Tragikomedie s názvem Česká pošta, státní podnik

V souvislosti s Českou poštou za poslední měsíc proskočily tři zajímavé zprávy. První hovoří o tom, že nová kolektivní smlouva pro období 2015 až 2018 zachovává řadu stávajících výhod pro zaměstnance, především pak stanovenou délku týdenní pracovní doby, která na České poště činí 37,5 hodin týdně či pět týdnů dovolené. K 1. dubnu 2015 dojde k navýšení tarifních mezd o 3,85 procenta. Od března se také zvedne hodnota stravenky na 70 korun. Kolektivní smlouvu podepsali zástupci sedmi (!!) odborových svazů, které na České poště působí.

Generální ředitel České pošty Martin Elkán dohodu zaměstnavatele se zástupci odborů vítá a dodává, že uzavřená nová kolektivní smlouva představuje pro Českou poštu významný prvek stability.

Druhá zpráva konstatuje, že Česká pošta se může těšit na finanční injekci. Chystá se totiž novela zákona o poštovní službě, která státní firmu zbavuje nutnosti platit náklady na provoz poboček z vlastních peněz. Místo pošty by požadovanou miliardu každoročně vynaložil stát (čili daňoví poplatníci, pozn. autora blogu).  Pokud pošta získá dodatečné peníze ze státního rozpočtu, bude moci zachovat síť zhruba 3300 poboček v současné podobě. Udržení počtu provozoven v nynějším rozsahu je prioritou ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jehož resort novelu společně s ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje.

A konečně poslední zpráva říká, že Česká pošta požaduje od státu kompenzaci za ztrátové služby ve výši 1,7 miliardy korun. Ředitel sekce korporátního obchodu České pošty Jiří Štráberger blíže vysvětluje závazky, které podnik má : „Česká pošta má ze zákona povinnost provozovat univerzální službu, který je definována přesnými parametry: počet poboček, kvalita doručování z pohledu rychlosti a dostupnosti služeb.“ Částka, kterou podnik požaduje podle informací pana Štrábergergra vznikla výpočtem dle metodiky Českého telekomunikačního ústavu. Jiného názoru je místopředseda Asociace poštovních služeb Petr Angelis : "Základním nástrojem jakéhokoli operátora, a tedy i České pošty, je cena. Poštovní služby vůbec nejsou ztrátové. Cena musí odrážet veškeré náklady, a to odráží i legislativa. A jakékoli konání v rozporu s touto legislativou je nezákonné.“ A dodává příklad : „Jako občan zaplatím za 50 gramové psaní 13 korun. Domů dostávám různé zásilky se stejnou hmotností ofrankované 9,50 korunami. Když se podívám do ceníku, tak obchodní psaní je podáváno za přibližně 6 korun. A to jsou ty neúměrně nízké ceny. Koneckonců připomenu dvoumiliónovou pokutu ČTÚ udělenou České poště právě za toto."

Když jsem počátkem prosince loňského roku přišel pro balík na spádovou pobočku České pošty ve vedlejší obci, jejíž otvírací doba je pondělí - pátek 8:00 - 10:30 a 13:30 - 15:30 (čili čtyři a půl hodiny otevřeno versus tři hodiny polední přestávky), byl jsem asi pátý v pořadí. Snažil jsem se všemožně přemáhat svoji netrpělivost, protože díky uvedené pracovní době pošty jsem musel zamčít obecní úřad v úřední hodiny (naše paní účetní byla na služební cestě a nikoho jiného tam nemáme). Trpělivě jsem pozoroval snahu paní za přepážkou, která na počítači z dob, kdy jsem před více než 20 lety začínal programovat, dělala co mohla. Ze vzpomínek na doby, kdy jsem míval ještě více vlasů na hlavě mě občas probral zvuk jehličkové tiskárny. Lidé přede mnou byli povětšinou staršího věku a nikam nespěchali : tu ledabyle škrábali u přepážky stírací losy, tu přepočítávali peníze, tu si prohlíželi časopisy, které jim paní za přepážkou nabídla k prohlédnutí nebo živě mezi sebou diskutovali co je ve vsi nového.

Když jsem se po cca 30 minutách dostal na řadu, paní dohledala balík, zadministrovala ho, dala mi podepsat převzetí zásilky a byla mi oznámena částka, kterou mám zaplatit. Vytáhl jsem platební kartu VISA, ale OUHA - dozvěděl jsem se, že s tímto typem karty platit nelze. Na nějaké větší podivení se jsem neměl čas, protože pohledy zákazníků stojící v řadě za mnou nevěštily rozhodně nic dobrého. Rozloučil jsem se tedy a protože jsem neměl dostatečnou hotovost, po cestě zpět na obecní úřad jsem přemýšlel, kde v nejbližším městě vzdáleném 6 km hledat bankomat.

Co dodat závěrem. Radši nic ..

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Rostislav Mihel | neděle 4.1.2015 13:33 | karma článku: 26,05 | přečteno: 1805x
  • Další články autora

Rostislav Mihel

Očkovací taškařice

22.1.2021 v 9:15 | Karma: 23,51

Rostislav Mihel

Vítězství demokracie v Podolí

7.11.2016 v 13:36 | Karma: 17,11

Rostislav Mihel

Invaze xichtů

6.9.2016 v 8:36 | Karma: 32,23