Kostel na Sv. Kameni – zničen, zdemolován

Na pomezí Novohradských hor a Šumavy stojí poutní kostel, zasvěcený Panně Marii Sněžné na Svatém Kameni. Dnes již opravený kostel (díky iniciativě rakouských a českých věřívích) prošel velmi smutnou historií, kterou na něm zanechala komunistická diktatura.

Původ poutního místa Svatý Kámen sahá do 1. poloviny 16. století. Podle tradované legendy se kolem roku 1500 nedaleko Rychnova na velkém balvanu zjevila malým pasáčkům Panna Maria Sněžná. Pověsti o tomto podivuhodném zjevení vedly v 17. století až k založení poutního místa.  To získalo postupem času velké množství příznivců z obou stran hranice a přistoupilo se tak ke stavbě velkého barokního kostela. Původní stavba se ovšem protáhla až do 18. Století, neboť vzhledem k velké oblibě začala stavbu financovat i braniborská kněžna a vedle kostela tak vznikl i malý klášter a kaple, postavená nad pramenem s léčivou vodou.

Pokojnou duchovní službu však narušil komunistický převrat. Ještě těsně po únoru 1948 se konala na Svatém Kameni poslední pouť. V průběhu této poslední poutě měl být také zatčen státní bezpečností farář, sloužící mši, a to přímo v kostele.Byl však včas varován a po kázání odešel rovnou za sakristie přes hranici do Rakouska. O rok později již komunisté klášter zrušili a kvůli stavbě hraničního pásma také uzavřeli. 

Areál kostela i kláštera, včetně hospodářských budov patřících klášteru čekala postupná devastace. Nejprve se do kostela nastěhoval státní statek, který měl v kostele sklad, v zimě sloužil kostel k ustájení ovcí. Po velkolepé stavbě hraničního pásma byly objekty obsazeny vojskem pohraniční stráže. Kostel tak začal sloužit jako sklad ostnatého drátu a pletiva na ženijní zátarasy. Věž kostela pak posloužila jako pozorovatelna a hláska. Štukovou výzdobu, malby i řezbářské práce v kostele začali využívat vojáci jako střelecké terče. Veškerý barokní mobiliář byl v padesátých letech rozkraden nebo zničen. Zachráněny byly pouze varhany, které byly převezeny do Českých Budějovic. Klášterní budovy - ambity a budova s celami řeholníků byly v průběhu dvaceti let devastovány, až se přistoupilo k jejich úplné demolici během70. a 80. let. Z původního kláštera tak nezbylo zhola nic. Ještě před tím však byly zdemolovány a odklizeny hospodářské budovy naproti kostelu.

V 80. letech minulého století se stal předmětem jednání o totální demolici dokonce samotný kostel. Díky sametové revoluci k demolici naštěstí nedošlo.

Autor: Vladimír Maryška | středa 11.7.2012 10:25 | karma článku: 13,56 | přečteno: 1030x