Kanadska policie bude nadale pouzivat paralyzery na cerne pasazery

Je to vyjadreni patecni tiskove konference ve Vancouveru v Kanade. Ta byla reakci na kritiku obrancu lidskych prav B.C. Civil Liberties Association. Tasery maji byt nadale pouzivany jak na cerne pasazery tak "nespolupracujici" cestujici. Timto se paralyzery oficialne stavaji represivnim prostredkem muceni pro vyvolani strachu z potrestani, pokud clovek byt jen zvysi ton nebo zpusobi nedejboze nejaky prestupek.

Odhodili jste vajgl nebo papirek na zem? Cestujete nacerno? Ubirame se smerem, kdy jakykoliv prestupek nebo jen jakykoliv vas byt mirny odpor pri pokusu vas zatknout, prestoze mate dojem, ze jste v pravu, povede k ztrestani timto nastrojem muceni, ktere dle IDNES neboli. To bylo tvrzeni v nedavnem clanku MF DNES, kde ucinku taseru zkousel na vlastni kuzi jeden z reporteru. Ovsem pouze dve sekundy.

V tomto videu muzete videt studenta, ktery je tomuto taserovani vystaven opakovane s prestavkami po dobu 7 minut.

Psal jsem tehdy svuj dotaz, proc byl taser zkousen jen po dobu 2 sekund, pokud to tedy neboli a neni nijak zdravotne nebezpecny. Toto byla odpoved:

Dobrý den,
děkujeme za Vaši reakci. S redakčním testováním policejních zbraní stejně jako účasti u zásahů či výcviku bývá obecně problém v tom, že vše musí probíhat přísně podle policejní režie (v tomto případě není navíc paralyzér ještě běžně používán). I tak nám přišlo ale zajímavé vyzkoušet, co cítí člověk po zásahu elektrického impulsu. Rizika s tím spojená i případy úmrtí při zásazích v zahraničí jsme rozebírali už několikrát v předchozích článcích.

Děkujeme za Váš zájem o zpravodajství iDNES.cz a přeji Vám hezký den.
S pozdravem Ondřej Tolar

Zpet ke kanadskemu pristupu k "nespolupracujicim cestujicim". Ve vlastnich zaznamech tohoto policejniho uradu (TransLink) se uvadi, ze byly pouzity proti neagresivnim a nicim nevyhrozujicim cestujicim.

To, ze toto oficialne povazuji za spravne, ukazuje, ze se tasery pomalu ale jiste stavaji onim odstrasujicim prostredkem, a tvrzeni o potrebe techto prostredku pro pacifikaci agresivnich nebezpecnych lidi byla jako obvykle lez.

Ale tim to nekonci, jsou pripravovany taserove naramky, ktere bude nosit kazdy cestujici v letadle. Bude tak mozne nasmerovanim ustedrit ranu lidem vyskytujicim se v dosahu. Predstavte si, ze nekdo v letadle dostane napr. epilepticky zachvat a nabehne tam nekdo, kdo jak jemu tak vsem sedicim okolo zapne naramky.

To je dobytcak, kteremu nekteri tleskaji, at se deje, co se deje . Pro nasi elitu nejsme nic jineho nez hloupy dobytek, a cim drive si to uvedomime tim lepe.

Autor: Jiří Míka | pondělí 21.4.2008 22:45 | karma článku: 13,76 | přečteno: 1973x