Střídavka - opravdu se do toho chcete pustit?

Už pár dní se chystám napsat první "sedmičku základních témat" pro otce (tentokrát) . Chci psát o tom, na co je potřeba myslet, než zvedete telefon a zavoláte svému právníkovi, aby připravil podklady pro soud a svěření dětí do střídavé péče. Zvlášť potřebné je si to rozmyslet tehdy, když se dá předpokládat, že konflikt mezi rodiči bude dlouhodobý. Nikoho z účastníků totiž nečeká snadná doba.

První sada otázek je určena spíše otcům proto, že oni jsou ve většině případů iniciátory návrhů, aby byly děti svěřeny do střídavé péče. Rozvod či rozchod se prostě přihodí a v tomto článku úmyslně nechci hledat prostor pro "hledání viníků". Co teď? Zkusili jste se domlouvit? Opravdu to nejde? (Jste si opravdu jisti?)

Místo radikálních soudů si dovolím nabídnout jakési "základní kameny", nad nimiž je potřebné se zamyslet. Místopřísežně prohlašuji, že každý z nich nám prošel rukama tolikrát, že už jsou osahané a ohlazené. Věřím, že v blogové formě jsou bezpečné. V realitě vám ale mohou nečekaně padat na palce u nohou, nos i hlavu. Věřím, že je dobré je znát.

1. kámen - znáte svůj cíl? (kámen základní)

Víte, proč chcete děti do střídavé péče? Dokážete si přestavit, co jí chcete dosáhnout? Zkuste si to napsat, nakreslit nebo přehrát před očima scénu z toho, kde chcete být za pět - deset let.  Pokud vašim cílem prolíná potřeba pomstít se matce svých dětí za jakoukoliv křivdu, doporučuji rozhodnutí ještě hodně dobře zvážit. Hrozí totiž, že byste mohli děti použít jako nástroj pomsty. Pokud jste si jisti, že chcete vidět své děti dobře růst a chcete se na tom podílet, možná máte svůj základní kámen. Dobře si ho zapište, zapamatujte, vytetujte na levé zápěstí. V případě úspěchu u soudu ho totiž budete potřebovat pro všechna svá zásadní rozhodnutí

2. kámen - umíte se domlouvat? (kámen diplomatický)

Při střídání dětí totiž budete muset. Soudce s rozsudkem zaklapne šanon se spisem a zůstanete v tom sami. Děti, matka dětí a vy. A kdyby jen to. Taky babičky, dědečkové, případný partner matky a případná partnerka vaše. Nebo dokonce partneři a partnerky. Nepřeháním. To chce slušnou schopnost komunikovat. Budete se s matkou dětí umět dohodnout, až budou s dětmi starosti? Budete umět v zájmu dětí táhnout za jeden provaz? Budete se umět dohodnout na nákupech věcí a třeba i placení kroužků a rovnátek? A pokud si myslíte, že v nejbližší době ne, máte "plán B"? Víte, co budete dělat? Dokážete případně bez pocitu křivdy potřebné utáhnout a zařídit sám?

3. kámen - střídavka je drahá, počítate s tím? (kámen bankomatní)

Střídavé děti většinou přecházejí jen s aktovkou a sešity (učebnice není problém dohodnout do obou domácností), v lépe komunikujících rodinách se podle potřeby přenášejí ještě dražší věci (kola, lyže). Vaše děti tedy budou potřebovat všechno tak, jako by u vás byly stále. Své místo, své oblečení, hračky, knížky sportovní potřeby, počítač. Dosaďte si, co je libo. Od štěněte labradora po houpací síť. K tomu je možné, že soud vyměří výživné tak, že budete zmírňovat rozdíl mezi svým a matčiným příjmem - rozuměte platit. Zvládnete to? A srovnáte se třeba i s tím, že když bude potřeba, zaplatíte kroužky nebo koupíte nový telefon i když se třeba maminka nebude podílet?

4. kámen - máte svůj dobrý životní program? (kámen nasměrování)

Spory o péči o děti bývají dlouhé a náročné a často na ně účastníci napřou veškerou svoji energii a tak nějak zapomenou žít.  Nemají čas na koníčky, rozpadají se jim vztahy. Čas trávený přípravou na soudní spory je, přiznejme si, časem jednou provždy ztraceným. Máte i jinou náplň pro život? Máte svůj "návod na radost"? Práci, sport, koníčky, rodinu? Umíte odpočívat, najdete si čas třeba se znovu zamilovat a o nový vztah pečovat? Pozor, je-li spor o děti vašim jediným programem, pravděpodobně už jste na scestí. Doporučuji zkusit to napravit a životní cíle rozložit do několika témat. Nejste šíp vystřelený do terče. Jste člověk

5. kámen - umíte se upozadit a nekritizovat? (kámen moudrosti)

Počítáte s tím, že do vašeho prostoru budou vstupovat děti a vlastně tím v pravidelných intervalech stále vnášet vaši bývalou partnerku? Ať už ve svých návycích, názorech a nejspíš i v gestech a v rysech do nichž budou vyrůstat? Že budou přinášet svoje zvyky od matky? Že bude trvat, než si v obou prostředích vzájemně vyjasníte pravidla ("Rozumím tomu, že u maminky si nádobí ze stolu odnášet nemusíš, ale moje talíře prostě nejsou vybaveny funkcí levitace."), aniž byste byli vůči matce osobní? Unesete třeba i to, že děti něco nedovedou a vy je to musíte naučít sám, ať už jsou to kvadratické rovnice, mytí podlahy nebo třeba vyslovovat "ř"?

6. kámen - zvládnete to? (kámen vytrvalosti)

"Šestka" je zcela prozaická. Chcete se opravdu starat polovinu svého času o děti? I tehdy, když jsou protivné, nechtějí uklízet, vztekají se a vyhrožují, že půjdou raději k mámě? Dokážete nepodrážet a neustupovat, dokážete si je nekupovat, nevydírat a nepodléhat jejich nátlakům? Chcete se starat i v dobách angín, bolavých zubů a puberty? Chcete stát u plotny, nakupovat ponožky, strouhátka, džíny, deodoranty, pasty na zuby, sešity do matematiky? Chcete hlídat štěně labradora, když bude dítě u matky? Nepochybuji, že to dokážete. Ale chcete to?

7. kámen - jste smířen s tím, že nakonec o všem rozhodnou samy děti? (kámen pokory)

Je možné, že k rozhodnutí soudu ujdete dlouhou cestu v čase. Dneska pořád ještě nejsou dva roky táhnoucí se spory žádnou výjimkou. Mezitím děti porostou, jejich názor se bude vyvíjet. Když budete střídat, osahají a usadí si obě prostředí. (To považuji za dobrou šanci zažít hodnoty obou rodičů). Ale nepočítejte s tím, že střídavka je napořád. Přijde doba, kdy si děti prostě vyberou ve kterém prostoru je jim lépe, tam se usadí a veškeré posudky a rozsudky se tímto stanou archivními dokumenty. Budete se umět smířit se situací, kdy vám dítko, kterému byste snesl modré z nebe, jednoho krásného dne řekne, že by chtělo bydlet už jen u mámy? A naopak, zvládnete situaci, kdy vám pubertální klacek, od něhož si celkem rád odpočinete oznámí, že už zůstane u Vás?

Máte své kamínky? Máte svá "ano" Pak si je pěkně uložte do řady, prohlédněte a opakovaně pojmenujte. Ukažte je důležitým lidem ve vašem životě, promluvte si s nimi. Ještě jednou se zkuste domluvit. Pro jistotu. A než zavoláte právníkovi, pořádně se na to vyspěte.

Přeji všem moudrá rána a spokojené děti.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jana Majová | středa 20.8.2014 21:55 | karma článku: 24,84 | přečteno: 1598x
  • Další články autora

Jana Majová

Stalker

18.9.2022 v 23:05 | Karma: 36,70

Jana Majová

Marie Milá (Šípková)

3.2.2022 v 18:26 | Karma: 23,41

Jana Majová

FAQ pro holky u šicích strojů

20.3.2020 v 20:39 | Karma: 24,48

Jana Majová

Když peče celá zem, fandím.

9.3.2020 v 18:41 | Karma: 27,29