Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mariánský sloup - symbol tolerance

Ve stínu velkého kongresu menšící  se strany proběhla v Praze protestní manifestace proti obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Akci pořádala Jazzová sekce a nechyběla ani neúnavná bojovnice proti církvím paní Lenka Procházková. Účastníci nesli transparenty se jmény popravených "českých pánů" a provolávali slova nesouhlasu proti obnově toho "symbolu habsburské poroby".

Naše dějiny jsou dlouhé a velmi pestré. Proto není divu, že se vyskytuje v jejich souvislosti řada omylů, polopravd, mýtů a mnohdy i nesmyslů. Je to zapříčiněno různými výklady v rozličných dobách obrozenectvím počínaje přes tzv. marxistické pojetí dějin dle profesora Nejedlého až po různé rádoby senzační odhalení jež nám nabízí současnost.

Jednou z událostí našich pohnutých dějin je i české stavovské povstání v letech 1618-1620 tragicky završené bitvou na Bílé Hoře a následnou staroměstkou exekucí sedmadvaceti českých pánů. 

Avšak.

České stavovské povstání ač mělo náboženský podtext nebylo ve skutečnosti ničím jiným nežli mocenským bojem. Vzpourou příznivců stavovské monarchie proti nastupujícímu absolutismu. A nebylo ani české, neboť mnozí jeho vůdci v čele  se zvoleným českým králem Fridrichem Falckým byli Němci jako poleno. V bitvě na Bílé Hoře, která prakticky ani pořádnou bitvou nebyla, bojovali žoldáci z celé tehdejší Evropy. I ti "stateční Moravané" pod vedením Jindřicha Schlika byli původem z německých zemí naverbovaní a placení moravskými stavy. A těch sedmadvacet českých pánů? Ve skutečnosti příslušníci panského stavu byli pouze tři: Joachim Ondřej Schlik, Václav Budovec z Budova a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. První z nich byl německé národnosti, další dva byli povýšeni do panského stavu až Rudolfem II. na počátku 17. století. Dále bylo sedm rytířů a zbytek byli erbovní měšťané......

A jak to bylo s oním Mariánským sloupem?

Těsně před koncem třicetileté války, na podzim roku 1648, kdy švédská vojska obsadila Malou Stranu a vydrancovala Pražský hrad, pokusila se ještě naposled dobýt Staré a Nové město pražské. Město chránily hradby a nejsnadnější cestou k cíli byl Karlův most. Tehdy se zorganizovala skupina obránců, složená z nevycvičených měšťanů, řemeslníků a studentů Univerzity Karlovy. Obránci města se rozhodli za každou cenu uhájit vstup do města přes Karlův most. Byl vysloven slib, že odvrátí-li s pomocí Panny Marie nepřátelská vojska a zachrání tak Prahu před zničením, postaví té, na kterou se v nejtěžších chvílích obraceli o pomoc, jako výraz vděku a poděkování za ubránění města sloup s její sochou na vrcholu v centru města. Ne jako symbol vítězství, ale poděkování, vděčnosti za pomoc a ochranu v nejvyšší nouzi. Proto ji zobrazili ne jako Pannu Marii Vítěznou, ale Immaculatu, Neposkvrněnou.  Pražané svůj slib dodrželi. Po skončení jedné z nejhroznějších válek byl sloup roku 1650 postaven. Stal se jedním z prvních mariánských sloupů v Evropě. Nebyl z mramoru a sochy z bronzu, ale z českého, hrubozrnného pískovce. Podobné sloupy byly později stavěny, někdy i jako poděkování za ochranu před morovou nákazou a dalšími pohromami.  Další zajímavostí bylo, že tento sloup sloužil také jako gnómon, tj. ukazatel pražského času. Na severní straně sloupu byl v ploše náměstí vydlážděn stezník. Když se stín sloupu, dopadající v poledne na dlažbu náměstí kryl se stezníkem bylo v Praze pravé poledne. Tento stezník, označen jako pražský poledník, je v nové podobě vyznačen v dlažbě náměstí dodnes.

Tak taková je skutečnost vzniku Mariánského sloupu. Teprve mnohem později, v dobách národního obrození, se začala šířit domněnka, že onen sloup je symbolem vítězství Habsburgů nad vzbouřenými stavy. Což je samozřejmě v rozporu se skutečností, neboť kdyby tomu tak bylo, byl by tento sloup či jiný obelisk zbudován daleko dříve.

Avšak tato domněnka se plně zakořenila do podvědomí národa tak, že již týden po vyhlášení samostatného státu, 3.listopadu 1918, byl tento tzv. symbol "habsburské poroby" stržen za aktivní účasti žižkovských bohémů v čele s Frantou Sauerem, známým to kumpánem Jaroslava Haška. Postihl jej tak stejný osud jako další a další pomníky či památníky v dobách pozdějších.

K naší národní tradici patří po každé změně společenského systému kácet pomníky zřízené tím předcházejícím. Padali císaři a vojevůdci, celkem třikrát se stavěly sochy T.G.Masaryka, bouraly pomníky padlým rudoarmějcům jenom kvůli hvězdičkám apod.

Takže proč by obnova Mariánského sloupu nebyla právě oním symbolem vyrovnání se s minulostí, symbolem ukončení onoho huráobrazoborectví a symbolem tolerance.

Na Staroměstkém náměstí stojí pomník Mistra Jana Husa, člověka naplněného humanismem a hlasatelem pravdy.  A tak vedle něho by mohl stát tento sloup, který by tak společně mohl vytvořit komplex, jenž by vyjadřoval toleranci a vzájemnou úctu mezi těmi, kteří se sice liší svými názory a postoji, ale spojuje je jedno.

Žijí v této zemi......

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bedřich Marjanko | pondělí 5.11.2012 16:05 | karma článku: 26,44 | přečteno: 1256x
  • Další články autora

Bedřich Marjanko

Malé ohlédnutí aneb Tento způsob roku….

Utichlo silvestrovské veselí a rachot pyrotechniky či ohňostrojů. Svět vstoupil do nového roku s letopočtem 2020. Dvě stejné číslice za sebou vždy vyvolávají určitý pocit magiky a něčeho zvláštního.

29.12.2020 v 10:19 | Karma: 11,64 | Přečteno: 290x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

"Jdu s hlavou vztyčenou...."

Je úterý 27. června 1950 5.35 hodin ráno. Obyčejný pracovní den. Tísíce naši občanů míří do práce, do továren či do úřadů, na vesnici ženy do chlévů a muži na pole. A děti se již těší na prázdniny... Obyčejný den.

26.6.2020 v 13:56 | Karma: 30,02 | Přečteno: 893x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

„Zločin a trest"

Tento název jsem si vypůjčil od ruského klasika F.M.Dostojevkého, třebaže to s jeho dílem ani tak nekoresponduje. Ale.... coby "vyučeného" historika mne napadla určitá dějinná souvislost toho co nyní prožíváme. Tak zalistujme....

16.4.2020 v 11:41 | Karma: 13,63 | Přečteno: 436x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

Velikonoční zamyšlení….

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod, pondělní Pomlázka – to jsou Velikonoce, latinsky „pascha“, řecky „.????? – pascha“ a hebrejsky „???????? pesach“ což znamená „přechod“, „přejití“ či „uchránění“.

10.4.2020 v 10:59 | Karma: 11,04 | Přečteno: 237x | Diskuse| Osobní

Bedřich Marjanko

Kdepak jsou ti vlastenci, co se nimi stalo...

Z médií i sociálních sítí jsme slýchali odhodlání bránit naší vlast před nejrůznějšími nepřáteli. Znělo "tato zem je naše, vlast ubraníme" apod. Vznikly různé "domobrany" a z úst politiků bylo slovo "vlastenectví" v každé větě,

22.3.2020 v 14:39 | Karma: 46,25 | Přečteno: 22055x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Partneři z Francie vsadili každý sám podobná čísla, miliony vyhráli oba

17. května 2024  8:25

Jako o mimořádně vzácném případu hovoří experti o výhře ve francouzské loterii, ve které uspěli muž...

Vypadá to jako plakát k hororu. Brity vyděsil rudý portrét Karla III.

17. května 2024  8:16

Značnou pozornost vzbudil portrét, který si nechal vyrobit britský panovník Karel III. Dílo malíře...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42,  aktualizováno  8:13

Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Sevastopol a další přístavní město...

Americkým Houstonem se prohnala mohutná bouře, vyžádala si čtyři oběti

17. května 2024  8:09

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město...

  • Počet článků 199
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1289x
Jsem člověk zajímající se o vše, co nás obklopuje.

Seznam rubrik