Podle tváře poznáš lháře, aneb proč jsem nevolila

„Ne, já volit nejdu. Všichni tam lžou,“ byla moje odpověď na dotaz mého muže, zda půjdu svůj hlas vhodit do urny. „Jak to víš?“ byla jeho další otázka. „Poznám to z pohybu jejich rukou, těla a výrazu obličeje.“

Když můj muž lehce naléhal, abych šla k volbám, říkala jsem si: nekřivdíš těm politikům? Třeba se někdo najde, kdo nelže a myslí to vážně.

 

Protože jsem studijní a „vědecký“ typ, napůjčovala jsem si knihy a oživila jsem svoje znalosti o neverbální komunikaci. Pak jsem si začala pouštět videa s našimi známými kandidujícími politiky a sledovala jejich neverbální projevy.Řeknu vám: hrůůůůůza.

 

Nebudu jmenovat, ale jeden po druhém prozradil, jak to s námi myslí, díky poloze rukou, mikrovýrazu v obličeji, tónu hlasu, postojům. Neposlouchala jsem to, co říkají, stejně ty předvolební sliby nebyly nikdy splněny, soustředila jsem se jen a jen na jejich chování. Brala jsem jeden volební lístek po druhém, hledala nabízené politiky na videu, sledovala jsem jejich obličej, ruce, tělo a lístky jeden po druhém házela do koše. Vyskytl se i jeden politik, který prozradil svoji lež již na billboardu. A to už je sakra práce neverbálně lhát na fotce, která není momentka. :o)

 

Jen jeden politik mě oslovil, co se týče neverbální komunikace, vypadá to, že nelže… Ale na naší kandidátce ten člověk nebyl.

 

To vše výše popsané byl důvod, proč jsem nešla volit.

 

Všem, kteří se nyní rozhořčili nad mou nevolební účastí, můžu slíbit, že jsem připravená jít k volbám prezidentským. Ale před volbami velmi pečlivě prohlédnu chování jednotlivých kandidátů, a pak teprve vyberu toho, který lže nejméně. To bude asi dřina...

 

P.S. Jsou případy, kdy ani z neverbální komunikace nepoznáme lháře: žena (možná i muž) opíchaná botoxem, který zcela znehybní mimické svaly, lhář, který své lži už tak věří, že ošálil i své tělo, agenti, kteří jsou právě na tuto činnost cvičeni a hráči pokeru. :o)

 

Neverbální komunikace – jedna z velmi zajímavých položek oboru psychologie. Moje možná nejoblíbenější. Neverbální komunikace je souhrn mimoslovních sdělení, která jsou vědomě i nevědomě předávána  jiné osobě. Jde o komunikaci beze slov. Na obsahu sdělení závisí pouze 7 %, na obličejové mimice a řeči těla 55 % a zbývajících 38 % závisí na způsobu, jakým jsou slova řečena, tedy na hlase, intonaci, rychlosti. Shrnu-li to, celých 93% připadá na nonverbální a paraverbální komunikaci. Pouhých 7 % účinku závisí na obsahu sdělení.

 

Neverbální komunikace se dělí na: 

kinezika - pohyby celého těla

gestika - pohyb rukou

haptika – dotyk, podání ruky

posturika - postoj celého těla

mimika - pohyby obličeje

proxemika - vzdálenost komunikujících

oční kontakt 

Autor: Michaela Sazamová | sobota 21.10.2017 8:27 | karma článku: 19,32 | přečteno: 1703x