Přeplněné školky a možnost střídání dětí. V čem to školkám uleví?

Tak jsem se dnes seznámila s novinkou ministerstva školství spočívající v tom, že by se mohlo přeplněným mateřským školkám ulehčit střídáním dětí.

V praxi by to mělo znamenat, že děti, které odcházejí domů po obědě (tzv. po „o") by tak přenechaly svoje tabulkové místo dětem, které by naopak přišly po domácím obědě na „odpolední šichtu“.  Nebo i naopak? Slovo tabulkové volím schválně, protože při této možnosti by se nijak neměnil zákonem daný nejvyšší počet dětí na danou školku, potažmo třídu. Prostě dvě mouchy jednou ranou. Vytížit kapacitu školky na maximum bez toho, aby byl porušen zákon a současně tak bylo vyhověno mnohem převyšující poptávce.

Ano, mateřské školky se opět staly nedostatkovou záležitostí. O demografickém vývoji od poloviny 90. let, rušení mateřských školek, porodnosti tzv. Husákových dětí a baby boomu posledních let už bylo napsáno mnoho.

Ale zpět k tématu. Přemýšlím, jaký přínos to bude mít pro děti a zejména pak pro rodiče, kteří neměli to štěstí a celodenní školku nesehnali. Celé mi to přijde jako pokus vytížit výrobní stroj po celou  pracovní dobu tak, aby nedocházelo k plýtvání energie. Půjde ale tento způsob aplikovat v zařízení, jakým je mateřská školka? Většina rodičů dává děti do školky zejména proto, že musí chodit do práce a vydělávat peníze na zajištění obživy rodiny.

Nemyslím si, že nějak zásadně pomůže zaměstnaným matkám taková  4 - 5 hodinová výpomoc. To je doba, která mnohdy těžko pokryje cestu do práce, do školky a zpět při nejmenší pracovní době, co znám – pokud je vůbec možné za ni očekávat odměnu, jež naopak pokryje vynaložené finance (cestovné, školné) a ještě z ní něco zbude. A to ani nemluvím o situaci, kdy se chce žena po rodičovské dovolené vrátit na místo, z něhož na mateřskou odešla, což ve většině případů představuje 8 hodinovou pracovní dobu.

Navíc pokud některé děti odcházejí ze školky po obědě, bývá to většinou díky nějaké výjimečné situaci. Stále se sice nabízí možnost využít odpolední místo ve školce po dítěti, jehož maminka je doma s malým dítětem na mateřské dovolené a nechává své starší dítě ve školce jen do oběda. Zde by sice mohlo o jít o pravidelnost  v „odpoledních šichtách“, jenomže vzhledem k současné situaci už maminky na mateřské takovou možnost ve většině případů nemají. Přednost k umístění dítěte do školky dostanou ženy, které se po rodičovské dovolené vracejí do zaměstnání.

Nicméně, i kdyby se nakrásně v některých školkách taková místa našla, pořád nevím, kdo by o ně měl zájem. Kterou matku vytrhne možnost odpolední školky s dobou cca od 12.30 do 16.30 hod? Že by této možnosti využívaly ženy pracující tzv. z domova? Možné to je, i když sama žádnou takovou neznám.

Oceňuji a snažím se chápat snahy ve zlepšení přístupu k dnes tak nedostatkovým „službám“, jakými mateřské školky bezpochyby jsou. Ale toto opatření mi trochu připomíná operativní řešení ve výjimečném stavu. Něco takového, jako když se přežene povodeň a operativně se řeší ubytování, stravování a jiné možnosti rychlé a dočasné pomoci. Opravdu nechápu, v čem by měla při střídání dětí kýžená úleva pro školky spočívat. Pominu-li možné komplikace s další administrativou, vybavením školky, možností zajištění obědů pro více dětí apod.

Autor: Hana Macharáčková | pondělí 16.1.2012 14:30 | karma článku: 17,10 | přečteno: 1221x