Chtěl bych svého policajta

Když se řekne policejní stát, působí to záporně, hrozivě, represivně. Představíme si obyvatelstvo, trpící pod zvůlí policie, která má neomezenou moc a zneužívá jí. Tak to bych nechtěl. Ale svého policajta, toho bych si moc přál.

Asi každý si vzpomene na jedno scénu ze seriálu o kriminalistech ze slavné pražské "čtyřky".  Na scénu, kdy tři zlodějíčkové ukradnou almaru, poté se pohádají, poperou a jeden dostane takovou, že ztuhne. Druzí dva mají hrůzu, že ho zabili, šoupnou ho do almary, almaru na vozík a vlečou ji přes celou Prahu.
Okřídlená otázka - kam s ním - je tu humorně přednesena v plné síle. Po různých peripetiích dojde ke scéně, kdy raní zamlženou a liduprázdnou ulicí vlečou káru se skříní. A kde se vzal, tu se vzal: "Moment, moment, jak to jedete? Kam to vezete?" Policajt se vynořil odnikud. Ztělesněná důležitost, pupek světa v uniformě. Tuhle scénu nelze zapomenout.
Ale mě na ní fascinuje něco jiného. Je to ten fakt, že v liduprázdné ulici, časně ráno nejde provádět žádnou lumpárnu. Že se prostě z mlhy vynoří policajt. Jakkoliv omezený, jakkoliv důležitý, ale je tam. Má svůj rajón a v něm ví o všem, co se kde šustne. Zná své místní, pozná cizí, kteří tady, tak nějak, nemají co pohledávat. Je tam. A vy můžete klidněji spát.
Tak tohle bych fakt chtěl.
Nechci "měšťáky", kteří jen hledí vydělat montováním botiček. Kteří, když to jde, tak se zašijí někde za živý plot a vyhodí kopyta na přístrojovou desku. Já chci svého policajta. Kterého bych znal jménem. Na kterého bych třeba i nadával, jako na legendárního Adama. Ten dokázal měřit všem stejným metrem, proto neustále šlapal chodník a asi se mu za komančů dvakrát dobře nežilo. Měl pověst "vola". Když nám sebral ventilky od kol, tak jsme k tomu přidali - korunovaný - a taky jsme ho proklínali. Ale každý ho znal jménem, každý věděl, o kom je řeč, když se řeklo Adam.
Teď, s odstupem času, bych chtěl, aby se nějaký ten pan Adam vrátil. Aby naše ulice spadala do rajónu někoho, kdo by dobře znal místní, jejich přednosti i hříchy. A dohlédl na dodržování zákonů a předpisů. A taky třeba ohlídal naše děti, když jdou ze školy. A náš majetek, když se lopotíme za lepšími zítřky v práci. A ty důchodce aby nám ohlídal, když se kolem ometají podezřelí prodejci.
To bych klidně i slevil z té proklamované svobody, co údajně mám.
Tedy, milý Ježíšku, už na tebe moc nevěřím. Ale kdybych si mohl něco přát, tak jednoho policajta, prosím.
 P. S.  -  Klidně i s platfusem.

 

Autor: Pavel Markel | pondělí 10.11.2014 10:35 | karma článku: 13,65 | přečteno: 448x

Další články autora

Pavel Markel

Člověka poznáš, až mu dáš funkci

Lopatu, respektive posunovačský praporek, jsem odložil v roce 1987. Konečně jsem šel dělat práci, úměrnou mému vzdělání.

7.11.2014 v 10:33 | Karma: 18,09 | Přečteno: 660x | Diskuse | Ostatní

Pavel Markel

Vrazi ve jménu Božím

Jsem bezvěrec. Jako neznaboh jsem se narodil a jako neznaboh doufám, že i umřu.

6.11.2014 v 10:30 | Karma: 22,98 | Přečteno: 1168x | Diskuse | Ostatní

Pavel Markel

Ještě očipovat

Tak jo. Budeme mít povinné reflexní prvky. Že by neprošla nově navrhovaná blbost a regulace, tomu nevěřím. Je to jen otázka času a nevylezem na ulici bez odrazky na čele a na pozadí.

5.11.2014 v 10:36 | Karma: 24,00 | Přečteno: 765x | Diskuse | Ostatní

Pavel Markel

Ležet v truhle, pěkně ztuhle

"Bacha, to jsou hrobaři," řekla mi manželka, když jsem nadával na jednoho váhavého řidiče v křižovatce.

3.11.2014 v 10:37 | Karma: 15,54 | Přečteno: 707x | Diskuse | Ostatní

Pavel Markel

Kde začíná cikánský problém?

Vejde-li do kontaktu s nějakou osobou,člověk automaticky předpokládá, že komunikuje se stejně vzdělaným člověkem na stejné inteligenční úrovni. Je to podvědomé, bezděčné.

31.10.2014 v 10:35 | Karma: 24,22 | Přečteno: 1308x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk

24. dubna 2025

Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...

Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí

24. dubna 2025

Premium Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní...

Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí

24. dubna 2025

Premium Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v...

Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně

23. dubna 2025  23:02

Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPOLEHLIVÝ ZAHRADNÍK SE SMYSLEM PRO TECHNIKU!

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 741x
Čekatel, tedy čekatel na důchod. Asi věčný čekatel, vzhledem k vývoji situace. Tak bych to čekání občas rád vyplnil několika řádky. A když už něco vypotím, tak se podělím. Přijďte pobejt.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.