Nad zrušením zdravotnických poplatků nejásejte, zaplatíte to stejně

Jen o tom nejspíš nebudete vědět, protože vám na to vláda vytáhne peníze z jiného měšce. Nejdřív vzaly za své poplatky v nemocnici a teď má následovat zbytek. Za první musí vláda nemocnicím dorovnat jen v příštím roce 2 miliardy, praktikům bude muset jako kompenzaci dát 4. Odkud si myslíte, že vláda ty peníze asi tak vezme? Samozřejmě je vytáhne z kapes nás všech...

Striktně vzato zdravotní pojištění, stejně jako sociální pojištění - ve skutečnosti není "pojištěním" v užším slova smyslu. V podstatě se jedná o zdravotnickou daň, která krmí průběžný systém. Klíčem k udržení tohoto systému je, aby se od zdravých vybralo alespoň tolik, kolik z něj nemocní budou potřebovat vyčerpat. Je skutečně značně pošetilé si namlouvat, že jsme zrušením poplatků něco ušetřili.

Po zavedení poplatku v nemocnici byly nemocnicím úměrně sníženy úhrady pojišťoven, s poplatky v ordinacích byly sníženy úhrady praktikům a ambulatním specialistům. Zrušením těchto vyvstane pochopitelně nutnost tuto díru zalepit ze státního rozpočtu, tedy z našich peněz. Nemocnice musejí léčeit bez ohledu na to, kolik peněz dostanou, takže když jim stát mávnutím proutku sebere miliardy, tak buď spadnou do dluhů nebo budou muset omezovat péči. Pacient na tom ale nevydělá v žádném případě.

Lidé mají tendenci podléhat podivnému omylu, že ve zdravotnictví platí nějaké jiné ekonomické zákony než ve zbytku světa. "Zdraví nemá být byznys," slýchávám často. Problém je, že všechno, co naše zdravotnictví vykoná, prostě někdo zaplatit musí. A je celkem jedno, jestli do něj ty peníze natečou z pojištění, ze státního rozpočtu nebo třicetikorunou v ordinaci. Natéct tam musí a vždycky jsou to naše peníze.

Je tu samozřejmě rozdíl ve významu - zdravotní pojištění je zjednodušeně řečeno postavené na solidaritě zdravých s nemocnými, zatímco přímé platby nesou samotní nemocní. Ona často citovaná "spoluúčast" je tedy primárně nastavením poměru, v jakém se budou zdraví a nemocní dělit o náklady na zdravotní péči. Jak už jsem uvedl - zdravotní pojištění je ve skutečnosti daní. Do průběžného systému musíme povinně přispívat všichni, ale čerpáme z něj v různé míře.

Můžeme se bavit o tom, zda právě regulační poplatky jsou ideální formou spoluúčasti, ale např. poplatek v nemocnici slouží jasně definovanému účelu. Podobně by mohlo fungovat například ono proklínané zavedení nadstandardů.

Ústava sice v teorii zaručuje každému nároky na tu nejlepší dostupnou péči, toto právo je ale spíš iluzí. Žádný systém na světě nedisponuje neomezenými prostředky, takže je schopen pacientům poskytnou jen takovou péči, jakou je schopen zaplatit. Téměř nikdo by si nedokázal za svoje koupit chemoterapii, ale každý si zvládne koupit aspirin. Nejdražší možná léčba je rezervovaná pro ty nejtěžší pacienty, běžný pacient dostane "adekvátní" nikoliv nejlepší možnou léčbu. Kdyby nemocnice každému pacientovi indikovala všechna myslitelná vyštření a dala mu nejdražší dostupné léky, tak zbankrotuje, protože pojišťovna jí to prostě nezaplatí.

Často rovněž slýchávám, že kdyby se ve zdravotnictví nekradlo a neplýtvalo, tak by bylo na léčení peněz dost. Nebylo. I kdybychom teoreticky připustili onu velmi nepravděpodobnou možnost, že by se nekradlo a neplýtvalo, stejně nikdy nemůžete říct, že máte dost peněz. Na cokoli můžete teoreticky vynaložit neomezené množství peněz. Vždycky můžete postavit jednu další nemocnici, koupit další CTčko, najmout víc doktorů a sester, lépe je zaplatit, vybavit víc laboratoří... Výdaje na zdravotnictví jsou de facto politickým rozhodnutím, kolik zdrojů je stát ochoten investovat. Vždycky můžete do systému nalít víc peněz, ale čím víc jich bude, tím méně logicky můžete vynaložit jinde. Ono tolik vychvalované americké zdravotnictví - "nejlepší na světě" - má na svou kvalitu zcela absurdně vysoké náklady...

Pokud tedy nyní jásáte nad zrušením poplatků, jásáte zbytečně. Stát vám sice nevytrhne třicetikorunu z ruky, místo toho vám ale sáhne do měšce jinak. Náklady na zdravotnictví nijak neklesnou, ale stát to dorovná rafinovaně tak, abyste to pokud možno neviděli. Na miliardy, které bude muset stát dosypat nemocnicím a praktikům, vám totiž nikdo žádnou účtenku nevydá...

Autor: Oldřich Mazal | čtvrtek 3.7.2014 10:19 | karma článku: 25,43 | přečteno: 902x