Česká vláda a Jerusalém.

K mému nemilému překvapení zjišťuji, že v Izraeli se stále šíří fáma o tom, že se Česká republika přidala k USA a že uznala Jerusalém jako hlavní město Izraele. 

Bohužel, tato informace se nezakládá na pravdě a pozice vlády České republiky zůstává stále neměnná. Tedy poníženě podřízená EU a mezinárodnímu propalestinskému hnutí.

Možná si někteří vzpomenete, jak minulý rok vypukla aféra, kdy velvyslanectví jednoho nejmenovaného a neexistujícího státu, které má kupodivu zastoupení v ČR protestovalo proti školním atlasům a tiskárna která tyto atlasy tiskla promptně slíbila, že v nové verzi už správě bude uvedeno jako hlavní město Izraele Tel Aviv. Archívní článek najdete zde

Tehdy z toho byla poměrně veselá aféra, následkem které ministerstvo zahraničí, tedy Zaorálkovo ministerstvo začalo kroužit dokola jako při nějakém tanečku a velice opatrně řeklo, že Česká republika tedy jako uznává a respektuje jako Hlavní město Izraele Jerusalém ale pouze tu část v hranicích do roku 1967.

No a teď se situace opakuje. Zaorálek asi musí mít na čele smrtelný pot radosti z toho, že je v demisi a může to mít takzvaně na háku. Přesto se na stránkách MZV objevilo toto:

Česká republika v současné době, než dojde k uzavření míru mezi Izraelem a Palestinou, prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967.

Česká republika společně s ostatními členskými státy EU na základě závěrů Rady pro zahraniční věci EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izraele a budoucího Státu Palestina.

O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě.

Odkaz pro infidely, tedy nevěřící zde, tedy naprosto identická situace jako před rokem a další důkaz trapností politiků.  Všimněte si prosím pozorně poslední věty. Tedy to, že Česká republika může uvažovat o přesunutí velvyslanectví až na základě jednání z klíčovými partnery v regionu a ve světě. 

Rozumím tomu tedy správně tak, že se nejprve bude nutné optat co na to Irán, Libanon ( těch raději telefonicky, protože při osobní zmínce o Izraeli by mohlo dojít k zastřelení), případně Syrie a pochopitelně bude nutný souhlas Palestínců?

Já tedy nevím jak vy, milí čtenáři, ale nemáte už tak trochu plné zuby toho, jak Česká republika, se musí pořád někoho ptát na to, co by mělo být pouze a jen v její kompetenci?

Nemám problém souhlasit i s někým, proti komu se vymezuji, v tomto případě tedy s presidentem Milošem Zemanem.  Jeho postoj k této problematice považuji za jasný a logický a vycházející ze situace, ve které se Izrael a region nachází.  A postoj presidenta Zemana je přesně takový, jaký by měl být postoj i vlády a parlamentu země, která se označuje za přítele Izraele.

Je mi líto, ale styděl jsem se před přáteli v Izraeli, se kterými jsem včera a dnes hovořil a kteří nadšeně citovali zprávy o přístupu České vlády. Se studem jsem jím vysvětloval, že se jedná o polovičatou informaci, korespondující se situaci na české politické scéně, kdy vláda jsou takové korouhvičky, které se točí podle toho, jak je to pro ně dobré a jak jím někdo přikáže. A jestli bude nová vláda lepší, bude li vůbec, to je velká neznáma. 

Každopádně jsem je ujistil, že lidé, občané České republiky Izrael podporují a stojí za nim v boji proti terorismu.  Věřím že jsem se nemýlil.

 

 

Autor: Martin Braun | pátek 8.12.2017 4:04 | karma článku: 29,39 | přečteno: 877x