Dodržovači

Tak jak je to s těma rouškama? Smí se klást otázky a přemýšlet nebo jen musíme dodržovat? Nechci znevažovat něčí obavy o život, ale to zrušení možnosti diskuze trvající už skoro rok se mi prostě nelíbí.

Všera jsem měl zajímavou možnost náhledu do debaty řekněme dodržovačů/panikářů mezi sebou. Já už tam mám zakázáno psát, takže i touto selekcí přes banování tam člověk najde typicky spíš jen vzájemné souznění. Teda oni.. já tam už psát nemůžu :-)

Mě vlastně tehdy vyhodili při řešení toho samého, co je námětem i tohoto článku.

Nošení roušek.

Hit této doby a možná zbytku našich životů.

Já jsem namítal, že to, jakým způsobem většina lidí tyto ochrané prostředky používá, mi vlastně nedává smysl. Roušky nebo respirátoru by se člověk neměl dotýkat. 

Jednak to bylo v instrukcích v médích z počátku koronakrize, ale je to i v oficiálních instrukcích WHO, resp. závěrem řady vědeckých studií, které se i zabývají, jak psychologicky zvládnout, aby se lidé neměli tendenci dotýkat obličeje. 

Včera tam čtu úvahy jedné diskutérky, jestli některé své blízké neodstřihnout nadobro za to, že ji naštvali nedodržováním opatření. Jestli takové chování pro ni neznamená nutnost přehodnotit jejich vztah k nim i po zbytek života, když krize odezní. V současnosti prý opatření používá jako výmluvu, aby s nimi odmítala kontakt. 

Víceméně se diskutéři shodli, že někoho si takhle odstřihnout ze života by bylo přehnané.

Později tam čtu pohoršování nad tím, že někdo viděl nějakou "bábu" bez respirátoru, aby mohla kouřit. A jak mají sice pochopení, že někomu se v něm může hůře dýchat, ale kvůli cigaretě? Jaký je ta "bába" sobec?

Jedna diskutérka to prý dělá tak, že pokud široko daleko nikdo není, respirátor si sundá, a udělá pár větších nádechů a výdechů, a znovu si ho nasadí. 

Kdyby všichni byli takto zodpovědní jako ona!

Ale je to skutečně až tak zodpovědné chování?

Však uvažme, že při stahování respirátoru se ho nutně musela dotknout. Či-li si tím kontaminovat ruku, kde jsou pak viry a bakterie v koncentrovanější formě potenciálně roznášené všude, kde se něčeho dotkne.

Ve výsledku je to tedy potenciálně horší, než kdyby žádný respirátor neměla. 

Podobně můžeme vidět i největší propagátory hygieny a roušek jako prof. Flegra se neustále své roušky dotýkat. A na takovém záznamu v televizi i vidíme, že si vzápětí nešel tu ruku umýt.

Takže k čemu to tedy je?

Ono je snadné se nad něčím nebo někým pohoršovat

Mně ale připadá, že tito zodpovědní lidé naopak svou aktivitou situaci možná naopak zhoršují. 

Možná se pletu. Nevím. Snažím se věc pochopit.

Nejsem odborník na roušky. Dřív jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, ale když je to teď takové téma, tak jsem se zajímal. Vycházím tedy z dostupných informací.

A ze všech stran čtu, že roušky ani respirátoru by se člověk prostě dotýkat neměl. A pokud se ho dotkne, tak si musí umýt ruce. Neměl by mít ani vousy, protože pak nebude správně přiléhat. 

Možná, že roušky žádnou škodu nezpůsobují. Co mi ale chybí, je nějaká snaha mě přesvědčit. Vysvětlit tyhle věci.

Já nevím, jestli má smysl, abych tu teď tu záležitost nedotýkání se roušky nějak dokládal odkazy na zdravotnické zdroje, nebo si to opravdu uvědomujeme, ale nedbáme na to? 

Mně tohle vrtá hlavou už celé měsíce. Jaký má smysl, že se musí povinně na tolika místech nosit tyhle vrstvy na obličeji, pokud takovým způsobem nošení se šíření virů potenciálně i zhoršuje. 

Místo vysvětlení jsem zjistil, že jsem "hajzl", který "šíří dezinformační sračky" kvůli kterým umírají lidi.

Tedy tento článek a podobné texty dle zodpovědných lidí přímo aktivně zabíjí lidi. 

Mít otázky je tedy rovno asi vraždě.

Takže o rouškách jsem se tedy nic nového nedozvěděl, ale že mít podobné otázky vlastně samo o sobě způsobuje úmrtí. 

Opravdu se mi tedy nedivte, že mám své pochyby nadále. Není to opravdu jako za jakési totality, kdy i jen tenhle jediný aspekt nesmí být aktivně uvažován?

Možná by zodpovědní lidé mohli trochu zbrzdit a být komunikativnější. To se samozřejmě týká i vlády.

Proč musí lidé nosit roušky, když v běžném životě člověk ani nemá moc šanci to nosit tak, jak by se to nosit mělo?

Bez dotýkání, při sundávání ji opatrně vzít za šňůrky, dát ji do koše nebo do nějakého igelitového pytlíku a jít si umýt ruce. Ale kolik lidí to tak dělá? 

Z veřejných osob například víme, že profesor Flegr to tak nedělá. A přitom je právě on jeden z největších morálních budičů k zodpovědnosti. 

Člověk by zvládl tu roušku takhle nosit a potom si třeba koupit novou, ale v běžném životě je to neuskutečnitelné. Ale je to vyžadováno a trestáno, ačkoliv za mě to situaci zřejmě spíš zhoršuje.

A nakonec to není ani jen můj názor. Jak říkám - čerpám z veřejně dostupných zdrojů. Konkrétně například z vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO), která právě z tohoto důvodu zpočátku nedoporučovala, aby roušku nosili zdraví lidé. 

To už by mi spíš dávalo smysl, kdyby každý obávající se nemoci nosil respirátor. Ten přecejen brání nějaký vir vdechnout. Pokud to chce řešit stát, mohl poslat peníze do domovů důchodců, ať si tam za to nakoupí respirátory.

Prostě mi ty kroky nedávají smysl tak nějak skoro od začátku a když se ani o věcech nesmí pochybovat, tak to moc nepomáhá.

Autor: Jiří Míka | sobota 6.3.2021 17:53 | karma článku: 25,66 | přečteno: 850x