Život ve stavu beztíže

Nechat se ostříhat se ve vesmíru? Co když se chce astronautovi na záchod? Jak si čistí zuby? Používají zubní pastu? Kam ji potom vyplivují? Jak spát ve stavu beztíže? Napadly vás někdy tyto otázky?

Terry Virts, astronaut NASA a velitel Mezinárodní vesmírné stanice, seznamuje široké čtenářské publikum s tím, jak ve vesmíru fungují nejzákladnější lidské potřeby. A se spoustou dalších, pro nás na planetě Zemi, samozřejmých činností. Vše v knize s názvem Jak to dělají astronauti s podtitulem Zasvěcený návod, jak opustit planetu Zemi.

Nejprve musím napsat, že by mě ani nenapadlo přemýšlet nad tím, jak moc ovlivňuje jakoukoliv činnost gravitace. Při některých činnostech úkol dokonce ztěžuje, jak jsem se dočetla v kapitole o kadeřnickém výkonu autora knihy, hlavního astronauta a vypravěče v jedné osobě. Ten toho zažil ve své kariéře opravdu hodně: pilotoval raketoplán, byl na misi, během níž se spojovala kosmická plavidla, létal s F -16 nad Koreou a Irákem a má za sebou i výstupy do volného vesmíru. Největší nervy však zažil během stříhání své kolegyně. K mému údivu mu stříhání trvalo kratší dobu než na Zemi a bylo jednodušší – vlasy stály, takže tvarovat je po vrstvách bylo jednodušší než v salónu.

Kapitoly v knize se nemusí číst jedna za druhou, bezprostředně na sebe nenavazují. Kromě vtipně podaných příhod vedou čtenáře i k zamyšlení. Astronauti musí absolvovat velmi tvrdý výcvik. K tomu mají k dispozici speciální cvičení – v přírodě i ve skvěle vybavených posilovnách. Málokdo si ale uvědomuje, že nepříznivé účinky stavu beztíže na naše kosti, kvůli kterým tvrdě posilují, jsou podobné jako u osteoporózy, která hrozí v pozdním věku hlavně ženám. Autor zdůrazňuje výhody posilování se zátěží a nepřímo tak nabádá i čtenáře, aby dělali něco se svým zdravím, dokud je to možné.

Jedna kapitola je lepší než druhá. Kniha se mi náramně dobře četla. Je inspirující a hlavně přináší mnoho technických, fyzikálních i společenských zajímavostí:

Ukázka:

„ Jednou nejdůležitějších věcí, kterou je před odletem nutné udělat, je vybrat si hudbu a filmy. Zajímavý je způsob, jak tuto zábavu dostat k astronautům ve vesmíru. V dřívějších dobách si astronauti brávali CD nebo DVD. I já jsem si na STS -130 přivezl vlastní sbírku, ale nakonec jsem na ně neměl čas. Při dlouhodobém pobytu mi pomohla má vesmírná psycholožka Beth Turnerová. Dal jsem jí své heslo ke službě Pandora a ona mi nahrála mé stanice do tříhodinových souborů MP3 a šestasedmdesát jich poslala datovým spojením na stanici, a to ze všech žánrů – rock, pop, taneční, křesťanské, country, chill, jazz, klasika, alternativa atd. Tyto hudební soubory mě udržovaly při smyslech…“ ( str.179, Jak to dělají astronauti).

Zdroj fotografií:https://www.zonerpress.cz/jak-to-delaji-astronauti

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martina Mičková | neděle 24.3.2024 18:41 | karma článku: 4,80 | přečteno: 232x
  • Další články autora

Martina Mičková

Květinová babička

14.4.2024 v 21:11 | Karma: 0

Martina Mičková

Královské město Olomouc

16.3.2024 v 20:26 | Karma: 12,44

Martina Mičková

Poodří - krajina vody

24.2.2024 v 21:15 | Karma: 12,21