Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Odeberme důchodcům volební právo!

Opomeneme-li nereálnost titulku, nutí nás to zamyslet se nad podstatou koloběhu života. Říkává se, že na sklonku našich životů se vracíme opět na začátek. Jsme jako děti. Jednoduché věci nás činí šťastnými, posuzujeme vše na základě okamžikového pocitu. Nedokážeme se o sebe postarat, potřebujeme péči osob bližních, či státu. Naše fyzická schránka slábne a je nutno o ní pečovat s enormní silou a vytrvalostí.  Taky se Vám zdá, že teze o srovnání stáří a dětství je správná? Máte pocit, že slova vyřčená na adresu důchodce jsou zcela totožná s tím, co můžeme říci o dítěti?  Snad jen s pár rozdíly. Dítě si „koupíte za lízátko“, důchodce za poukázku do Tesca. Dítěti postačí příslib nové hračky, když bude hodné, důchodci stačí slíbit zvýšení důchodu o stokorunu, když Vám dá svůj hlas. A také samozřejmě v prvním případě pečuje rodič o dítě a v tom druhém dítě o rodiče. 

Obecně známým faktem je, že je dítě nesoběstačný jedinec. Nikoli pouze v nemožnosti se o sebe postarat, ale je také neschopno činit důležitá rozhodnutí ovlivňující život jeho samotného, či jeho okolí. Jeho mysl není schopna při rozhodování vzít do úvahy všechny argumenty, není schopna je správně posoudit a vyhodnotit reálné riziko následků jeho rozhodnutí. Pro něj z krátkodobého hlediska výhodné, se mu jeví jako nejlepší a dle toho určuje správnost či nesprávnost daných věcí.

V raném stáří bývá důchodce často dogmatický. Vždyť prožil již mnoho let, hodně zažil, tudíž právě jeho názor musí být správný. Nepřipouští kompromisy, nedává prostor pro diskuzi, a priori zamítá myšlenku člověka mladšího. Nerad bych pochyboval o důležitosti názorů vyformovaných věkem.  Je ale stáří opravdu to, co nám dává právo si myslet, že víme vše nejlépe a nemusíme naslouchat argumentům mládí? Nebo duševní vyzrálost jedince není přímo úměrná počtu prožitých let, nýbrž počtu prožitých událostí?

V postkomunistických zemích je situace zvlášť obtížná. Dnešní důchodci neměli možnost díky režimu, který tady panoval, lecjaké věci vůbec zažít, tudíž je nereálná jejich možnost udělat si na danou věc správný úsudek. Čtyřicet let se jejich mysl formovala do jednotvárných prožitků. Vše bylo určeno a dáno, člověk věděl, co bude zítra. S určitého pohledu se tento systém pro jedince může jevit jako zcela výhodný, ale nevýhod má hodně. Někdy je totiž hezké nevědět, co bude zítra. A i špatné zážitky, které máme dnes všichni na pořadu dne, je možné využít ve svůj prospěch. I situace, které předtím bylo velice málo pravděpodobné zažít, jako je například ztráta zaměstnání, nucený odchod ze svého domova, či změna rodného města nebo i státu, můžou v sobě nést pozitivní přínos. Můžou nám změnit život. A může to být k lepšímu, i když se nám to v daný okamžik nezdá. Tím, že člověk byl komunisty o tyto možnosti ochuzen, chudla i jeho duše. Ta byla korumpována přídělem jistoty a podstata života spočívající v pestrosti zkušeností se za ty roky vytratila. Dnešním důchodcům chybí prožitek sinusoidy. Zkušenost jednou být dole, jednou nahoře.

Lidská paměť je zvláštní. Je uzpůsobena k vytlačování negativního a pamatuje si jen to dobré. Často tímto faktem omlouváme lidi, kteří požadují návrat komunismu. Převážně jsou to důchodci, neboť právě ti poslouchali komunistické ideje nejdéle z nás. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou a ta se následně stává realitou.

Průměrný věk dožití je v České republice 73 let u mužů a 80 let u žen. Dá se tedy říci, že průměrný Čech se dožije 76,5 roku. Stále zvyšující se věk odchodu do důchodu dosáhne toho, že v důchodu budeme žít 10 a méně let. Je to smutné, ale je to tak. Otázka tedy zní, zdali je možné, aby jakákoliv politická strana, či jedinec za takto krátkou dobu měl šanci dosáhnout signifikantních výsledků ve svých volebních plánech, či nikoli? Nebo jinak. Dokáže naplnit za tuto dobu svoje sliby, kvůli kterým jsme tu či onu stranu volili? A v případě důchodce je také na místě otázka, dožiji se toho vůbec?

A tak na první pohled diskriminující věta spočívající v odebrání volebního práva důchodcům, může nabýt zcela jiných rozměrů. Možnost odebrat jim volební právo, nemusí vždy znamenat důchodce ochudit o jejich práva a odsunout je na vedlejší kolej. Cílem také může být zabezpečit jim klidné stáří a důstojné dožití bez tíhy odpovědnosti, která na ně volbou padá, ale také zamezit zklamání, které se dostaví v okamžiku, když volí něco, co již nedostanou. Výrazné změny, či posunu do jakéhokoliv směru nelze dosáhnout za pár let. Důkazem toho jsou prožité roky po sametové revoluci. Mnozí mají pocit, že jsme se moc daleko neposunuli. Že stojíme na místě a kormidlujeme naprázdno. Částečně je to pravda. Velké změny se totiž tvoří z maličkostí. A naše zkorumpované duše jsou natolik otrlé, že ty maličkosti nevidí, nevnímají je, případně jim nepřikládají žádnou vážnost. Tuto otrlost si s vůlí či nevůlí neseme sebou a často předáváme svým následovníkům. I proto je málo pravděpodobné, že by se dnešní důchodce dožil toho, co si při volbách zvolí.

 Také je ale velice pravděpodobné, že je osoba v důchodovém věku orientovaná doleva a ve velké míře jediné, co ji zajímá je to, kdo se o ní reálně postará na sklonku života. Zajímají ji sociální jistoty, se kterými pravice zase až tak moc nepočítá. Nemějme to dnešním důchodcům za zlé. Jsou to poválečné děti, jsou ve složité situaci, neboť mládí a značnou část produktivního věku prožili v komunismu, takže se nemuseli starat o to, jak to bude v důchodu a tudíž ani neměli možnost, či potřebu se na něj připravit. Je tedy logické, že požadují, aby se o ně v tuto chvíli postaral stát stejně, jak se za komunismu postaral o jejich rodiče. Obecně vzato, je ve velké míře hlas důchodce, hlasem levice pro levici. Neříkám, že je to špatně, ale tak trochu mi to připomíná úsloví: „O nás, bez nás“. Neboť důchodci nevolí sami pro sebe, volí pro nás, pro další generace. Změna je dlouhodobý proces. Proces pro jednu až dvě generace. Je správné, že důchodci rozhodují u volebních uren o tom, jak se budeme mít my za 10, 15 či 20 let? Problém samozřejmě není v tom, že důchodci můžou volit, ale v tom, že nechodí volit mladší generace, aby je přehlasovaly.

Článek není míněn osobně proti nikomu, není psán ze záště či nenávisti k starší generaci, ke které s úctou vzhlížím. Je to pouze zamyšlení se nad tím, jak naši rodiče rozhodují o našich životech i po tom, co opustíme jejich hnízdo. A to bez ohledu na to, zdali se nám to líbí, či nikoli. 

Autor: Martin Štěpán | pondělí 9.9.2013 8:18 | karma článku: 35,65 | přečteno: 2621x
  • Další články autora

Martin Štěpán

Demokracie: Vlastní iniciativy není třeba, stačí se jen zařadit!?

Proč se Česká republika svíjí v porodních bolestech při zrodu nového režimu již takřka 25 let? Za účasti 10,5 milionů lidí se snažíme přivést na svět novorozence, kterému jsme dali jméno Demokracie. Porod je již příliš dlouhý a bolestivý a novorozenec nám to nijak neulehčuje. Proč se vzpírá? Proč s námi bojuje? Proč se mu na tento svět nechce? Že by věděl, co ho tady čeká? Tuší, jak to u nás, jeho rodičích bude mít těžké, nebo nám snad nevěří, že je opravdu vytoužený? Je jeho zdráhání způsobeno předtuchou, že ho při první příležitosti zaprodáme či vyměníme?

4.10.2013 v 8:18 | Karma: 37,05 | Přečteno: 706x | Diskuse| Společnost

Martin Štěpán

Milý Ježíšku, nechci žádnou Barbie! Dnes letí Upírky!

Když spadne ze stromu první list, je jasné, že prázdniny a letní radovánky jsou nenávratně pryč. A protože narozeniny a svátky jsme si odbyli v první polovině roku, jediná šance na získání nadstandardních dárků jsou Vánoce. Proto počínajíc zářím až do prosince je u nás doma na pořadu dne oblíbené téma Vánoce a dopis pro Ježíška. Děti pravidelně píšou, kreslí, vystřihávají a lepí obrázky svých vysněných hraček. Následně dopisy vloží do obálky, zalepí a dají na okno. Když tam dopis dlouhou dobu zůstane, vezmou ho, vyhodí a píšou nový až do prosince, když jednoho dne z okna zmizí.

3.10.2013 v 8:18 | Karma: 38,71 | Přečteno: 1802x | Diskuse| Společnost

Martin Štěpán

Ubytovny pro Romy: Parazitování na českém rasismu

Budování dalších vyloučených lokalit a dostupnost ubytovacích možností pro občany romské národnosti jsou už delší dobu žhavým politickým tématem při otázkách vytahování peněz ze státního rozpočtu či při otázkách bezpečnosti majority. Obecně vzato, sestěhování Romů do ubytoven či bytových domů patřících jednomu majiteli, je s oblibou nazýváno jako parazitování na chudobě. Je tomu opravdu tak? Je důvodem požadování vysokého nájemného v těchto ubytovnách opravdu zájem pronajímatelů „ždímat“ chudé případně stát v podobě příspěvku na bydlení? A když tomu tak opravdu je, co nám reálně brání s tím skoncovat?

2.10.2013 v 8:18 | Karma: 40,28 | Přečteno: 5832x | Diskuse| Společnost

Martin Štěpán

Když dno je ten cíl, aneb SPOZ do parlamentu!

Který název Zemanovy partaje je správný? Je toStrana Přátel Opilého Zemana nebo Strana Práv Organizovaného Zločinu? Mít více názvů se v marketingových příručkách považuje za kontraproduktivní kvůli špatné identifikaci subjektu. Je toto hlavní příčinou, že v některých průzkumech předvolebních preferencí Zemanovci ztrácí a hrozí, že se do parlamentu nedostanou? Nebo je to silným podceněním inteligence občanů?

1.10.2013 v 8:18 | Karma: 38,96 | Přečteno: 1217x | Diskuse| Politika

Martin Štěpán

Vidím sklenku z půle plnou, nebo jí nevidím vůbec

Staré pravidlo, které výstižně popisuje dva typy lidí opačného postoje, zní: „Optimista je ten, kdo vidí sklenku z půle plnou a pesimista je ten, kdo ji vidí z půle prázdnou.“ My Češi jsme ale za poslední léta této pradávné formulaci udělali přítrž a podle nových zvyklostí pravidlo zní: „Optimista je ten, kdo vidí sklenku z půle plnou a pesimista sklenku nevidí vůbec, neboť ji někdo ukradl.„

30.9.2013 v 8:18 | Karma: 39,53 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3266x
Myslím, tedy jsem.