Jak jsme si hráli na pašeráky

S historií Beskyd jsou spjati pašeráci. Pašování zboží bylo nebezpečné a pašeráci museli být vytrvalí, odolní a stateční. Můžete si i s dětmi vyzkoušet, co všechno obnášela cesta přes hory.

      Častým cílem našich výletů bývá Bílá v Beskydech. Máme zde vyzkoušenu sedačkovou lanovku na Zbojník. Z horní stanice lanové dráhy se dá pohodlně sejít i s kočárkem po asfaltové cestě dolů. Tuto trasu jsem popisovala v jednom ze svých článků o cestování s dětmi. Procházka lesem byla příjemná, poučná, ale naše rodina potřebuje trochu více adrenalinu, a proto jsme tentokrát zvolili Stezku beskydských pašeráků.

                   Neodpustím si ale trochu historie. Nejslavnějšího slezského bojovníka Ondráše připomíná řada pověstí. Od horní stanice lanovky až do Bílé je na jeho počest zhotovena řada tabulí lemujících cestu a připomínajících nejmladším cestovatelům jeho existenci. Ondráš byl vůdcem zbojnické družiny a vykonal mnoho dobrodiní. Stal se lidovým hrdinou, ochráncem chudých a zabít ho bylo možné jen jeho vlastní valaškou. Byl zabit v roce 1715 druhem Jurášem. Ondrášova zbojnická družina působila v horách Beskydech. Úkryty s naloupenými poklady měla na mnoha místech. Jeho sláva trvá dodnes. Je podle něj nazván například Dětský folklorní soubor ONDRÁŠEK z Frýdku – Místku.

                Na Bílé se mohou děti také seznámit s historií pašeráctví v Beskydech. A to velmi zajímavou a poutavou formou. Pro děti je zde volně přístupná Pašerácká stezka, kterou naše rodina před nedávnem absolvovala. Děti se staly pašeráky už v dolní stanici lanovky, kde jsme jim zapůjčili potřebné vybavení, které jsem zvěčnila na fotografii. Součástí pašeráckého balíčku byla tužka, kompas s lupou a dalekohled. Děti obdržely také pracovní list s úkoly (tzv. Pašerácký deník), v němž odpovídaly na otázky související s historií pašování, například vybíraly pašované suroviny a doplňovaly i pašeráckou křížovku. Jelikož tužka byla součástí balíčku, nemuseli jsme shánět vlastní.

              Jak naše dobrodružství probíhalo? Po zapůjčení pašeráckého balíčku v dolní stanici lanovky jsme se už jako pašeráci nechali vyvézt na horu Zbojník, odkud je možné po vyznačené cestě dojít až k Pašerácké stezce. Tvoří ji celkem pět stanovišť: Dětská ferrata, což je lano natažené mezi stromy sloužící jako madlo, Lanové mosty, Dětské překážky, Vyhlídka a Lanové bludiště.

Na stanovištích děti plnily úkoly. Například: Jedním ze stanovišť na stezce byla Vyhlídka. Děti se měly rozhlédnout a vyhledat tři šelmy, které pašeráky při pašování tovaru ohrožovaly. Poté je zapsaly do pracovního listu. Které šelmy spatřily a jak byly zobrazeny, to vám neprozradím.

 Pašerácké stezky vedly často přes strže, visuté mosty vedou tedy také přes hlubokou roklinu. Stezku beskydských pašeráků dokáží projít i velmi malé děti, je doporučována již od tří let. Měří asi dva kilometry a s kočárkem ji nelze uskutečnit. Celá stezka je umístěna v lese, tedy přesně tam, kde kdysi pašování probíhalo. Od Pašerácké stezky je to už jen kousek k dolní stanici lanovky, během deseti minut se tak dostanete zpátky do Bílé, kde naše dobrodružství skončilo. Cesta po visutých mostech se líbila celé rodině. Určitě si ji někdy rádi zopakujeme.  

        

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martina Mičková | neděle 26.7.2015 9:19 | karma článku: 11,17 | přečteno: 1457x