Opravník Omylů Oblíbence Oligarchů

Ludvík Souček kdysi napsal knihu Obrazový Opravník Obecně Oblíbených Omylů. Pan prezident Zeman by místo Ovčáčka potřeboval vlastního Ludvíka Součka, aby průběžně uváděl na pravou míru jeho poněkud nepřesná vyjádření.

Například pan prezident pronesl (podle iDnes) v Ostravě během své filipiky proti zahalování se do tibetských vlajek, že Čína je největší zahraniční investor v Německu.

Je to jako u pana prezidenta často. Pravda, ale jenom kousek. Čína je skutečně největším zahraničním investorem v Německu. Avšak co se týká počtu projektů. Ani zdaleka (hodně zdaleka) to neplatí v objemu investovaných peněz. Kdo si to chce ověřit, může třeba ZDE, nebo ZDE. To třeba jenom takové Švýcarsko investuje v Německu v penězích třikrát více než celá Čína včetně Honkongu a Taiwanu a Tibetu i s Dalajlámou i všemi dalšími lámy a lamami dohromady. Ale je pravda, že Miloš Zeman o sobě vždy čestně tvrdil, že není ekonom, ale prognostik. Vskutku - u ekonoma by podobná záměna byla neodpustitelná, u prognostika asi na takových detailech nezáleží. Nevím, neumím si přesně představit, co prognostik dělá jiného než televizní věštecká star Jolanda.

Nicméně Miloš Zeman zřejmě vidí do budoucnosti jasně a zřetelně. Jinak těžko domyslet, jak by mohl čínské investice v této naší zemi označit za důležité. Zřejmě jeho vnitřní zrak bloudí obdobím kolem roku 2035 nebo ještě o hodně dál. I kdyby se totiž naplnily naprosto všechny sliby a plány, co se kdy vůbec objevily a zmínily, tak se čínské investice do roku 2020 vyšplnají sotva na tři procenta zahraničních investic v České republice. V současnosti jsou to stále pouhopouhé drobné desetiny procenta. Jinými slovy - kdyby Čína neexistovala, nevíme o tom. Alespoň by o tom nevědělo dolních deset milionů. Pochopitelně někteří oligarchové (a výjimečně nikoliv Andrej Babiš) by si toho všimli ihned a nejpozději při přepočítávání ubývajících miliard. Neboť zájmy některých z nich v Číně jsou enormní.

Každopádně pokud by Miloš Zeman chtěl udržet reciprocitu v délce toho, jak dlouze bude hovořit o každém zahraničním investorovi, a jako základ by vzal svoje nekonečné traktáty na téma Čína, Čína, Čína, Čína a milionkrát Čína, tak o Německu by hovořil ještě na lafetě děla během svého jistě krásného státního pohřbu.

Vlastně bychom asi prognostikovi mohli odpustit další ekonomický nesmysl, kterého se pan Zeman v Ostravě dopustil. Když hovořil o uznání Číny jako tržní ekonomiky, zmínil, že to nijak neohrozí české oceláře, horníky, těžké strojírenství a jiné obory. Neboť, jak uvedl sebejistě prezident Prognostik, ochranu trhu lze zajistit opatřeními proti dumpingu. Prognostik to nemusí vědět a paměť již asi prezidentovi neslouží, tedy si nevzpomíná na svoje premiérské období, ale dosáhnout možnosti uvalit na nějakou produkci antidumpingová cla je velmi složitý proces trvající minimálně půl roku, ale spíše dlouho a dlouho přes rok.Za tu dobu bude na Ostravsku dvacet tisíc lidí bez práce a dalších padesát tisíc to odnese následovně ve druhé vlně lásky k Číně. Což by prezident dolních deseti milionů možná měl vnímat. Ale prezident oligarchů?

Popravdě, když z Hradu tak často hovoří o tom, jak ten nebo onen zrazuje národní zájmy, tak pokud je nějaké jednání vskutku vlastizrádné, tak je to podpora snahy, aby byla Čína uznána (ze strany Evropské unie) za tržní ekonomiku. A pokud nám Evropská unie vnutí toto rozhodnutí, což opravdu hrozí, je to konečně skutečný důvod pro zkoumání, zda je EU pro Českou republiku správné místo. Neboť kromě asi tak deseti nebo dvaceti nebo možná padesáti lidí není už ani jeden jediný český občan, kterému by uznání Číny jako tržní ekonomiky pomohlo k lepší životní úrovni. Naopak je zcela jisté, že to ohrozí životní úroveň desítek a možná stovek tisíců zaměstnanců.

Miloš Zeman si Ostravsko vybral pro řadu dalších prognostických prohlášení na téma Čína. Například investici do dopravní firmy (nákup podílu v ní) označil za cestu ke zvýšení produkce, což znovu překračuje schopnosti samotné Jolandy.

Ale asi není nutné chytat Miloše Zemana za každé slovo, co kde vypustí. Jenom to neustálé opakování, že čínská ekonomika je tržní ekonomikou, už začíná vypadat opravdu velmi divně. Je to zřetelná podpora plného otevření českého trhu čínské produkci. Což by byla velká chyba a první postiženou oblastí by bylo právě Ostravsko.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Marek | čtvrtek 3.11.2016 8:28 | karma článku: 20,04 | přečteno: 439x
  • Další články autora

Tomáš Marek

Agroterorismus

7.3.2024 v 17:03 | Karma: 37,93

Tomáš Marek

Paní Alenko, vraťte se na finance!

22.9.2023 v 10:45 | Karma: 35,37

Tomáš Marek

Zmrzneme, nebo umřou hlady?

9.9.2022 v 12:40 | Karma: 18,21