Vývoj konceptu řízení rizik ve společnostech
V 80 letech se do popředí jednoznačně dostala rizika nového typu od odbytu, přes cenu pracovní síly, kreditní rizika, vývoj cen paliv, regulatorní rizika atd. Paradoxně rizika vis major se v žebřících největších vnímaných rizik přestala objevovat, a pokud, tak na posledních místech. Největší dynamiku vývoje konceptů řízení rizik měly finanční instituce, jednalo však se o separované funkce.
Například vedoucí kreditního rizika byl respektovaný člověk, který nicméně řešil pouze jednoduché rozhodovací úkoly (ANO/NE) u konkrétních úvěrových případů. Jeho pohled byl svázán čistě paradigmatem analytického pohledu na konkrétní případ promítnutý do předem daných parametrů. Tato funkce se typicky nespojovala s dalšími rozhodovacími kroky směřující ke komplexnější analýze riziko versus odměna.
Konec 80 a 90 léta znamenal zásadní změnu v komplexitě vnímaných rizik a jejich návazností a vzájemných provázaností. V roce 1995 byly publikovány jedny z prvních standardů týkající se řízení rizik AS/NZS 4360: 1995 australským sdružením pro Standardy. Toto bylo následováno Kanadou ve standardech CAN/CSA-Q850-97. Stejně tak ve Velké Británii byl publikována tzv Turnbullova zpráva (1999 http://portal.surrey.ac.uk/pls/portal/docs/PAGE/RISK/BACKGROUND/LEGISLATION/TURNBULL/TURNBULL%20REPORT.PDF ) Institutem Certifikovaných účetních. Bohužel ani přes značné pokroky, a mnohdy velmi sofistikované modely se nepodařilo překonat shlukování rizik do tzv. sil. Tedy příznačný byl segregovaný přístup k rizikům jednotlivých aktivit a obchodních procesů, bez ambice na pochopení, jak tato rizika působí navzájem a v konečném součtu na organizaci jako celek. Problém býval mnohdy znásoben inherentním konfliktem manažer versus vlastník, kdy management byl odměňován na základě krátkodobé ziskovosti, namísto dlouhodobého rizikově váženého přístupu (nedělejme si iluze, že toto pojetí je trvale minulostí, v mnoha společnostech je i dnes realitou, nicméně pokrok spočívá v pojmenování a uchopení tohoto problému).
V USA byl vývoj zásadním směrem posunut kauzami okolo společností Enron a WorldCom (2000) a v roce 2002 byl publikován tzv. Sarbanes Oxleyho (např. http://en.wikipedia.org/wiki/Sarbanes%E2%80%93Oxley_Act) zákon. Následně byl nastaven rámec ERM v roce 2004 v rámci Treadwayovy komise (podle Jamese C. Treadwaye člena SEC a prvního předsedy COSO) na platformě výboru sponzorujících organizací (Committee of Sponsoring Organizations) .
Výše uvedený vývoj je pouze velmi hrubým shrnutím. Mnoho zemí a organizací vedlo vlastní aktivity (zejména Velká Británie nebo např. OECD), které nicméně vyústily do velmi obdobných obecných závěrů. Výstup COSO je nicméně velmi frekventován, vzhledem k velké rozpracovanosti, a názornosti pojmů (nelze ho ovšem jednoznačně pojmenovat jako „vítězný a nelepší model“, vzhledem k velké komplexnosti dané problematiky, která činí jednotlivé dílčí přístupy velmi obtížně srovnatelnými).
Poslední desetiletí je poznamenáno expanzí metodologie a nových pojetí řízení rizika, vnímání nových druhů rizik, způsobů měření rizik a dobře placených funkcí rizikových manažerů. Trendem je zavedení funkce Ředitele rizik (CRO), kde se diskutuje zda- by měl být podřízen CEO, představenstvu nebo auditnímu výboru a jeho návaznosti na další vnitřní kontrolní funkce ve společnosti (zejména vnitřní audit a compliance). Zároveň se, alespoň teoreticky začal budovat perspektivní pohled na rizika (prognózy vývoje), manažeři dostali aktuální informace o podstupovaných rizicích konkrétních rozhodnutí v reálném čase. Řízení rizik, začalo být dynamickým nástrojem, který se flexibilně vyvíjí s organizací. Organizace začínají stanovovat manažerské cíle založené na riziku (rizikově vážené obchodní cíle). Pojem řízení rizik bývá komunikován v rámci vnitropodnikové kultury a odpovědnost přenášena na všechny úrovně řízení.
V tuto chvíli probíhá bitva Risk manažerů o to jakými prostředky a do jaké míry budou schopni zasahovat do rozhodovacích procesů ve společnostech, jakým způsobem si vydefinují smysluplnou existenci, a jak naplní moderní představy podnikového řízení založeného na value managementu (tedy jak ocení přidanou hodnotu své existence). Stejnou měrou konzultingové společnosti přichází s novými a ještě novějšími modely a koncepty, úhledně zabalenými do barevných manuálů a powerpointových prezentací spolu s robustními IT nástroji. Životnost, nebo neživotnost mnoha ambiciózních ERM projektů ukáže až čas.
Přes výše uvedené je třeba připomenout, že existence velmi dobré teoretické základny neznamená, že většina společností má spolehlivé systémy řízení rizik. Z mnoha výzkumů vyplývá, že opak je pravdou, a pomalá dynamika změn i nových přístupů ve velkých organizacích znamená, že mnohé společnosti se soustředí na fasádní systémy řízení rizik (dle požadavku regulátora) nebo oddělená řízení rizik, aniž by měly ambice řídit obchodní činnost prostřednictvím celofiremních rizikově vážených cílů.
Martin Němec
EURO – Nezbytná nutnost, nebo jen ideologický symbol, soudruzi?
V posledních měsících se znovu rozvířila debata o přijetí eura v České republice, akcelerovaná projevem prezidenta, aniž by nutně tento krok přinesl převratné ekonomické výhody, které někteří politici včetně prezidenta slibují.
Martin Němec
Vrtěti severokorejským psem
Daniel McAdams z Institutu Rona Paula se nedávno zamyslel nad současným mediálním spinem okolo severokorejských vojáků v Rusku. Jeho myšlenky je možné rozvinout ještě dále, protože souvislosti se změnou západní hegemonie existují.
Martin Němec
Oportunismus ODS, neschopnost Pirátů a proradnost STAN
Piráti selhali ve svých ambicích digitalizovat státní aparát, ODS pod vedením Petra Fialy zase využívá jejich neúspěch k odvedení pozornosti od selhání celé vlády. Selhání, pokrytectví a zrada jsou symbolem této koalice.
Martin Němec
Penzijní reforma se nekoná, poslední ať zhasne
Několik let vláda tajnosnubně vyvolávala duchy penzijní reformy. Aby nakonec na penzijní reformu zcela rezignovala a použila v excelu funkci „spočítej aby to vyšlo“, bez ohledu na realitu.
Martin Němec
Politizace olympiády je v plném proudu
Mezinárodní olympijský výbor rozhodl o možnosti startu ruských a běloruských závodníků. Ale dle některých „politicky smýšlejících“ to neměl dělat. Vždyť je třeba na to hledět politicky!
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Bradáčová chce přísnější trestní právo. Zlodějům se nesmí vyplatit loupež, míní
Budoucí nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová má výhrady k vládní novele trestního práva....
Rusko testuje „Trampa“. Pojmenovali dron po prezidentovi, tvrdila média
Rusové představili nový vojenský transportní dron. Jeho oficiální zkratka TraMP (transport aviation...
Odnesou to Britové? Španělé zvažují řešit krizi bydlení stoprocentní daní
Španělsko plánuje řadu opatření k řešení hrozící bytové krize, včetně až stoprocentní daně z...
Muskova raketa vynesla českou družici, speciální kamera odhalí skládky i kácení
Nový pohled na Česko i zbytek planety přinese družice TROLL vyrobená brněnskou kosmickou...
Domácí lékárnička: Co patří do lékárničky pro děti?
Mít správně vybavenou domácí lékárničku je velice důležité pro efektivní poskytnutí první pomoci, zejména dětem. Bez ohledu na to, zda se jedná o...