Miloš Machiavelli

Okouzlení Machiavelliho knihou Vladař dává jeho Veličenstvo prezident najevo často formou více či méně padnoucích a více či méně dokola se opakujících a více či méně přesných citátů z tohoto díla. Je možné půl tisíciletí staré návody na vládnutí ve středověké Itálii aplikovat z dnešního Pražského hradu?     

Moc je nejmocnější afrodiziakum. Ještěr z Nového Veselí ze sebe sloupal nánosy prachu a pavučin, prolil se ohnivou vodou, mocně říhnul a vyplazil se směr Praha. Od té doby značně pookřál, a dává všem, co ho poslali do vyhnanství, a ostatním málo pochlebujícím, s úšklebkem pocítit význam slova pomsta. Proč to dělá? Protože může (je to jako s těmi psy, co se lížou tam, kde my nemůžeme)! Báječně si to užívá.

Je to machiavelista, tudíž dodržuje první a poslední zásadu tohoto směru: ÚČEL SVĚTÍ PROSTŘEDKY.
Stejně tak pokračuje ve svých krocích v další Machiavelliho tezi: VŠE V POLITICE S PODŘIZUJE DOSAŽENÍ CÍLE. V zemi s dlouhými věky tříbenou politickou kulturou by to možná nebylo úplně špatně, když ale chybí mantinely, případně, když jsou jen ledabyle instalovány, nabývá nebezpečí totální zvůle vladaře strašidelných obrysů. Zdá se, že běloruská cesta není v naší zemi zcela vyloučena.        

Podle Machiavelliho MUSÍ BÝT SPRÁVNÝ VLÁDCE SCHOPEN V PŘÍPADĚ NUTNOSTI ČINIT I ZLO. V ZÁJMU UDRŽENÍ MOCI JE NEROZUMNÉ BÝT DOBRÝ. JE VŠAK UŽITEČNÉ JEVIT SE DOBRÝ A ZÍSKAT SI ÚCTU LIDU. Ano, i v tomto případě jsou středověké myšlenky následovány ve všem všudy. Bodrý vládce Hradu to s lidem umí. Hraje roli "jen já vám rozumím, jen já to s vámi myslím dobře" výborně, prostý lid tleská a rád věří. Na druhé straně rozehrává šachové partie na život a na smrt.

Dále Machiavelli ve svém spisu radí, že POKUD PANOVNÍK DOBUDE NOVÉ ÚZEMÍ, ..., STAČÍ V NĚM VYMĚNIT VLÁDU A NEZVÝŠIT DANĚ. LID VŠE UVÍTÁ A NEBUDE SE BOUŘIT. Co dodat? Jako přes kopírák ...

Panu prezidentovi zcela jistě imponuje i další Machiavelliho heslo všech tyranů: NA DOBYTÉ ÚZEMÍ JE TŘEBA VSTOUPIT JAKO OCHRÁNCE A OSVOBODITEL, NEPONOUKAT PROTI SOBĚ PROSTÝ LID, ALE ZÁROVEŇ VŠECHNY PROBLÉMY ŘEŠIT ENERGICKY A RÁZNĚ HNED V ZÁRODKU, UŽÍVAT PREVENTIVNÍCH VÁLEK. Tato myšlenka pak pokračuje dále: PŘÍLIŠ NÁSILÍ ŠKODÍ A JE PRODUKTIVNÍ POUZE ZPOČÁTKU, MUSÍ BÝT APLIKOVÁNO RYCHLE, TVRDĚ A EFEKTIVNĚ. Na vyvolávání válek to on je kabrňák. Rudoši tomu říkali eufemisticky "boj za mír" ...

Dobyté území lze udržet jen tak, že JE BEZE ZBYTKU ZNIČENA STARÁ GARNITURA. V zemi, kde je označení "politik" téměř sprosté slovo (a dlužno říci, že ne zcela neprávem), je pro dělání politiky bez politiků neobyčejně úrodná půda. (Proč předpokládat, že vláda by měla vzniknout vůlí parlamentních stran? A lid opět plácá jako pominutý ...)     

Těchto pár příkladů ukazuje na zřetelnou inspiraci současného pana prezidenta myšlenkami Niccoló Machiavelliho, a taky na bezuzdou touhu po moci a slávě. Kupodivu, s touto zemí lze mávat jak se vladaři zlíbí. Mráz běhá po zádech z představy, co to bude příště.
Co jste mi zvolili, to mám, do radosti však předaleko.      

 

 

Autor: Martin Kočí | pondělí 1.7.2013 10:44 | karma článku: 19,14 | přečteno: 660x