Narozeninové oslavy

             Někteří rodiče dětské narozeninové oslavy příliš „nehrotí“, neboť se domnívají, že jejich potomek z toho stejně ještě nemá rozum. Jiní naopak pořádají party s celou škálou nejrůznějších aktivit. A právě pro takovéto rodiče bych měla pár nápadů, které jsem sama využila na oslavě svých dětiček.

Nechala jsem se inspirovat knihou Dětské oslavy, která mě zaujala svým podtitulem  manuál pro přípravu superpárty. Takový návod může být užitečný pro všechny rodiče, ať už chtějí pořádat malou rodinnou oslavu nebo velkou dětskou sešlost. Návodů v knize najdete hned několik – dočtete se, jak udělat pozvánku na pirátskou párty nebo na princeznovský bál. Líbí se mi, že se tipy netýkají pouze oslav narozenin, ale můžete je použít na jakékoliv setkání většího počtu dětí u vás doma. Zkrátka „navedou“ vás k činnostem, jimiž uděláte svým dětem radost. Třeba po přečtení budete vědět, jak uspořádat pyžamový večírek.

                V knize jsou rozděleny přípravy na oslavy narozenin podle věku oslavence. Samostatnou kapitolou je oslava 1. narozenin, poté oslava dítěte ve věku 2 – 4 roky a nakonec oslava předpubertálního 5. roku.

                Za nejcennější považuji tipy, jak dané oslavy či dětské večírky obohatit. V knize jsou uvedeny hry i s pravidly, které jsou skutečně použitelné. Jako příklad bych uvedla hru Provazochodci (str. 123):

Na zem napněte švihadlo a spolu s dětmi se postavte na jeden jeho konec, po odstartování se jednotlivě snažte přejít je i s rozpaženýma rukama jako provazochodci, větší děti se na něm mohou pokusit udělat kotrmelec či po něm skákat po jedné noze. Je nezbytné, aby vždy jedna noha byla na švihadle, jakmile není, hráč spadl a musí se vrátit na samý začátek. Při této hře si děti procvičí pohybovou motoriku, soustředění.

Pozor, švihadlo nedávejte přes žádné překážky, vyhněte se tomu, že by konec švihadla byl u nábytku. Rozběhnuté dítě by do něj mohlo vrazit.

Kdo si zahraje: 1,5+

               Autorkou knihy je Klára Kotábová, šéfredaktorka časopisu Maminka. Není proto divu, že informace, které podala, jsou věrohodné. Upozorňuje na pravidla, kolik lidí by mělo na oslavu přijít i jaké pokrmy podávat. Neznáte pravidlo správného počtu hostů? Věk dítěte by měl odpovídat počtu pozvaných hostů a době, po kterou se má oslava konat. Při podávání jídla nejmenším dětem upozorňuje, že se máme vyhýbat exotickým plodům a alergizujícím domácím plodinám jako jsou jahody.

                Recepty pokrmů, které se knize dočtete, můžete vyzkoušet jak na oslavách, tak v běžném životě. Jsou pro děti lákavé a zpravidla je mají rády. Z receptů, které nezůstanou ležet ladem, bych uvedla tyto: Cupcakes, sendviče s tvarohem, ovocné košíčky, Cookies, koláčky, párečky v listovém těstě nebo domácí hranolky s rajčatovou omáčkou.

                  Pomocí návodů, které v knize najdete, si budete moci společně s dětmi zhotovit na oslavy (a nejen na ně) mnoho zajímavých výrobků. V oddílu Pro šikovné ruce je pro vás připraven návod, jak jednoduše vyrobit napichovátka, netradiční girlandy z květin, dekoraci z papírových talířků, hlídače tajných přáníček, taštičky na dárečky nebo originální korunky. My jsme vyzkoušeli brčka s ozdobou:

Materiál: barevná brčka, barevný papír, děrovačka a nůžky

Postup: Z barevného papíru děti vystřihly motýlky. Do křídel jsem udělala otvory na prostrčení brčka. Motýlky si děti ozdobily, jak chtěly. Některé je třeba označily iniciálou svého jména. Ozdobené motýlky si navlékly na brčko a oslava mohla začít.

Na fotografiích si můžete prohlédnout, jak vypadali naši motýlci.

                        Tohoto praktického průvodce přípravami na dětské oslavy mohu doporučit rodičům, kteří chtějí pořádat jakoukoliv party pro děti. Knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2011. Pomůže vám v organizaci nejednoho příjemného setkání a vykouzlí úsměv na tváři vašeho dítěte. A to určitě stojí zato…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martina Mičková | středa 17.9.2014 20:58 | karma článku: 7,20 | přečteno: 575x