Tomáš Klvaňa na mě působí jako soudruh z dob totality

Po přečtení jeho článku ten pocit ještě zesílil. Prý je největší hrozbou Evropy právě Rusko. Ok, ale když dodává, že kdokoliv s ním nesouhlasí nebo má výhrady, je pátou kolonou Ruska, pak mi jeho rétorika děsivě připomíná ČSSR.

Tehdy byl pouze jeden správný názor a příliš vybočovat bylo nebezpečné. Dnes nehrozí vězení za názor (zatím... např. někteří lidé jako pan Putna volají po zavírání lidí za kritiku Západu).

Skoro až fašistickou rétoriku v mých očích dorazil větou adresovanou Svobodným a ODS:

 „ať řeknou otevřeně, že se sjednocenou Evropou nesouhlasí, abychom věděli, na čem jsme. Putinovská pátá kolona pak dostane jasnější kontury,“

Myslím že ani Svobodní nemají problém se sjednocovacími celky ale konkrétně s praktikami EU jako takovými. Mně osobně je sjednocování blízké, ale pan Klvaňa v článku též píše, že v utajení připravovaná transatlantická dohoda TTIP je oním pozitivem, o které nás Putin chce připravit - tím myslím ignoruje naopak rizika a problematiku dohody TTIP jako takové. 

Dnes jsem například též četl vyjádření ekonoma, držitele Nobelovy ceny, který TTIP označil jako snahu bohatých ovládnout svět a zbavit ho demokracie. 

Ta samá TTIP, kterou Klvaňa zjevně dává za příklad toho pozitivního, o čem nesmíme pochybovat, jinak jsme pátou kolonou Ruska. Užiteční idioti v lepším případě, placení agenti ruské tajné služby v tom horším. Prostě rétorika jak vystřižená z dob totalitního Československa.

Dále jsem se tam dočetl, že Putin se prý proradně snaží rozjet vlastní dohody volného obchodu. Údajně jde o směšné projekty, které "nikoho nezajímají". Nevím, ale co jsem třeba četl nedávno o čerstvě vzniklé Asijské bance, tak mezi státy, které zažádaly o členství je mnoho zemí světa včetně např. Velké Británie, Německa. Česká republika je jedna z mála zemí, která letos o členství v této nové asijské bance nezažádala. Situaci moc nerozumím, ale rozhodně netrpěla nezájmem zemí Západu. ČR spolu s Maďarskem a jinými zeměmi Střední Evropy se ale celé akce zdržely. 

"V konečném důsledku jsou dnes všechny politické síly, které oslabují Unii, na Putinově straně, některé jsou placeny Kremlem, jiné jsou jen formovány užitečnými idioty"

Do toho jsme v médiích ušetřeni, aby se o tom vůbec mluvilo. Ani o dohodě TTIP, která působí jako předstupeň jakési obdoby EU, ale tentokrát větší - mezi USA a EU. Spolu s podobnou dohodou mezi USA a Kanadou. Tato dohoda by hlavně měla dát údajně mnohem větší pravomoce korporacím soudit státy (v arbitrážích), které tuto dohodu podepíšou.

Celá věc se ale vyřešila tím, že se o TTIP neboli tzv. transatlantické dohodě v médiích prakticky skoro nikdy vůbec nijak nehovoří. Samozřejmě žijeme v demokracii. Nicméně není zájem o tom lidi informovat. Občas myslím něco jemně zazní - povídání o tom, jak TTIP nějak magicky zajistí nová pracovní místa. Kritika není vyvracena a ani zveřejňována (možná nějaký Hydepark na ČT o tom byl), ale převážně panuje těžká cenzura, a místo toho vidíme, jak politici zas chtějí svrhnout vládu kvůli biopalivům (oni to řeší už tolik let, všichni víme, že dotovat biopaliva je kravina, takže dotace zrušit a není co řešit.).

Každopádně právě biopaliva a zrušení dotací mohou být právě díky schválení TTIP problém, kdy korporace budou mít možnost žádat od státu v arbitráži peníze ještě mnohem snadněji. Podobně i jinak zasahovat do politiky, protože podle řady analýz uniklých obsáhlých návrhů smlouvy TTIP prostě získají korporace větší pravomoce v rozhodování nad zdravotní bezpečností, občanskými právy (ano, např. Kellerem zmíněné farmářské trhy, které mohou vadit korporacím, protože je obírají o zisk) a bůh ví čím, protože není ani v lidských silách celý text návrhu zákona TTIP přečíst, a neexistuje ani žádná diskuze, která by mohla obavy vyvrátit nebo vůbec nějak diskutovat.

Korunu tomu dodává myslím teď Klňava s tím, že kdo o TTIP pochybuje, je pátou kolonou Ruska. Takové přístupy k diskuzi jsou čistě totalitní. Nebo mě to tak teda přijde. Pokud teda pan Klvaňa byl nějaký aktivista v dobách revoluce 1989, pak mě to hlava nebere, cože jsou to přesně ty "západní hodnoty", které jsem v článku viděl obhajovat. Rétorika o páté koloně totiž připomíná rétoriku té samé komunistické totality, kterou tehdy svrhávali. 

Je snad jedno, čemu kritika nahrává, pokud je oprávněná. Jinak je to pak jen ideologický boj, kde účel světí prostředky. 

Autor: Jiří Míka | pondělí 25.5.2015 20:53 | karma článku: 34,43 | přečteno: 2224x