Mýtus jménem USA

Občas zde na blogu narazím na cestopisy, či zážitky těch, co do USA přijeli na návštěvu, nebo těch co zde žijí. Některé autorky čtu velice rád, u některých místy kroutím nechápavě hlavou a některé považuji za novodobé Anderseny.

Nebudu tajit, že mezi mé nejoblíbenější autory na téma života v USA patří paní Ivana Lance. A to přestože s ní mnohdy nesouhlasím. V sobotu se ale objevil blog cestovatele, který sám tvrdí, že chce ochránit případné návštěvníky USA před zklamáním nebo potížemi. No, pokud by jeho článek někdo měl brát vážně, pak by dotyčný potencionální turista nemohl ani požádat o ESTU, jakožto prvním kroku ke vstupu. Zmíněný blog není totiž ničím jiným, nežli oškíbáním se nad USA a kritizováním všeho možného i nemožného.

A tak jsem si řekl, že možná někomu pomůže v rozhodování a v cestě samotné několik mých informací, informací člověka, který už několik desítek let v USA pracuje a tedy i žije, i když občanem této země nejsem a jsem docela hrdým Kanaďanem.

Už jsem zmínil ESTU. Co to je? Pro ty co neví, jedná se o náhražku složitého vízového procesu. Cestujete li na dobu 3 měsíců a kratší, nemusíte se plahočit na velvyslanectví, ale stačí z pohodlí domova vyplnit online žádost, zaplatit poplatek, který podle mých posledních informací činí 14 USD. A je nutné mít pas s biometrickými prvky.

Pravděpodobnost že vám bude ESTA zamítnutá, je naprosto minimální a znám případy, kdy byla schválená i těm, co v minulosti překročili povolený pobyt na území USA. Zkrátka se dá říct, že jste li občanem či občankou ČR, je počet důvodů k zamítnutí poměrně omezený. Ale pozor. I když jste uspěli, neznamená to, že vás imigrační úředník do země vpustí. Ale opět, jste li turista, není extrémní důvod k obavám. Rozhodně není pravda, že někdo sleduje vaše sociální sítě a podle toho rozhoduje. ESTU řeší automat. Robot, který má naprogramovaná data. A tam se špehování na FB a podobně nevejde.

Jak se tedy chovat a co vás čeká u pohovoru s imigračním úředníkem?

To se samozřejmě liší podle toho, kam přiletíte ( přijedete,nebo připlujete, protože do USA můžete připlout i lodí a také dojet autobusem z Kanady). Všude jsou úředníci a všichni úředníci jsou jen lidé. Mají své rozmary a ty přenášejí i do své práce. Slyšel jsem, že letiště v New Yorku je nejvíce nepřátelské ale pravidlem to asi nebude. V každém případě platí, jedete li do země jako turista, chovejte se jako host a cestovatel. Imigrační úředníci nejsou pitomci a poznají, když něco skrýváte. A i obyčejný strach vám může udělat problémy. A opravdu se není čeho bát.

Před cestou doporučuji zajistit si ubytování. Alespoň pro první dny. Můžete být o to požádání. Je dobré si připravit itinerář cesty, pokud chcete cestovat a poznávat. Také doporučuji si zamluvit pronájem auta. Bez toho se cestuje těžce. Greyhound je osina v zadnici, Amtrak zase drahý. Automobil znamená svobodu v pohybu. Pokud mohu doporučit, osobně mám dobré zkušenosti s Enterprise. Pokud nejste vlastníkem kreditní karty ale máte pouze debetní, pak můžete být požádání o hotovostní kauci, jejíž výše se liší. Ale opět, záleží na pronajimateli.  K cestování autem důležitá informace : V Česku vám budou nabízet mezinárodní řidičský průkaz platný pro USA. Je to zbytečná investice. Naprosto dostačující je EU řidičák. Ale je třeba mít na paměti, že všude kam se hnete, musíte mít u sebe cestovní pas. Policista vás zastaví jen zřídka, kvůli nehodě, nějaké poruše nebo když máte smůlu a trefíte na tzv. check point. Na rozdíl od toho co čtete v novinách nebo na internetu, policisté, sheriffové jsou v pohodě. State trooper občas dělají bububu. Platí pravidlo, nehádejte se, nevystupujte z auta, nedělejte nějaké prudké pohyby, které by mohly mít za následek, že policista tasí. Policisté jsou proškolení a vy máte právo řídit bez amerického ŘP po dobu svého pobytu, pokud nepřekročí 3 měsíce. Ale je nutné mít u sebe pas, protože to je váš hlavní doklad totožnosti.

Ubytování.

Často dochází ke strašení a k děsivým historkám o motelech. Blbost. Jsou laciné a většinou na slušné úrovni. Navíc, na dálnicích jsou takzvaná welcome center, kde si můžete zdarma vyzvednout brožury s kupony na slevy ubytování či do restaurací. America je země kuponů. Takže to neváhejte využít. Většina hotelů nabízí i snídaně v ceně. Nečekejte, pokud nebudete ložírovat v nějakém mezinárodním řetězci, že vás budou čekat lukulské hody. Snídaně je většinou káva ( ta je k dispozici v recepci celý den), nějaké koblihy, vajíčka ( nedoporučuji), párky nebo salám a množství zrní. Takové ty cereálie. Mléko, džus a někde i čaj.

Velké množství hotelů na dálnicích patří majitelům z Indie. Ano, opravdu, nekecám. Ale to vám nemusí vadit. Pokud mohu doporučit, můj oblíbený hotel na cestách je red roof. Cena se pohybuje kolem 50 USD. V sezoně je pochopitelně vyšší. Znovu upozorňuji na kupony.

Stravování.

Tady je výběr nekonečný. Kuchyně celého světa. Čínské, Mexické, Cajun- co se vám zamane na vaší cestě. Výhodné jsou all you can eat buffety. Zaplatíte u vchodu jednotnou cenu, obvykle 12 USD a můžete se krmit do prasknutí. A servírka jen chodí a dolívá vám pití. Nealko ovšem.

Co dělat v případě nemoci

Asi máte pojištění ale je dobré vědět, že státní nemocnice vás ošetří za každých okolností. Platí, že vás nejprve ošetří a teprve pak se ptají na peníze a pojistku. Ale samozřejmě nikomu nepřeji žádnou zdravotní komplikaci.

Co dělat v případě zatčení

Nesmějte se, i to se může stát. I nevinnému. Stačí málo. Zvyklosti jsou zde někdy takzvaně na palici a stačí se podívat trochu déle na nějakou slečnu na pláži a máte problém. Anebo nedorozumění s řidičským oprávněním. 

Před cestou doporučuji si zjistit na internetu nebo na ministerstvu zahraničí seznam konzulů po trase vaší cesty a tento seznam, spolu s číslem na krizovou linku velvyslanectví mít u sebe. A nezapomenout:

VŽDY MĚJTE U SEBE PAS.

Je toho samozřejmě daleko více a rozhodně to nepokryje jeden blog. Závěrem chci napsat. Klidně do USA přileťte. Je to krásná země, nádherná příroda a pohostinní lidé. Drtivá většina toho co slyšíte od škarohlídů je prostá snůška kravinců, kterou není třeba brát vážně.

USA rozhodně nejsou zemí bez chyb. Nejsou nejkrásnější zemí na světě, protože taková asi neexistuje. Každá země má své krásy a své zápory. USA jích nemají málo, jenže to se vás jako turistů týkat nebude. Ať už pojedete chytat bronz do Miami, nebo Orlanda, či lyžovat do Aspenu nebo honit holky nebo peníze v kasínech v Las Vegas. Ať už pojedete po stopách filmových hvězd do Los Angeles nebo stát v úžasu nad krásami národních parků, či obdivovat pulsující New York, Washington D.C. nebo zamrzlé Niagary  vždy to bude zážitek na celý život. Přeji šťastnou cestu. A chcete li se na něco zeptat, můj FB je veřejný. Klidně můžete.

Odstrašující příklad cestovatelské reportáže ZDE

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Braun | pondělí 14.10.2019 0:03 | karma článku: 27,68 | přečteno: 1869x