Vodou jen opláchnout, nekoupat!

Vláda má plán jak bojovat se suchem. Nevšiml jsem si, že by nás sucho trápilo, ale je důležité být připraven. Jen způsob jakým to chce udělat je špatný.

Přečetl jsem si dneska článek na idnes.cz a jsem zděšen. Každá cesta do pekla je totiž hájena dobrými úmysly.

Rozhodně souhlasím s tím, že je třeba mít plán, co dělat, až bude sucho. Jsem ochoten akceptovat vodoměry, které budou schopny počítat spotřebu v závislosti na čase, a tím si budu moci nakupovat vodu když je levná a šetřit když je drahá. Třeba právě pro napuštění bazénu, zalití zahrady, umytí auta a třeba taky abych si napustil nádrž na vodu, abych jí měl, až bude drahá.  I jsem ochoten akceptovat fakt, že určitá opatření (budování nádrží, přehrad) vysazování lesů, která budou mít vliv na zachytávání vody v krajině budou placena z celkového výběru daní, eventuelně i ze spotřební daně na vodu, obdobně jako u benzínu.

Nejsem však ochoten akceptovat fakt, že by mi stát měl říkat, že můžu používat 100 či 200 litrů denně na osobu a více už ne (například prostřednictvím daní - zvýšení ceny 10násobně)   Předně, co když se jeden den nebudu chtít koupat a druhý den si budu chtít dát vany dvě? To mi tu drouhou vanu stát zdaní slibovaným desetinásobkem i přesto, že bych se jinak vešel do průměru? Je to přeci mé rozhodnutí, na co a jak tu vodu z vodovodu použiji.  Co když budu mít 10 dětí, ale místo jejich koupání ve vaně, napustím za měsíc bazén. Bude vláda zřizovat pak úřady pro kontrolu hospodaření a účelného využítí vody?

Nesouhlasím s dotováním úsporných opatření, je to opět místo, kudy budou utíkat státu peníze. Pokud by stát zavedl vyšší zdanění vody, automaticky mu klesne spotřeba. Každý si sám vyhodnotí, kdy se mu vyplatí udělat nějaké úsporné opatření.  Někdo je už třeba udělal sám. Další dotace však přinesou další pokřivení trhu, korupci, byrokracii a jen znepřehlední džungli nařízení.

A teď si představte, že vodu nepoužíváte jen pro osobní potřebu, ale třeba provozujete restauraci, či nějaký výrobník podnik co potřebuje vodu. To už s vám pomalu vyplatí postavit vlastní úpravnu dešťové vody na pitnou. Obávám se, že i pak nenažraný stát vás bude chtít zdanit za zachytávání vody, ale taky pak i za její následné vypouštění či nevypouštění.

Nejsem na jednu stranu příznivcem plýtvání. Nepřipravme se o svobodnou vůli, co se zakoupenou věcí provedeme. Byl bych velmi nerad, abych se v budoucnu například kvůli plánovanému opatření proti hladu mohl preventivně koupit jen dva rohlíky. Kvůli možnému přetížení úřadů, mohl koupit jenom 1 auto za 7 let a mít dovoleno koupit jen 5 litrů benzínu na měsíc. A kvůli prevenci vzniku CO2 mohl nadechnout jen 6x za minutu.

Zkusme se na to podívat ještě z druhé strany. Představte si, že ve Vašem městě či obci nebude fungovat jen jedna vodárenská společnost ("výrobna vody"). Bude jich více. Ta která investuje do zachytávácích nádrží, bude schopna i v období sucha prodávat vodu. Eventuelně se jí v extrému vyplatí vodu natankovat v moři, odsolit a přivézt v cisternách. Ano bude to drahé, ale budeme mít stále vodu a nebudeme mít regulace a dotace.

Autor: Martin Makr Kratochvíl | neděle 1.6.2014 14:30 | karma článku: 23,81 | přečteno: 1429x