Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Referenda nemůžou být náhražkou za neschopné politiky

V poslední době se nám v debatách vynořuje nový "spasitel" naší politiky, zvaný též "přímá demokracie". S její pomocí prý konečně dostanou moc do rukou zpátky občané a pak nám patrně nastanou světlé zítřky.

Obávám se, že je to poněkud naivní představa. Referenda sice skutečně dávají rozhodnutí do rukou "lidu", ale těžko lze jejich prostřednictvím řídit stát. Prvotní problém naší politiky vidím v tom, že z ní normální lidé prakticky utekli, takže v ní logicky zbývají jen ti, kterým mizerná pověst, které se "těší" naši zákonodárci, zřejmě nevadí. Kdysi početné "tradiční" strany se prakticky vylidnily, a ty nové vznikají spíš jako jakési prázdné schránky bez členské základny.

Referendum je najednou vnímáno jako naděje, jak se zbavit těch "neschopných a zkorumpovaných politiků, kteří jen kradou a hádají se". Nebude to fungovat. Jeho zastánci s oblibou vzývají Švýcarsko, přičemž ovšem naprosto opomíjejí zásadní rozdíly v jeho politickém systému. Švýcarská Federální rada vykonává jak funkci vlády, tak (kolektivní) hlavy státu, a jejích sedm křesel je dlouhodobě rozděleno mezi 4 hlavní strany, které pokrývají většinu politického spektra. Kromě toho je zde silný vliv kantonů, které mají rozsáhlou autonomii. Pevnou součástí tohoto systému jsou pak nejrůznější typy referend.

Tento systém je třeba posuzovat jako celek, nejde si z něj jen tak vyzobávat semínka v naději, že je půjde prostě přesadit jinam. Především totiž vyžaduje silnou občanskou aktivitu a politickou angažovanost. Kdo je ale u nás ochoten věnovat něčemu podobnému čas a energii? Jsme-li smířeni s představou, že politika je špína a nejde s tím nic dělat, tak s tím taky nikdo nic neudělá.

Demokracie logicky nemůže být založená na čistě formálních aspektech - tedy jakým systémem se volí, kolik komor má mít Parlament apod. Demokracie je především způsob, jakým uvažujeme, jaký je vztah občanů ke státu i sobě navzájem. Vládnutí v demokratické zemi stojí pokaždé před nelehkým problémem, jak vyvážit spoustu protichůdných zájmů. Jak najít rovnováhu ve vztazích zaměstnanec-zaměstnavatel, zdravý-nemocný, pracující-senior, požadavky mají lékaři, učitelé, policisté, zahrádkáři, výrobci elektřiny, odběratelé elektřiny...

Referenda se hodí k řešení jednoduchých otázek, na které jde dát jednoduchá odpověď. Složité systémy jako je důchodový systém, školství nebo zdravotnictví ale nejde změnit nějakým mávnutím kouzelného proutku. Proto existují politické strany a jejich programy. Politik by měl nabídnout vizi, získat pro ni podporu veřejnosti, uvést ji do praxe a pak z ní skládat účty. Referenda umožňují dělat jen dílčí zásahy, které složité systém spíš rozboří než vylepší. A pokud v politice vizionáře nemáme, pak je třeba je přesvědčit, aby do ní vstoupili, ne že politiku prostě zrušíme bez náhrady.

Další potíž referend je jejich "většinovost". Důraz na to, že většina bere bank, je destruktivní. Na naší politické scéně panuje naprostá absence shody i na těch nejzákladnějších otázkách. Opozici je třeba zválcovat, oponenty umlčet a zesměšnit, každá vláda s gustem boří to, co postavila ta předchozí. Důsledky jsou nasnadě - neustálé změny, permanentní reformy, chaos. Pokud chceme stabilitu, tak to logicky vyžaduje konsenzus mezi většinou a menšinou. Vyžaduje to plány, které přežijí déle než jedno volební období. Jenže shoda mezi vládami a opozicí se u nás vyskytuje asi stejně často jako yetti.

Právě proto vládnutí Švýcarům funguje - díky tomu, že všechny hlavní politické proudy hledají společnou řeč a dlouhodobou stabilitu. Něco takového by znamenalo překopat celý náš politický systém od základu, a především by to vyžadovalo radikální změnu v našem myšlení a vnímání politiky. Museli bychom přijmout náhled, že demokracie není jen pro mě, ale i pro ostatní. Že i politický oponent může mít můj respekt. Jednou ustoupíš ty mně, příště zase já tobě. Že schopnost dohodnout se není slabost a kompromis není hřích.

Museli bychom přijmout pohled, že politika je dobrá věc, na které je třeba se podílet. Rezignovanou veřejnost zavedení nějakých referend nespasí, jelikož problémem není samotná absence nějaké metody hlasování, ale právě její rezignace. Zájem lidí o politiku ovšem zákonem zavést nelze. Chceme-li demokracii, musíme v ni také věřit, ne jen stále nadávat. Víra je ovšem u nás velmi nedostatkové zboží...

Autor: Oldřich Mazal | úterý 5.4.2016 16:04 | karma článku: 22,25 | přečteno: 418x
  • Další články autora

Oldřich Mazal

Kritizujete prezidenta? Tak půjdete sedět, holomci!

Skupina poslanců se rozhodla, že je třeba udělat z prezidenta ještě většího papaláše, a jeho hanobitele pohnat před soud. Už se těším na definici pojmu "hanobení". Když o někom řeknu, že je blbec, tak jsem ho tím zhanobil?

16.11.2016 v 16:03 | Karma: 22,07 | Přečteno: 407x | Diskuse| Politika

Oldřich Mazal

Přichází spasitel Trump, radujme se!

Donald Trump vyhrál volby, a už se nám všude vyrojily bombastické reakce, jak odteď bude v USA všechno skvělé a úžasné. Jako kdyby se otevřela nebesa a sestoupil mesiáš. Otázka je, jestli i za pár let bude pořád co slavit.

10.11.2016 v 16:02 | Karma: 20,42 | Přečteno: 580x | Diskuse| Politika

Oldřich Mazal

Brexit zachrání Evropu - a teď tu o Karkulce!

Británie si odhlasovala odchod a mnozí už slaví, jako kdyby EU už vlastně ani neexistovala. Přitom není zatím ani co oslavovat, když Británie nemá jasno, jestli se nerozpadne sama a za jakých podmínek vlastně vystoupí.

29.6.2016 v 16:02 | Karma: 28,57 | Přečteno: 2330x | Diskuse| Politika

Oldřich Mazal

Babiš vzkazuje občanům: "Buď budu vládnout nebo si trhněte!"

Andrej se nám pěkně rozpálil - pokud po volbách nebude smět vládnout, tak v té parlamentní "žvanírně" vysedávat nebude! Tomu říkám úcta k demokracii. Ještěže nežádá, aby směl vládnout doživotně. I když toho se možná taky dočkáme.

22.6.2016 v 16:02 | Karma: 31,67 | Přečteno: 814x | Diskuse| Politika

Oldřich Mazal

Když vystoupíme z EU, tak tady nastane ráj!

Heslo dneška je jasné - honem pryč z EU! Problém je, jestli od vystoupení nečekáme zázrak, který možná nepřijde. Než Bruselu zamáváme naposled, možná bychom se mohli zamyslet nad možnými důsledky, které by takové rozhodnutí mělo.

8.6.2016 v 16:03 | Karma: 39,67 | Přečteno: 6344x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 307
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2386x
Jsem taková bílá laboratorní myš, která se v práci zabývá genetikou a molekulární biologií, ve volném čase si listuje historií, sleduje nějaké to sci-fi, fantasy a vůbec všelijaké podivnosti. Občas sportuju, ale moc to nepřeháním, pokud zrovna není nějaký závod na 10km. Kromě toho hltám politiku, což je - uznávám - divná záliba, ale nějak si nemůžu pomoct.