Ukrajinská krize - Ukrajinci nevítězí.

Kdo může za krizi na Ukrajině? Odpovědnost nese ex-president Janukowitsch, který nejprve vyjednával s EU o asociační dohodě a poté ji odmítl podepsat. Také EU má svůj podíl, když svými požadavky postavila Ukrajinu před volbu mezi Evropou a Ruskem. Odpovědnost nese také Rusko, které bez zábran využívá hospodářské závislosti Ukrajiny pro vlastní strategické zájmy.

Ukrajina je historicky a kulturně rozpolcená země, která od svého založení v roce 1991 řešila své problémy víceméně mírovou cestou. Teprve alternativa mezi EU a Ruskem zavedla zemi na pokraj občanské války a rozdělení. Hlavním faktorem střetu, jakoby vystřiženého z dob studené války, je finanční vyčerpanost země a nezodpovědné kramaření politických elit Evropy a Ruska.

EU boj o hospodářsky bankrotující Ukrajinu, která je příliš závislá na dodávkách levného plynu z Ruska, nemůže vyhrát. Demostrantům z Majdanu nasycených korupčními skandály nejde ani tak o abstraktní myšlenku evropanství, svobody a demokracie západního stylu. Záleží jim na vládě, která přinese stabilitu, jistotu a zajistí jejich existenci. Budou následovat toho, kdo prosperitu nejen nabízí, ale také zaručí. EU dlouhodobě dotující své vlastní bankrotující země, nemůže trvalý hospodářský vzestup zaručit. Ani pomoc MMF není bez hranic. Navíc vstup Ukrajiny do EU není v dohledné době reálný.

V případě, že se Ukrajina rozdělí a EU získá svůj vliv v západní části země, nebude EU v budoucnosti moci trvale počítat s podporou vítězné opozice a vlády na Ukrajině. Politické elitě EU chybí především brutální odhodlanost a vytrvalost, kterou Putin zajišťuje svůj vliv v postsovjetkých zemích. Putin má velmi přesvědčivý argument – levný plyn a výhodné platby za transit. Nevím, jak EU vsázející především na dialog a (bohužel) na pouhý komentář postojů a činů druhých, si s tímto argumentem poradí.

V případě, že se Ukrajina nerozdělí, bude muset EU pokaždé zohlednit zájmy Ruska a to i tehdy, když nebude tyto zájmy pokládat za legitimní. Je nasnadě, že se Putin nebude ochoten dělit o moc, pokud to pro něho nebude výhodné. S vyjímkou chemických zbraní v Syrii zatím k žádnému společnému řešení nebyl prostor a ani ochota. Nelze přehlédnout, že to je právě Rusko, pod jehož dohledem jsou likvidovány zbraně, které Syrii samo dodalo.

Každopádně vítězem nebudou Ukrajinci. Zatím nevidí, že byli podvedeni ve jménu svobody a demokracie. Tedy hodnotami, které se stále více stávají jen prázdnými pojmy.    

Autor: Lenka Mey | pátek 28.2.2014 14:15 | karma článku: 34,84 | přečteno: 4657x