rozčílilo zejména paní Naděždu Kavalírovou, členku rady Ústavu. Tvrdila, že aktivity pana Pence brání jejich Ústavu fungovat, protože se musí neustále zabývat panem Pencem a "Penci, lidmi za ním".

Česká Pirátská strana se Stanislava Pence zastala a podnikla happening před budovou Úřadu pro ochranu osobních informací.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Míka | středa 22.5.2013 15:22 | karma článku: 18,90 | přečteno: 934x