Je kritika Nikábu známkou náboženské netolerance?

Či je vůbec známkou jakékoliv netolerance? Jak to tak vypadá, ČTK má o tom jasno, soudě podle článku, který se včera objevil na idnes a je podepsán právě touto agenturou.

 

 

Sice v závěru nesměle připouští, že reklamní spot, ve kterém vystoupila Bar Refaeli je reakcí na utlačování žen v Iránu, nicméně celé vyznění článku hovoří spíše o tom, jaké protesty toto video vyvolalo.

Jak to tedy je? Odpověď je prostá a vůbec nemá smysl to jakkoliv podrobně vysvětlovat. Samozřejmě že o žádnou netoleranci se nejedná. Ti co kritizují video a ti co kritizují kritiku, se dopouštějí toho samého. Totiž netolerance. Jestliže totiž obdivovatelé zakuklené ženské krásy volají po tolerancí svých kukel, pak by měli být tolerantní k nám, kterým se kukly nelíbí. 

Avšak to celé není o tom jestli líbí nebo nelíbí. Je to o tom, že v různých zemích světa jsou ženy stále ještě čímsi podřadným. Jsou majetkem, kterému muž a okolí může přikázat jak se oblékat, jak chodit, co jíst, s jakou společností se scházet. 

A v této souvislosti mi případně směšný fakt, že zatímco, když někdo poplácá ženu po zadnici, spustí se okamžitě celosvětové sborové mee too ale když jsou ženy v různých zemích a nebudu je jmenovat, protože všichni víme vo co go,  nuceny měnit se v chodící mumie tak to těmto ochráncům ženské hrdosti a feminismu připadá v pořádku.

Když se na ono kritizované video podíváme, vidíme že se nejedná o žádnou netoleranci. Iránské ženy patří mezi nejkrásnější na světě. To poselství onoho videa je prosté. Je čas aby i ony se mohly světu ukázat v celé své kráse a půvabu a mohly sebevědomě žít, studovat, radovat se a dýchat. 

Moc nepřekvapuje, že ta kritika která se na Bar a tvůrce videa snesla, přichází především ze zemí, které snadno odhadnete podle jmen. 

Žena na následujícím videu je zpěvačka skupiny z Iránu Masters of Persia Anahid, která musela kvůli své hudbě, svému přesvědčení a touze po svobodě uprchnout.

A následující fotografie jen dokazují, jaká je skutečná tvář současného Iránu, země, ze které přišlo pravděpodobně nejvíce protestů proti videu Bar Refaeli. Je nadějnou pravdou, že mladí lidé v Teheránu a celé zemi už nemají trpělivost snášet režim, který mlátí a mučí každého, kdo žije jinak, než všemocní Mullahové požadují.  

Pravá tvář iránského režimu
Takto v Iránu zacházejí s mladými lidmi

PS: Autor fotografií je můj dlouholetý kamarád a mám jeho souhlas se zveřejněním. Ve skutečnosti se jedná o ty nejmírnější fotky. Ostatní by mi asi díky brutalitě neprošly. 

Inu, tohle asi v ČTK a u různých "dobromyslů" neuvidíte.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Braun | pátek 9.11.2018 5:05 | karma článku: 35,44 | přečteno: 1153x