Co způsobila jedna rezoluce EP, proti které jsem hlasoval v roce 2015

Ukrajinský web mě zařadil na seznam "bacilů ruského světa", o kterém informují některá naše média. Zajímalo mě, čím jsem si to vysloužil: Podle webu je to proto, že jsem hlasoval v roce 2005 jako europoslanec proti jedné rezoluci.

Ukrajinský web texty.org.ua vytvořil seznam 1600 nepřátel z 19 zemí. Když tam bylo i moje jméno, podíval jsem se, proč mě tam dali.

Nejsem totiž nijak proruský. (Dokonce když Rusko napadlo Ukrajinu, vyjádřil jsem hold prezidentu Zelenskému, že se rozhodl bránit, než aby uprchnul. A na tom, že se vyslovuju pro mírová jednání (zde nebo zde), není nic proruského.)

Když jsem se podíval na onen ukrajinský web, viděl jsem toto:

https://texty.org.ua/d/2023/germs_v2/e/petr_mach/ 

Zařadili mě tam proto, že jsem hlasoval proti "protiruské rezoluci" 10. června 2005. Jenže ta rezoluce, kromě kritiky ruského vměšování do Ukrajiny, obsahovala konkrétní výzvu, kterou jsem rozhodně nemohl podpořit.

Autorům webu nedošlo, že, když poslanci hlasují proti nějakému návrhu, má to konkrétní důvod bez ohledu na název usnesení nebo bez ohledu na některé věty které se mi můžou líbit. I když je mezi tisíci větami jedna jediná, se kterou zásadně nesouhlasím, musím hlasovat proti celému textu, jinak bych tím totiž tu nežádoucí větu podpořil se všemi důsledky. 

Do europarlamentu jsem šel s tím, že budu hlasovat proti všem návrhům, které vedou k omezování práv národních států a svobod občanů. Tímto kritériem jsem všechny návrhy posuzoval a podle něj jsem se rozhodoval, co podpořím, a proti čemu budu.

Protože návrh vyzýval k odstranění práva veta v oblasti zahraniční politiky, hlasoval jsem proti. Jenom hlupák v tom může vidět proruský postoj.

Konkrétně šlo o toto usnesení:

REPORT on the state of EU-Russia relations | A8-0162/2015 | European Parliament (europa.eu)

Můj hlavní důvod, proč jsem hlasoval proti usnesení, byl tento odstavec:

"7.      [EP] zdůrazňuje v této souvislosti, že klíčem ke zvýšení jednotnosti, účinnosti a úspěšnosti zahraniční a bezpečnostní politiky EU, včetně politiky vůči Rusku, je prohloubení integrace EU a soudržnost mezi jejími vnitřními a vnějšími politikami; vyzývá proto členské státy, aby pokračovaly ve svém úsilí o odstraňování úzkých míst při rozhodování a toto úsilí dále zintenzivnily a aby společně s kandidátskými zeměmi usilovaly o upevňování společných politik, zejména v oblasti obchodu, finančních služeb a transakcí, migrace, energetiky, správy vnějších hranic a informační a kybernetické bezpečnosti;"

Ta tučně označená věta vyzývala členské státy, aby zrušily právo veta v zahraniční politice. (přeloženo z bruselského ptydepe)

Je důležité si uvědomit. že taktika zastánců posilování pravomocí EU na úkor členských států spočívá v nenápadném vpašovávání podobných vět do dlouhých dokumentů plných vzletných nebo neurčitých frází a jako poslanec jsem pečlivě dbal na to, abych pro nic takového nehlasoval a vždy tyto skuliny ve všech návrzích objevil. 

Určitě bych dnes proti takovému usnesení hlasoval znovu!

A ukrajinští novináři by měli být trochu soudní, když vytváří seznamy nepřátel.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Mach | pátek 2.2.2024 17:05 | karma článku: 34,98 | přečteno: 1117x