Ptám se: Je Zeman v něčem lepší než Schwarzenberg?

A odpovídám: V ničem podstatném. Naopak ve většině vlastností důležitých pro prezidenta silně zaostává. Jeho jedinou výhodou je nižší věk, a proto působí energičtěji. Nicméně jeho energičnost je spíše na škodu. Chtěl by do všeho mluvit a všechno ovlivňovat, čímž by jen vyvolával spory s vládou a dál snižoval důstojnost prezidentského úřadu.

Inteligence: Miloš Zeman je jistě chytrý, sečtělý a vtipný. Ale to je Karel Schwarzenberg také. Je dokonce ještě vtipnější než Zeman, jehož vtípky jsou někdy dost oplzlé. A navíc má Schwarzenberg zkušenosti a mezinárodní rozhled jako málokdo v této zemi. Proto nás může lépe reprezentovat v zahraničí.

Vkus: Jak hezky popsal Jakub Lohninský, v oblékání je rozdíl v úrovni vkusu naprosto propastný. A v ostatních oblastech to bude asi podobné. Těžko někomu vyčítat, že si v dobách šedého socialismu nemohl rozvinout dobrý vkus a chodí ve špinavých botách. Ale uvědomme si, že Pražský hrad je jedním z center české kultury a osoba prezidenta má zásadní vliv na jeho rozvoj a kulturní aktivity, které se tam odehrávají. Jak známo, např. prezidenti Masaryk a Havel se zasloužili o podstatné zkrášlení tohoto místa, které jezdí obdivovat celý svět. O podpoře ostatní kultury ani nemluvě. Kdo může dát naší kultuře víc, světa znalý aristokrat anebo ten, jemuž stačí jen kniha, sklenka a veslování na rybníku?

Charakter: Jak už jsem napsal ve svém předchozím blogu, charakter a čest jsou nejdůležitějšími vlastnostmi prezidenta. Na rozdíl od mnoha politických témat probíraných v kampani, jež prezident může ovlivnit jen minimálně, je podstatnější jeho obrana právního státu. Prezident vybírá lidi do klíčových institucí, jejichž hlavním úkolem je kontrolovat a korigovat politickou moc na základě čistě odborných kritérií. Strážcem zákonnosti jsou zejména Ústavní soud, Nejvyšší správní soud a Nejvyšší soud, jejichž předsedu, místopředsedy a u Ústavního soudu i řadové soudce jmenuje prezident. Stejně tak je to se členy bankovní rady ČNB, která koriguje hospodářskou politiku státu, aby ochránila stabilitu měny, tedy cen. Pro fungování právního státu je zásadní, aby do těchto funkcí byli jmenováni nezávislí odborníci, což může garantovat jen prezident se silnou morální integritou, který nepodlehne vlivu partikulárních politických zájmů. Bude mít snahu čistit naši společnost od korupce a klientelismu člověk, který je zodpovědný za dobu, kdy se tyto nešvary nejvíce rozmohly?

Miloš Zeman, ač si jako jednoznačný vládce ČSSD jistě mohl vybírat své nejbližší spolupracovníky, vsadil na pány typu Grosse, Kavana a Šloufa, kterým svěřil nejdůležitější posty. A dovolí si troufale předhazovat Schwarzenbergovi Kalouska. Jenže tady spíše Kalousek umožnil pokračování v politice Schwarzenbergovi, nikoliv že by nám Schwarzenberg přivedl do politiky Kalouska. Zemanův charakter se také plně projevil v právě proběhlé kampani, plné lživých a podpásových útoků. Jeho styl by se dal popsat takto: "hoď jakoukoliv špínu, a když Ti prokážou lež, tak se omluv, čímž ještě zdůrazníš, jak jsi férový, protože umíš uznat chybu" (jeho slovy: "mýlit se v politice"). Díky této kampani už bohužel nemůžeme věřit v čest a morální integritu Miloše Zemana.

Samozřejmě ani Karel Schwarzenberg není svatý a každý poctivý člověk by si jistě dokázal představit jeho tvrdší a zásadovější postoj v některých kauzách a proti některým lidem, např. v kauzách Kalouska, Čunka a dalších. Myslím si, že mnohdy převážila jeho touha zůstat v politice před rituální politickou sebevraždou z principu. Naivních Mirků Dušínů už ovšem bylo dost a kde je jim konec? Karel Schwarzenberg je tím, koho Masaryk nazýval slušným člověkem, a těch je v politice obecně málo. Naopak potřebujeme víc takových, kteří jsou ochotni do politiky jít a snaží se ji zlepšovat. Ať máte jakékoliv výhrady, je zjevně o mnoho čestnější než Miloš Zeman.

Argumentů pro či proti oběma kandidátům je mnoho. Já jsem se snažil v hodině H zdůraznit jen ty z mého pohledu nejzásadnější. Na základě těchto důvodů je pro mě jen jeden kandidát hodný toho úřadu. A tyto volby jsou jakýmsi referendem o něm. Máme na to, abychom si zvolili do čela člověka, který je odlišný od většiny z nás, ale na druhou stranu nás může někam posunout? Anebo se necháme ovládnout vlastními komplexy a vsadíme na průměr, který je nám, obyčejným občanům, svým životním stylem bližší? Já věřím, že prezidentem by měl být pokud možno ten nejlepší z nás. Každopádně to bude zajímavý sociologický průzkum naší společnosti. Pojďme se ho všichni zúčastnit!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Příborský Martin | pátek 25.1.2013 13:01 | karma článku: 21,96 | přečteno: 731x
  • Další články autora

Příborský Martin

Memento mori ANO

8.10.2013 v 8:02 | Karma: 12,15

Příborský Martin

Kde a jak volit (Karla ;-))

22.1.2013 v 10:18 | Karma: 12,00