Za balení ženy ve městě může hrozit pokuta až 750 Euro na místě?

Tzv. catcalling zákon (z anglického termínu pro hvízdání na holky nebo ženě říkat komplimenty "jsi kočka") byl v srpnu úspěšně schválen ve Francii. 

Docela by mě zajímalo, jak je přesně definován catcalling zákon.. v češtině tomu myslím říkali odborným termínem "hvízdací zákon". 
V nějakých článcích je zmiňováno, že je to třeba tehdy, pokud se někdo zeptá ženy na číslo, a ta mu ho nechce dát, a pokud toho nenechá, tak pak už to má být práce pro policii. Prostě jakási míra neodbytnosti. 

Jestli tyto verbální nebo nonverbální (např. řeč těla, posunky) projevy představují porušení tohoto zákona, má údajně rozhodnout spravedlivý policista přímo na místě. Předkladatelé zákona tvrdí, že lze očekávat, že v tomto směru mohou vzniknou komplikace a neshody, ale případná nespravedlnost má být přijatelná cena za pocit bezpečí.  

Každopádně každou legislativu bych si představil, jak to může dopadnout i nejhůř.

Zrovna dnes ráno jsem natrefil náhodou na reportáže dvou případů křivého obvinění ze znásilnění. V jednom případě se žena přiznala, že si to vymyslela. Sex byl dobrovolný, ale chtěla tím obviněním získat srdce jiného hocha. Jiný muž byl v 18 letech krivě obviněn ze znásilnění a seděl 5 let ve vězení. Organizaci vyšetřující křivá obvinění se nakonec podařilo ho očistit. Videozáznam její tvrzení vyvrátil.

Možná tedy na konkrétním znění zákona ani tak nezáleží? Jak se bude prokazovat, že to nebylo celé o tom, že se kluk zeptal holky na číslo (jen jednou), a ona začala dělat scény, a lhát pak, že ji nedal pokoj? 

Nebo že si to celé nevymyslí vůči někomu, kdo ani nevěděl, že tam je? Mimochodem i takové případy byly - muž šel kolem ženy v britském metru a ta ho obviňila ze sexuálního napadení. Seděl ve vězení a byl společensky očerněn. Nakonec byl očištěn (alespoň soudně) - zejména videozáznamem, kde je incident vidět, resp. je vidět, že šel jen okolo, a ničeho se nedopustil.

Když si člověk představí, jak holku někdo pronásleduje několik bloků nebo někoho pískajícího po holkách "až moc otravně", tak mu myslím unikají ty nuance právního systému, kde každá jediná legislativa navíc je vždy potenciálem pro shitstorm problémů křivých obvinění a jiných zneužití zákona včetně rozdílných názorů na jeho interpretaci.
Tedy ne, co si někdo myslel, nebo psali v nějakém článku.

Prý si dali pozor, aby lidem nehrozil trest i za normální seznamování. Jak? Proč tam není zmíněno jakým přesným zněním zákona to zajistili? Prohlášení, že zákon napsali dobře, ať si nechají na plakáty předvolební kampaně. "Prostě to uděláme!"

Nu, další krok k dokonalé totalitě

Komunisti ještě budou čumět, co zastánci genderové vyváženosti ještě roztočí.

Autorkou zákona je samozřejmě ministryně pro genderovou vyváženost.

Mezitím ve Švédsku jsou v povinných mateřských školách učitelé nuceni děti oslovovat "příteli" nebo jiným genderově vyváženým termínem (chtějí v nich vymýtit představu, že jsou dvě pohlaví). 

Pokud rodiče nedělají tu samou masírku i doma, jsou jim státem děti odebrány.

Obecně mi přijde poměrně záhadou, proč v novinách prakticky nikdy nevidíme citace zákonů?

Od lidí se předpokládá, že se v nich orientují, nebo skončí ve vězení, ale nejsou podnikány žádné kroky, jak komplikovanou oblast práva alespoň trochu lidem přiblížit. Nevím, proč tomu tak je pouze u daňového přiznání. 

Právo je komplikované. Právnicí spolu se zákonodárci jsou tu od toho, aby se postarali o tu složitější část - vytváření moudrých formulací, které budou spravedlivé. Ale pokud jsou tak složité, že ani nemá smysl je v debatách o zákonech zmiňovat, pak proč bych měl věřit, že se balení nestane být nebezpečné pro toho odvážnějšího udělat první krok?

On taky neví dopodrobna, koho oslovuje. Křivá obvinění jsou i v ČR údajně velmi běžná a policie si s nimi neví moc rady, protože často odhalí, že si žena vše kompletně vymyslela. Často ve chvíli, kdy pár plánuje rozvod. V řadě případů se pak žena přiznala, když policie vyšetřovala její tvrzení o znásilnění nebo zneužívání dětí manželem. Některé zmanipulovaly i děti, aby lhaly u soudu. Když to policie začne vyšetřovat, tak z nich údajně padá, že jen myslely, že tím vysoudí víc peněz v rozvodovém řízení. Překvapí je, že police nebere taková obvinění na lehkou váhu? 

https://refresher.cz/54713-Za-piskani-na-zeny-ci-muze-na-ulici-te-ve-Francii-ceka-pokuta-ve-vysi-az-750-eur-Novy-zakon-chce-aby-se-lide-citili-bezpecneji?gdpr-accept=1

https://eu.usatoday.com/story/news/nation-now/2018/08/02/france-outlaws-catcalling-gender-based-harassment-fines/895550002/

https://www.vogue.com/article/france-outlaws-catcalling-street-harassment-illegal

https://www.politico.eu/article/france-gender-equality-well-make-cat-calling-a-punishable-offense/

Autor: Jiří Míka | čtvrtek 6.9.2018 20:46 | karma článku: 30,23 | přečteno: 1675x