Olympiáda Tokio 2020 - díl 3

Dnes tedy třídenní blok od 28. do 30. Pak se ujme vlády má oblíbená atletika a začnu se vykecávat víc.

    Den šestý 28. července

   Každý den jinak a zbývající tenistky zase na vlně. Všechny jsou zničené z vedra. Je otázka, zda není na čase vybírat pro konání letních her jiné termíny v některých městech s nepříznivým podnebím, nebo zcela jinou denní dobu. Vondroušová vyhrála nad Badosaovou první set 6:3, načež vyčerpaná Španělka zápas vzdala. Krejčíková se Siniakovou porazí nebezpečné Australanky v infarktovém závěru, kdy se nehraje třetí set, ale super tie-break, v němž to může dopadnout všelijak, jak jsme viděli u našeho druhého páru včera. Výsledek je 3:6, 6:4 a 10:7 v super tie-breaku.

   Moc zajímavá byla cyklistická silniční časovka mužů. Slovinec Roglič všem ukázal, jaká byla škoda, že na Tour de France spadl a musel odstoupit pro zranění, tady zvítězil suverénně o minutu a za třetím se seřadily další hvězdy mezi pár vteřinami.

   V sedmičkovém ragby zvítězí ve finále Fidži (taky skvělé jméno (obvykle Fidžijci, možno i Fidžané) nad Novým Zélandem 27:12 a obhajuje a na ostrovech bude dnes veselo. Je to sport nesmírně krásný a dramatický. Jen vždy vzpomenu na některé fotbalisty, kteří se při tělesném kontaktu svíjejí a řvou jako pominutí a rád bych je viděl, kdyby schytali to, co ragbisté, co by vyváděli.

   K obecnému překvapení odstoupila z dalších závodů dosavadní gymnastická královna a největší favoritka Američanka Biles. Uvedeno jen, že má jakýsi strach z přetížení a zranění. Možná se to jednou dovíme přesněji, teď se zase moc spekuluje. A dle očekávání naši basketbalisté nejsou schopni vůbec Francii vzdorovat. Naše zázračná kraulová dívenka Barborka Seemanová šestá na dvoustovce.

  A mimořádný je výkon Maďara Krisztofa Miláka na 200 m motýlek, který již má na kontě překonání Phelpsova světového rekordu. Spočítáno, že by se svým světovým rekordem na 100 m porazil v roce 1972 v Mnichově legendárního Marka Spitze na kraulové trati. To je vývoj. A na 200 m ženské polohovce se loučíme s Katinkou Hosszu, která patrně po sedmém místě z plavání odejde. Americká plavecká hvězda Katie Ledecky z rodiny českých emigrantů stále se hlásících ke svému původu a stýkajících se s příbuznými (mimochodem vzdáleně spřízněni s rodinou Ester) vyhraje svou šestou zlatou z posledních tří olympiád a možná ji tady čekají ještě další. Američtí muži ve své parádní disciplíně štafetě na 4x200 m, kdy ještě nikdy na olympiádě neporaženi, úplně vybuchnou pátým místem. Vítězí Britové.

   Nejcennější gymnastickou trofej ve víceboji získá devatenáctiletý následovník Enda a Kata Hašimoto. Opravdu těžká zlatá, musíte uspět na nejvyšší úrovni na všech šesti nářadích (prostná, přeskok, kůň na šíř, bradla o stejné výšce madel, kruhy a hrazda) bereme-li prostná jako nářadí.

   Den sedmý 29. července

   Den bohatý, jak se ukáže díky dvěma zkušeným střelcům z brokovnice v disciplíně zvané trap, kdy vystřelovány keramické talířky různými směry a střelci je musí trefit. Trefeny se rozletí a červeně zapráší. Závod skončí neuvěřitelným úspěchem, kdy ve finále se nakonec rozstřelují oba naši. Už v Pekingu 2008 zlatý Kostelecký získá stříbro a nováček Lipták zlato, přestože zpočátku šestičlenného finále dvakrát zkazí a vypadá na vypadnutí ze šestice. Úžasný trénink na pevné nervy, skvělé oko a pohotovost.

   Naposledy byli dva Češi na prvních dvou místech v roce 1932 v Los Angeles, a to vzpěrači v nejtěžší váze Skobla a Pšenička. A k tomu ještě v ženském závodě vyhraje Slovenka Rehák Štefečeková.

   Radostné zprávy posílí obě tenistky Kejčíková se Siniakovou ve čtyřhře, které si opět ve zrádném super tie-breaku jasně poradí s ruskou dvojicí a jdou do finále, jisti si jednou z nejcennějších medailí. Vondroušová podstatně výše v žebříčku postavené Ukrajince Svitolině nedá šanci a je ve finále s jistotou medaile. Nečekané, tak se bojuje, Plíšková a Kvitová.

    Na divoké vodě na kanoi naše Terezička Fišerová po dvou chybách šestá, a kdyby, na což se nehraje, měla jen jednu, byl by to bronz. Skvělá a dlouholetá australská hvězda stejného jména jako americká filmová hvězda Jessica Fox, jež obojživelně jezdí kajak i kanoi, dnes z kanálu vyloví první olympijskou zlatou, což jí jistě každý přeje, a ježto je zajímavá kráska s nádherně kadeřavou hlavičkou, jde do ankety.

   Atraktivní ženský víceboj v gymnastice už bez Biles, o níž se spekuluje a spekuluje. Někdo vytáhl na světlo, že existuje taková porucha, kdy ztratíte prostorovou orientaci. A také, že si to možná rozmyslí a nastoupí do finále na nářadích, kam se předtím do všech kvalifikovala.  Avšak i bez Biles vyhraje prestižní čtyřboj Američanka Sunisa Lee.

   Den osmý 30. července

   Pěkně nám začíná, neb odstartuje atletika a náš překážkář zabojuje a postoupí do semifinále. A rovnou ostře a běží se 10 km mužů, kde po tradiční etiopské spolupráci Kegelchy a Aregawiho získá rozhodující náskok Barega a odolá Uganďanům, tady nemají ani Evropané, ani Američané naději. Poslední Evropan, který porážel Afričany, byl již legendární Brit Mohamed Farrah, ostatně původem Somálec. Vzpomínáte na jeho dvojí vítězství v Londýně 2012, kdy ho za cílem vítala těhotná manželka s dvěma dětičkami a bylo to moc dojemné. Pa to zopakuje i na mistrovství světa i v Riu, tentokrát bez manželky a dětiček na ploše. Jinak se rozbíhají rozběhy.

  A ten pěkný začátek je především zlato kajakáře Jiřího Prskavce na divoké vodě. Je radost sledovat práci kajakářů a jejich bojovnost, co vy na to některé tenistky? Za ním stříbrný Slovák Grigar. Především musím doplnit zapomenuté stříbro Lukáše Rohana na kánoi ze 26.7., což patří do předchozího dílu olympijského povídání.

   A po začátku trochu očekávaném v nejtěžší hmotnostní kategorii juda nad 100 kg, tj. místního nejváženějšího sportu, vítěz z Ria Lukáš Krpálek po dramatických a nahnutých soubojích v semifinále a finále opět těsně před polednem našeho času zlatý (ovšem v Riu v kategorii druhé nejtěžší). Vítěz je tu považován téměř za druhého po císaři, stejně jako tomu bylo zde naposled s trojnásobnou vítězkou Věrou Čáslavskou 1964. Tehdy se stal ke zklamání domácích králem juda Nizozemec Antonius Geesink. Dvojnásobné olympijské vítězství se v historii olympijských her mnohým skvělým judistům nepovedlo. Zlatý den, jdu si vařit bramborovou polívčičku a pak vyrazím s Arnoštem Lustigem v tašce na dvě.

  

  

  

 

 

 

 

Autor: Richard Mandelík | sobota 31.7.2021 7:00 | karma článku: 6,70 | přečteno: 109x