Nacionální neobolševismus Institutu Václava Klause

Připadá vám to jako blábol? Jen jsem vám předvedl a rozpitval know-how, na jehož základě je vytvořen například manifest IVK Obrana demokracie před liberální demokracií. 

Politický i ideologický nacionální establishment zemí Západu a jeho myšlenkové trusty se cítí v ohrožení možným vznikem obdoby americké federace na evropském kontinentě a přechází proto do protiútoku. Vytvořil, respektive přisvojil si dnes módní koncept nacionálního neobolševismu a snaží se sjednotit všechny protiliberální a protiatlantické síly…

Připadá vám to jako blábol?

Jen jsem vám předvedl a rozpitval know-how, na jehož základě je vytvořen například manifest IVK Obrana demokracie před liberální demokracií. Jistý zdánlivě vágní pojem se zkušeně polije vědecky znějící intelektuální omáčkou, ideologicky se poupraví tak, aby mohl v jisté části cílených občanů vyvolávat obavy, no a proti v této podobě reálně neexistující hrozbě se spustí velká propaganda, kterou pak od IVK pilně přebírají další profesionální i amatérští obchodníci se strachem. Tuto mistrnou manipulaci s existujícími pojmy lze vysledovat již v úvodu tzv. manifestu a její pomyslná myšlenková nit se konzistentně prolíná celým dalším textem. 

Pojem „liberální demokracie“ není neutrálním politologickým termínem, stal se v současnosti propagandistickým heslem. Nemá smyslu zabývat se tím, zda a jak ho někdo v minulosti použil. Mluvíme o dnešku. Jeho smyslem je zúžit pojem demokracie – jako obecného prostoru a mechanismu pro otevřenou politickou soutěž – na jednu jedinou podobu uspořádání společnosti. A tím vlastně demokracii jako takovou sprovodit ze světa,“ píše se v manifestu IVK.

Pánové v IVK patrně považují například tradiční Oxfordský slovník za sbírku jakýchsi propagandistických hesel, jež zužuje pojem demokracie na jednu jedinou podobu uspořádání společnosti účelně vymyšlenou v IVK tak, aby byl vyvolán dojem, že obecný prostor a mechanismus pro otevřenou politickou soutěž je v ohrožení a aby se proti tomuto „ohrožení“ bylo možné ideologicky postavit z národovecko-euroasijských IVK pozic. Velmi dobře funguje také kladení logicky nesmyslných otázek a vytváření neexistující problematiky typu: „Liberální, nebo parlamentní demokracie?“  Cituji přesné znění onoho „IVK zúžení“ pojmu demokracie z již výše uvedeného Oxfordského slovníku:

„Liberal democracy: A democratic system of government in which individual rights and freedoms are officially recognized and protected, and the exercise of political power is limited by the rule of law. The objective of liberal democracy is not limitless freedom.“ Liberální demokracie je demokratickým systémem vlády, ve kterém jsou oficiálně uznána a chráněna individuální práva a svobody a ve kterém výkon politické moci podléhá právnímu řádu. Cílem liberální demokracie není neomezená svoboda. 

Zrekapitulujme to: za hlavní hrozbu pro demokracii na Západě nepovažuji v IVK vymyšlené nové pojetí liberální demokracie, ale spíše tvorbu hoaxů, polopravd, či vyslovených fake news a zároveň šíření oněch „informací“ jejich exponenty.

Jak jsem vám doufám realisticky ukázal, tak vidíte, že celý manifest IVK je postaven na reálně neexistující premise a je tedy sice rafinovanou pochoutkou pro vybrané intelektuální estéty, ale zároveň stejně fiktivním prázdnem jako ona neexistující premisa v jeho základech. Text manifestu jako takový není zcela zbytečný, myslím si však, že by se měl uchopit již v samé své podstatě a celý přepracovat, aby se stal intelektuálně věrohodný. Než se s vámi pro dnešek rozloučím, přiložím zmínku o tom, co si pod pojmem liberální demokrat představují autoři Blackwellovy encyklopedie politického myšlení: 

„Liberální demokraté od Locka k Fridrichu Hayekovi a Miltonu Friedmanovi se soustředili na úlohu svobody a svobodné volby v demokracii, a tak učinili kapitalistické smluvní vztahy svobodného trhu nejen modelem pro demokratický politický život, ale i jeho nutným předpokladem. Rovnostářští demokraté od Rousseaua po Macphersona se zabývají rolí rovnosti a sociální spravedlnosti v demokracii a kladně hodnotili společenské vlastnictví a veřejné statky jako základy politické a právní rovnosti, o něž se demokracie opírá.“

Blackwellova encyklopedie politického myšlení, Barister & Principal, druhé vydání z roku 2003, str.85

 

 

Zdroje:

https://www.klaus.cz/clanky/4283

https://en.oxforddictionaries.com/definition/liberal_democracy

Blackwellova encyklopedie politického myšlení, Barister & Principal, druhé vydání z roku 2003, str.85

Autor: Martin Mařák | neděle 12.5.2019 12:37 | karma článku: 17,79 | přečteno: 921x
  • Další články autora

Martin Mařák

Beltaine aneb sex s robotem

29.4.2024 v 22:28 | Karma: 5,05

Martin Mařák

Umělec a úřednice

21.4.2024 v 14:45 | Karma: 10,77

Martin Mařák

Slovensko, od Hitlera k Putinovi

7.4.2024 v 11:59 | Karma: 27,42