K cemu jsou rizene demolice?

Proc si firmy uctuji za tyto sluzby penize a v radech nekolika tydnu pripravuji demolici budov?

mohlo by se u demolici stat neco podobneho?

Ja to nechapu, protoze 11. zari jsme videli, ze staci nejaky problem v jakekoliv casti budovy a vysledkem je vzorne sesypani budovy do zakladu. Vzdycky jsem si myslel, ze rizene demolice jsou od toho, aby se budova nezritila na budovy okolni a ze se proto musi vypocitavat, kde kam presne umistit jake naloze. V kterych mistech treba pouzit jiny typ trhaviny, ktery diagonalne prerizne vertikalni nosniky apod.

To, ze se 11. zari trikrat za sebou budovy vzorne zritily a promenily na prach, znamena, ze to musi byt obecna platnost. Muze se nahodou stat neco uplne zvlastniho, ale trikrat za sebou? Jaka je pravdepodobnost? Kazda z tech budov mela naprosto nahodne poskozeni a presto se vsechny tri budovy zritily uplne stejne, jako ukazkova rizena demolice. No samozrejme, ze to nebyla rizena demolice, ale vypadalo to jako ukazkova rizena demolice. To nemuze nikdo zpochybnit.

A proto by me zajimalo, k cemu jsou spolecnosti zarizujici rizene demolice? Vzhledem k vyse uvedenomu to vypada, ze jsou to zjevne podvodnici, kteri vybiraji penize uplne za nic, stejne jako ti co k vam prijdou domu a chteji penize za to, ze vam proveri plyn,. a doufaji, ze jim na to skocite.

Trikrat za sebou ukazkova rizena demolice bez jakehokoliv zasahu cloveka, to znamena, ze to musi byt pravidlem a ze je tedy uplne jedno, kam naloze umistite, klidne je mozne umistit po budove zcela nahodne a jak vam to prijde zrovna pod ruku nebo staci tak nejak od oka.. do kazdeho patra umistit vybusniny, to bych zvladnul taky. To se da zvladnout za hodinu. Neni k tomu potreba zadna znalost. I ja pochopim, ze staci tu vybusniny aspon pro jistotu umistit nejak rovnomerne, aby precejen to nebyl uplny chaos.

A na co plany budovy? Nejake pripadne centralni nosniky nebo vubec jak je budova konstrukce resena takove veci vubec nema cenu resit, protoze prirozenou vlastnosti vsech budov je zjevne, ze staci proste jen nejaka velka pecka a je uplne jedno, kde, jak, kolik, v jakem sledu. Prirozenym vlivem se pak budova sama promeni na prach. Neni ani potreba resit, jak zajistit, aby se podarilo provest opravdu 100% demolici, protoze vzdy se kazda takova budova evidentne zcela promeni uplne na prach.

Demolicni firmy z toho delaji buh vi jaky napinavy proces a uctuji si za to jiste nemale penizky, ale pritom zdemolovat budovu, aniz by clovek ohrozil sve okoli, staci tim, ze zajdete nakoupit vybusniny (coz teda nevim, jestli vam nekdo jen tak proda) a nekam je rozmistit po budove. Nehledejte v tom nejakou zahadu, staci jak rikam, nejak je rovnomerne umistit a HLAVNE az budete chtit celou vec odpalit nezapomenout budovu jeste predtim opustit.

Demolice budov je jiste zajimavy typ prace, ono i hazeni sklenenych lahvi do kontejneru ma jiste kouzlo (v situaci, kdy vy jste ten, kdo to tam hazi), ale myslet si, ze za rizenou demolici je nejaka veda nebo nejake zkusenosti, to je ocividna lez. Ostatne pro cestu na Mesic take staci jenom nejake vetsi mnozstvi paliva, nejaka skorapka, kde vam nebude unikat vzduch, nejakym trvanlivym lepidlem pripevnit trysky a hura na Mesic. Staci mit chut a cil a jde vsechno. Ostatne mlady Smolik lital na jine planety s nafukovaci kosmickou lodi.

Tady se ve vsem hledaji nejake slozitosti. A pritom i po 11.zari jsou tu stale demolicni firmy, ktere si na tom zakladaji zivnost a maji u toho spousty reci, ze to musi byt vsechno presne, aby to nepopadalo na vedlejsi budovy.

Nepracuje tu nekdo z ctenaru v nejake z demolicnich firem pouzivajicich vybusniny? Me by zajimal vas pohled. Proc z toho delat takovou vedu, kdyz je to tak strasne jednoduche a staci nejaky vetsi pozar a budova se prirozene zhrouti vzorne do zakladu?

Nebo bylo 11. zari neco specialniho, co to umoznovalo? Neco z ceho bysme se mohli poucit pro pristi demolice? V tom pripade se lidem pracujicim v demolicich omlouvam a doporucuju jim zamerit se na 11. zari, jestli z analyzy padu neprijdou na nejake informace, ktere by jim mohly v jejich praci pomoct.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Míka | středa 26.3.2008 20:54 | karma článku: 16,13 | přečteno: 1618x