Olympiáda Tokio 2020 - díl 1

Označili ji původním plánovaným rokem, aby zachována čtyřletá periodicita. Správně je však dle řeckého vzoru Hry 32. olympiády.

 

   Oni totiž staří Řekové považovali úsek čtyř let za tzv. olympiádu, tj. časovou vzdálenost od velkých všeřeckých nábožensko-sportovně-kulturních slavností v Olympii, obecně uznávaném všeřeckém náboženském středisku. Zatímco Řekové zvládli od prvních zaznamenaných 776 př. Kr. (patrně jsou však starší) až do Theodosiova zákazu koncem 4. století stovky olympiád, z pilnosti jsem spočítal 776+394=275. To my doženeme až v roce 2992, neboť 275-32= 243x4= 972+2020=2992. 

  Letos toho bude v České televizi méně, protože ta zapojená do Evropské vysílací unie spolu s ní nezískala úplný rozsah vysílacích práv a může vysílat jen to, kde máme sportovce. Luxus z Londýna je ten tam. Otázka je, co lze najít na internetu.

   A to, že si výprava přivezla nějakého vironosiče a čtyři sportovci jsou z her vyřazeni, svědčí o naprosté neschopnosti odpovědných osob z Českého olympijského výboru. Z někoho by bylo třeba udělat nezaměstnaného. Předseda Kejval se teď tváří, že on nic, on muzikant, a že na to bude vyšetřovací komise. On by měl odejít první. Jsem zvědav, jak jeho alibismus vyhodnotí komise. Prozíravý a chytrý šéf si všechno předem promyslí a osobně zkontroluje, popřípadě se poradí s někým zkušeným, kterých je teď ve zdravotnictví plno. A nedovolí, aby s výpravou jel někdo neočkovaný. Nás stát honí a chce po nás kdejaká osvědčení, jinak máme po žížalkách a hrozí pokutami. A pak nejvýznamnější česká sportovní organizace mezinárodního přesahu předvede tohle.

  Budu psát po čtyřdenních úsecích, abychom neměli nadměrně dlouhá pojednání. Dnes výjimečně kvůlivá délce jen dny dva. A ti, co nemají v MOV co na práci, doplnili k citius, altius, fortius (koncovky tius se čtou cijus) ještě commmuniter (společně), máme-li se držet latiny. Ovšem vzhledem k světové lingua franca angličtině to nejčastěji uvidíte ve tvaru Faster, higher, stronger, together. Úžasná tvořivost. Jejich starosti na mou hlavu.

   Den prvý 23. července

   Vše tradičně začíná slavnostním zahájením, jež zahrnuje obvyklé scénické představení pořadatele, jímž vždy město, ne stát, ačkoliv to nelze vždy jasně oddělit. Japonci to mají pestré, barvité a vzhledem k civilizačním odlišnostem od našeho světa občas méně srozumitelné, což nám vysvětlí naši komentátoři, majíce scénáře s popisem a v noteboocích plno faktů a zajímavostí.

   Součástí je obvyklý nástup výprav, což je přehlídka barev oděvů a rozličných vlajek. Výpravy jsou v průvodu menší, neb nutno mít rozestupy a plocha nemá být přeplněna. Poté se vztyčí vlajka a skládá slib za sportovce a rozhodčí a hraje olympijská hymna. Nato únavné žvanění šéfky organizačního výboru a předsedy MOV. Naštěstí císař pouze hry stručně zahájí obvyklou formulí. Předseda MOV slavného jména Bach stále motá oslovení od Veličenstva k Výsosti a je dost nekonzistentní. V mezičasech vždy na ploše rozličné scénky čerpající z japonské tradice.

   Při popisu příchodu výprav sportovců, komentátoři nádherně loví tvary pro přechylování názvů států a jejich příslušníků, kde najdeme perly osvědčující nádheru češtiny, která je takto malebná. Jdou sportovci z Toga a ti jsou tožští, obyvatelé ostrovního státu Tonga jsou Tongané a mě napadne, proč ne Tonžané (podle vzoru Kongo, Konžané) a ti z Toga jsou přece Tožci.

   A občané státu Trinidad a Tobago jsou Trinidaďané a Tobažci. Pozor, nikdy ve styku s těmi ostrovany nevynechejte Tobago, to by bylo stejné, jako v době, kdy rohlík stál třicetník a jízda tramvají padesátník, nazvat obyvatele Československa Čechy. Tvořivé puzení působí názvy států, jako St. Kitts a Nevis (česky Svatý Kryštof a Nevis) tudíž Svatokryštofané a Nevisci, nebo Ostrovy Zeleného mysu, což přece nejsou Zelenomysané, nýbrž Kapverďané. Senzační jsou občané Čadu, kteří jsou buď Čadci, nebo Čadané. Pojem Čadíci, bych raději nezaváděl. A v nizozemské výpravě nese vlajku sprinter, jehož výslovnost křestního jména Churandy je v češtině pohlazením přímo vančurovským. 

   Přichází vrcholný okamžik, kdy přinesen oheň a postupně předán třem zasloužilým baseballistům, pak předán lékaři, jenž se proslavil bojem s kovidem a podobně zasloužilé sestřičce a ti dávají vozíčkářce, ta šestici mladých a ti nakonec Naomi Ósaka, prvotřídní tenistce. Toť překvapení. A dalším je kalich pro oheň v podobě rozvíjející se květiny, či míče. Zapáleno a ohněstrůjci spustí nad stadionem svou show. Ještě předtím let stovek dronů naprogramovaných tak, aby vytvořily iluzi zeměkoule. Krásné a nápadité.

     Pokud jde o začínající sporty první den se nic moc neděje. Jen naši veslaři v rozjížďkách neuspějí a jdou do oprav.

  Den druhý 24. července

   Pro nás je skvělé, že dvě tenistky postoupily do 2. kola. Velmi zajímavý byl mužský silniční závod na rekordních přes 230 km se součtem převýšení přes 4800 metrů na okruzích v okolí hory Fudži. Náš cyklista Kukrle se účastní úvodního úniku, který chvílemi nasbírá téměř dvacetiminutový náskok, který sice vydrží 180 km, ale uprchlíci samozřejmě dostiženi. Kukrle přesto ještě po té dřině dokáže dojet 36. Poté závěrečná dvě stoupání a sjezdy a závěr v režii těch nejlepších v čele s Pogačarem, van Aertem a dalšími. Pár kilometrů před cílem ujede Američan McNulty s Ekvádorcem Richardem Carapazem a naši komentátoři stejně jako v Riu zase porcují medvěda, který běhá po lese, a jsou s výsledkem hotovi a stále nám tvrdí, že si to o zlato a stříbro rozdají uprchlíci a čelní skupina se všemi favority už pojede jen o bronz, my, co porcujeme až zastřelené medvědy, dobře víme, že se uprchlíci ještě dohnat dají, což se samozřejmě povede u Američana, jemuž Richard ujíždí a vida, že kamarád dojet do toho v pravý čas šlápne a ujede sám a vyhraje.

   Dvojnásobný vítěz Tour de France Pogačar vyvine v cíli nesmírné úsilí, ale o centimetry zůstane za van Aertem třetí, což spravedlivo, neb Belgičan tvrdě odpracoval tempo čelní skupiny, jež vedlo k dojetí amerického uprchlíka a téměř i Ekvádorce. Také se rozjedou rozplavby v plavání a mně udělá radost, že stále závodí mnohonásobná šampionka na polohových a znakových tratích Maďarka něžného jména Katinka Hosszú. Katinka však na dlouhé polohovce ztrácí a postoupí jen tak tak. Dnes to je vše podstatné.

Autor: Richard Mandelík | neděle 25.7.2021 7:00 | karma článku: 6,06 | přečteno: 178x