Ještě v krátkosti na téma rasismu údajného a skutečného

Protože komentářů na můj předešlý blog bylo více než jsem čekal a protože díky časovému posunu už moje reakce nemusí být aktuální, rozhodl jsem se v tomto blogu doplnit to co bylo napsáno minule.

Ve svém předchozím blogu jsem reagoval na obvinění vznešené proti Tomio Okamurovi z nacismu - potažmo rasismu. Mám pocit že konkrétně rasismus je termín, kterým se dnes hází na všechny strany, aniž by si kdo uvědomoval oč se vlastně jedná.

Z mého pohledu a hluboké víry a přesvědčení a naděje dnes už skutečný rasismus v plném významu tohoto slova neexistuje. Tedy - na nějaké větší úrovni. Pochopitelně jsou skupiny slabomyslných, kteří si stále myslí, že být bílým je něco více, stejně jako jsou skupinky těch, kteří jsou přesvědčení, že jedině černá je ta správná barva. A co se týče barvy, máme mezi lidmi bohatou škálu.

Jak jsem ale napsal, jsem přesvědčen, že drtivá většina dnes takto nepřemýšlí . Tak jak to tedy s tím rasismem je?

Co je ve skutečnosti rasismus nám krátce ale přesně vysvětluje Merriam - Webster portál. Přeloženo jednou větou můžeme říct že:

Rasismus je víra, že nějaká konkrétní rasa je svými schopnostmi či vybavením nadřazená rase či rasám druhým. Abych byl upřímný, znám hodně lidí osobně i zprostředkovaně ale těch, kdo by hlásali takovou pitomost není mezi nimi ani procento. A pokud jsou, jedná se o lidi duševně a inteligenčně natolik zaostalé, že z nich nedostanete jakékoliv logické zdůvodnění jejích názoru.

Naproti tomu je dnes mylně za rasismus označováno, když o lidských rasách byť jen mluvíme a tak se dostáváme do situace podobné té, která je v USA, například. Je nevhodné označit někoho za černocha. Není to zakázáno ale budou se na vás dívat jako na zlotřilce, přestože toto označení je přesné a pravdivé. Jenže musíte říct že je to Afro- Američan, i když pochází například z Austrálie. Nedělejme tedy stejnou chybu a nazývejme věci takovými, jakými ve skutečnosti jsou.

Hovořit o lidských rasách sice zní trošku drsně, nicméně lze toto téma prezentovat s naprostým respektem k jednotlivým národům či etnikům. 

A tahle podobně můžeme vycházet i ve vztahu k nacionalismu respektive k nacismu. Je naprosto přirozené a žádoucí mít rád či milovat svou zemi. Ať už tu kde jste se narodili nebo kterou jste si za svou zvolili. Pochopitelně nikdo soudný nebude tvrdit, že Česko, Německo, Polsko nebo Izrael je ta jediná a nejlepší mezi všemi zeměmi. Stejně tak to nikdo soudný neřekne o USA (soudný jsem napsal). Můžeme ale v rámci zdravé soutěže vyzdvihovat přednosti svých zemí ale hlavně snažit se je chránit před vlivy z venčí, které by jí mohly podle naších obav ohrozit. Je to známka nacismu? No to by pak největší nacisti museli být odbojáři, kteří za druhé světové války a vůbec ve všech konfliktech za svou vlast umírali.

Aha, tak v nadpisu jsem uvedl "v krátkosti" takže raději už dnes skončím. Stejně jsem napsal co bylo nutné podle mně a co by se do diskuse nevešlo. V krátkosti prostě nehledejme rasismus, nacismus a nenávist tam, kde je jen přirozená snaha nazývat věci pravými jmény. 

Toť vše. Čus.

 

Autor: Martin Braun | pondělí 26.11.2018 17:02 | karma článku: 26,64 | přečteno: 892x