Zákaz incestu mezi sourozenci je nesmyslný

Německá rada pro etiku navrhuje zrušení trestnosti incestu a hned vypuklo haló. Někteří v tom vidí konec světa nebo alespoň konec civilizace. Pokud se na to ale podíváme v širších souvislostech, nejedná se o nic hrozného. Incestní vztahy nejsou vzácné proto, že je zakazuje nějaký zákon. Stejně tak zdravotní dopady na populaci by byly zanedbatelné. Pokud chceme něco zakázat, musíme se ptát, jestli je pro to adekvátní důvod a zdali takový zákaz vůbec plní svůj účel...

V říši zvířat není křížení mezi blízce příbuznými nic vzácného. U "nižších" organismů jako jsou bakterie, kvasinky nebo prvoci ani žádný pojem "příbuznosti" nemá význam. Neexistuje žádný biologický mechanismus, který by nějak specificky bránil plození mezi bratrem a sestrou. Že je někdo blízce příbuzný, neznamená, že je jeho DNA jaksi "nekompatibilní" pro tvorbu potomstva. Ostatně když se hledá dárce pro transplantaci, jako první se pátrá u příbuzných - právě proto, že jsou vám nejpodobnější.

Přesto jsou u lidí příbuzenské sňatky poměrně vzácné a z genetického hlediska nejsou příliš vhodné. Problémem není nějaká "přílišná podobnost" jejich DNA, ale větší šance rozvoje genetických chorob. Pokud se v rodině vyskytne nějaká škodlivá varianta určitého genu, příbuzenské sňatky ji "udržují" v rodové linii, protože se nemůže "naředit" příchodem zdravé varianty odjinud. Habsburkové by mohli vyprávět.

Mohlo by se tedy zdát, že očividným důvodem pro zákaz incestu mezi sourozenci by měla být péče o genofond populace. Problém tohoto argumentu je, že se na celou věc dívá příliš úzce.

Lidská společnost byla po tisíce let tvořena poměrně málo početnými tlupami. Příbuzenské křížení u nich tudíž muselo být značné. Malé a izolované populace budou vždy vykazovat vysokou míru příbuznosti, jelikož v nich "obíhají" stále stejné geny. Vysoká příbuznost populace jako celku je pro "genové zdraví" mnohem zásadnější, než jestli v takové populaci dochází k přímému příbuzenskému křížení nebo ne. Typickým příkladem je komunita Židů Aškenázů.

V našich podmínkách máme dostatečně velkou a otevřenou populaci, takže celková úroveň příbuznosti je tu relativně malá. Nějaká "degenerace genomu" nám nijak nehrozí, a sporadické případy incestních sňatků to nemůžou nijak výrazně změnit. Z hlediska naší populace je tudíž takový zákaz nedůvodný.

Většina lidí má vůči sexu s příbuznými velmi silný odpor. Jedná se o velmi silný instinkt, který je pravděpodobně evoluční adaptací, jež má právě za účel příbuzenským vztahům bránit. Nedá se tedy očekávat, že by zrušení trestu za incest mohlo mít za následek nárůst takových vztahů.

Můžete namítnout, že účelem zákazu není chránit populaci jako takovou - že se de facto jedná o ochranu potenciálních dětí, které by rodiče přivedli na svět postižené. I tento argument má jednu podstatnou vadu - žádný zákon nepřikazuje rodičům, aby přiváděli na svět pouze zdravé děti. Nikdo nesmí být nucen jít na potrat, pokud si to výslovně nepřeje, i když má těžce poškozený plod. Náš stát v tomto ohledu není žádná antická Sparta...

Dokonce i když (nepříbuzní) rodiče vědí, že mají riziko přenosu nějaké genetické vady, stát jim nijak nezakazuje mít děti. Naopak jim nabízí genetické poradenství a možnost umělého oplodnění třeba s využitím preimplantačního screeningu, aby se vybralo zdravé embryo. Pokud jde o zdraví jednotlivce, existují tudíž medicínské alternativy, takže není třeba se uchylovat k zákazům. Tedy ani z individuálního hlediska neshledávám k trestnosti incestu důvod.

Můžete samozřejmě incest odmítnou z morálních důvodů. K tomu dodám asi toto: pokud jde o mezilidské vztahy, nelze očekávat, že nám ideál zařídí nějaký zákon. Každý také odsuzuje nevěru, ale žádný zákon ji netrestá. V životě každého se mohou vyskytnou situace, které nevtěsnáte do jednoduchých škatulek. Stát ani já si nemůžeme hrát na kazatele, který rozkazuje ostatním, jak smějí spolu žít.

Zásadní otázkou je, proč by se na tyto lidi mělo hledět jako na zločince, jen proto, že se vymykají "ideálu" partnerských vztahů. Jsem zastáncem ideje, že stát nemá právo kriminalizovat něco, co někomu neškodí. Osobně může s takovými vztahy kdokoli nesouhlasit, ale faktem je, že každý žijeme sám za sebe a ostatní by to měli respektovat.

Jak už jsem napsal - zdravotní rizika z hlediska populace neshledávám a v případě jednotlivce jsou řešitelná medicínskými prostředky. Proto tedy pokládám zákaz incestu mezi sourozenci za nedůvodný.

Pozn.: Jiná situace panuje v případě vztahu dítě-rodič, a to z celkem očividných důvodů. Zde tedy pro zrušení zákazu v žádném případě nevolám.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Oldřich Mazal | pátek 26.9.2014 16:02 | karma článku: 36,57 | přečteno: 13342x