Kdo je všechno vševěd?

V zemi, kde zakázali zpívat, se přitvrzuje a přitvrzuje pod různými záminkami. Jeden den slyšíme, že v obchodech je malé riziko přenosu viru (víte kterého) a doslova druhý den jsou obchody zakázány. A kdo tomu nerozumí, je zrádce.

Ta debata o viru samozřejmě zasahuje do odborné problematiky, takže slova sebeobeznámenějšího laika nemají váhu. Zvláštní ale je, že by se k tomu ale ani neměli mít právo vyjadřovat. 

Ještě zvláštnější je, že to samé je říkáno i odborníkům z oboru. A pak se to ještě zaonačí tvrzením, že jediní odborníci jsou stomatolog Šmucler. Ano, je to dentista, ale přece jen má k tématu blíže než leckteří, kteří se k tomu vyjadřují také. Zaštitují se ale odborníky nebo lépe řečeno těmi odborníky, které si zvolili jako důvěrohodné. Já dělám něco podobného s tím rozdílem, že bych tuhle svobodu rád pro všechny. 

Nicméně říkat si své přímo zakázané není (zatím? ve Virginii už je). Nelíbí se mi ale, jak je na kritika svalována vina. Většina lidí dodržovala vše, co se jim řeklo. Pár lidí ne. A jejich jednání je paušálně nalepeno na kritiky. Pak se dokonce dočteme v médiích , že byla v neděli demonstrace proti rouškám. Proti rouškám? Ne, mnoha lidem přece vadí hlavně všechno to ostatní. To "málo, co můžeme každý udělat", abychom zachránili mrtvé. Proti tomu už jsou roušky detail. Tady se zakazuje lidský kontakt. Lidem!

Tak jaképak podivování, že se to ne každému zdá. A ne na 14 dní. Vždyť vláda ještě v ničem v tomhle směru neříkala pravdu. Nebudou plošná opatření. Nebude lockdown. Nebudeme zavírat obchody. Děti se vrátí do školy v listopadu. Vše je měněno exponenciální rychlostí, že už kolikrát ani nevím, co je aktuální verze pravdy. 

Zpočátku bylo téma spíš vnímáno na té odbornější bázi, co vír umí/neumí, jak se šíří nebo nešíří, roušky nosit nebo nenosit, jestli na nose nebo na bradě, ale téma má i lidskou dimenzi, na kterou přece nemusím být odborník, plukovník, abych si o tom mohl něco myslet bez ohledu na vlastnosti viru. 

Osobně si myslím, že kompetence státu v ochraně zdraví obyvatel má z Ústavy své limity. Podobně to vidí i někteří právníci, pro které byly za čarou i ty roušky. Už skoro rok se nás tu snaží furt někdo přesvědčovat, jak je ten virus nebezpečný. Myslím, že když lidé v okolí uvidí lavinu zdravotních problémů, tak je nebude potřeba přesvědčovat, aby si ve vlastním zájmu zavedli vlastní opatření resp. uplatnili doporučení státu. 

Veřejnost je seznamována s problematikou viru skrze média. Nicméně na jednu stranu nás sice zatáhli do tématu, ale podávají ho naprosto bulvárním způsobem. A to dokonce i vybraní odborníci. Mluví o "číslech", "nakažení", "horší než New York", "nechceme další Itálii". Můžete začít znovu mluvit normálně? Být konkrétní a nepoužívat tato různá klíčová slova. Například nakažení jsou často zdraví lidé. Pak samozřejmě někdo vysmečuje "Ale i ti mají doživotní následky. Zjistila studie!". Víte co. Ona je i vědecká studie, že vysílače 5G způsobují respirační problémy. Jen proto, že je na něco studie, neznamená, že je to pravda. A jak ostatně můžeme vědět, že mají doživotní problémy, když uběhlo sotva pár měsíci? A následky byly i u chřipky. A i chřipku mohli šířit lidé bez příznaků.

V tématu je mnoho sporný záležitostí a nejen z pohledu laiků ale i odborné veřejnosti včetně akademiků (i řady prestižních). Přitom i těm je přikazováno, aby mlčeli. Jsou vymalováni jako šarlatáni. A to je něco, k čemu se jako laik vyjádřit mohu. Totiž to jsou praktiky jako za minulého režimu. Nemyslím, že to dělají záměrně v nějaké zálibě v autokracii. Spíš ten strach dost ovlivnil uvažování velké části populace. Není divu. Mediální masáž stále stupňuje. 

ČR sice zatím nezažila nic vymykající se minulým rokům, ale argumentem je, že to právě musíme zarazit včas, aby nebyly potřeba chladírenské boxy, jak o nich mluví prof. Flegr. Tedy že problémy mohou přijít v budoucnosti. To je něco, co nejde vyvrátit, protože asi nikdo s jistotou nemůže vědět, co se bude dít v budoucnosti. Kromě cestovatelů v čase. Musí se aplikovat původní postup, že se prostě počká, co bude. Ale dnešní éra je preemptivní a uplatňuje se zvesela princip předběžné opatrnosti. U toho globálního oteplování to bylo ještě vtipné, ale teď to teprve začíná být pořádná legrace. 

Všichni se tváří, že ten lockdown je nějaký normální postup. Vždyť ani nemá český výraz! A vymysleli to původně v totalitní Číně, kde si s lidskými právy zas moc hlavu nelámou. 

Já si dokážu představit, že stát na 2 týdny vypne zemi a celkem jsem to na jaře chápal. Ale nakonec to nebyly dva týdny ale přes 3 měsíce. 

Do toho všeho ještě vstupuje faktor různých demencí vlády, protože nechte něco zařizovat stát, tak ať už je vir nebezpečný nebo ne, to politici klasicky vymňouknou. Stát je rád, když zařídí na několikátý pokus řekněme registr vozidel nebo mýtné brány. Samozřejmě něco předraženého a u všeho nakonec vyplyne nějaká korupce. 

No a teď vláda zachraňuje svět.

A krásně to rozděluje společnost. Potyček vystrašených lidí, kteří fyzicky napadají spolucestující, kteří nemají roušku, nebo ji nemají nasazenou správně, přibývá. Nedávno třeba strojvedoucí vrazil facku člověku, kterého jiný cestující zrovna osočoval, že nemá správně nasazenou masku. Přitom spadávala pod nos oběma. Neměl by strojvedoucí spíš dbát na to, aby se už nesrážely vlaky? Poslední dobou to byla docela epidemie. 

https://video.aktualne.cz/dvtv/drazni-inspektor-strojvedouci-si-nekdy-hraji-s-mobily-za-neh/r~8aff74dc3f4f11e9ab10ac1f6b220ee8/r~109566a4360011ea82ef0cc47ab5f122/

Každopádně se letos povýšila záchrana životů nad všechny ostatní priority. Bez jakýchkoliv podložených modelů, zda sama opatření nemohou přivést více úmrtí než virus samotný. Ať je to nebezpečný virus nebo ne, k čemu bude přežít, pokud skončíme v nesvobodném světě? 

Raritní diskuze na CNN Prima News polemiky dvou odborníků:

https://cnn.iprima.cz/lekar-hnizdil-testovani-je-hon-na-zdrave-lidi-vlada-by-mela-pouzivat-rozum-11047?fbclid=IwAR2A43NbQ4RgnnuIvN1DazO-rVZAmmesL7nN1FW8nE0J_1JAoxpsnuaUOMo

Autor: Jiří Míka | čtvrtek 22.10.2020 16:21 | karma článku: 14,15 | přečteno: 326x