Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si zachovat zdraví - prevence 2. část

Prevence je levná, pokud ji ale zanedbáme, může to být zlé. Může to být hodně zlé. Může se to ale i hodně prodražit. Nejen ekonomicky, ale hlavně dostane "na frak" dosavadní život. Vztahy, práce i společenské postavení. Na některé otázky jsem se pokusil odpovědět v jednom z dřívějších článků, proto by bylo dobré si ho přečíst.  Dnes odpovím na následující otázky. Je ukazatelem rizika například nějaká změna v krvi? Lze preventivně užívat nějaké vitamíny a minerály? Slyšela jsem, že mrtvice může být spojená s předchozí operací a nemusí to být bezprostředně. A co třeba preventivní ředění krve (někde psali, že je dobré brát půlku anopyrinu). Co by nás mělo varovat? Nemyslím tím už konkrétně ataku, ale čím se preventivně chránit?

Je ukazatelem rizika například nějaká změna v krvi?

Krev obsahuje nejen základní krevní elementy (hlavně známé červené a bílé krvinky), ale i spoustu látek a dalších součástí, které také slouží k tomu, abychom žili bezproblémově. Odchylky jejich množství (od "normálních hodnot", tedy "patologické, abnormální hodnoty") jsou jasným signálem, že se v těle děje něco nesprávného. Těch ukazatelů je mnoho, nebo i tvoří soubory, které nás přivádějí na stopu jednotlivých nemocí. Konkrétně u CMP je třeba sledovat hladinu tuků obecně (nejen cholesterolu, jehož hladinu si organizmus dokonce udržuje. Jeho přítomnost tedy není něco špatného. Vyšší hladina již ano.). Hlídejte tzv. glykémii, což je množství krevního cukru (Jeho odchylky od normy mohou znamenat cukrovku. Minimálně hlídání ve specializované poradně. Cukrovka je často také spojena s obezitou!!!) Dalším parametrem je tzv. hustota, viskozita krve. Je to vlastnost, která výrazně ovlivňuje kvalitu jednoho ze základních úkolů krve - dobré okysličování celého těla. Dobře proudící krev se dostane až do malých vlásečnic a tím je schopna donést vše potřebné až do cíle.   

Lze preventivně užívat nějaké vitamíny a minerály?

Ano, jsou přípravky, které nám pomáhají v prevenci, nejsou však samospasitelné. Jsou pouze součástí všech preventivních opatření. Snadno to lze pochopit na příkladu vytrvalého boje s obezitou. Bez toho, abychom se začali pohybovat a přestali se přejídat, nám žádné zázračné pilulky nepomohou. ŽÁDNÉ!!!  Naši snahu mohou pouze podpořit. Vždy ale pečlivě zvažujte, co pořídíte. Přípravků a potravinových doplňků je plno, podvodníků také. Některé nekvalitní produkty dokonce zdraví škodí. Některé jsou zcela zbytečné. Jsou ale také ty, které nám pomáhají. Ale pozor!!! Vždy se poraďte s lékařem, který zná váš zdravotní stav a ví, jaké berete léky. Vzájemné působení jakýchkoliv přípravků může způsobit i vážné zdravotní problémy. (např., užíváte-li léky "na ředění krve", je třeba se mít na pozoru před doplňky, které tento účinek slibují také - mohlo by dojít ke krvácivým projevům). Tato poznámka souvisí s dalším dotazem.

A co třeba preventivní ředění krve (někde psali, že je dobré brát půlku anopyrinu)?"

Ano, je to dobré. Dokonce v době poměrně velké reklamní kampaně bylo všudypřítomné heslo:"Ano, Anopyrin". Běžné dávkování je 50 - 100 mg ráno. Ale i zde platí pravidlo, že o čemkoliv, co chcete užívat, by měl vědět váš lékař.

Slyšela jsem, že mrtvice může být spojená s předchozí operací a nemusí to být bezprostředně.

Zřejmě mluvili o riziku tzv. embolie, čili vmetku. Příčin cévní mozkové příhody je víc, mohou se i kombinovat. Jakákoliv operace je většinou prováděna zkušeným týmem a ten tato rizika pečlivě zvažuje a hlídá. Pozdější komplikace spíše souvisí s (ne)dodržováním pooperačních doporučení.

Říká se, že se má nekouřit, dodržovat zásady zdravé výživy a hýbat se. Jenomže to postihuje i ty aktivní, ale i děti.

Velkou roli hrají dispozice. Viz výše zmiňovaný článek,ve kterém píši o vlivu genetiky. Je pravda, že mrtvice se pozvolna posouvá k mladším (nejspíše díky stresujícímu a nepříliš vhodnému životnímu stylu). U těch opravdu hodně mladších nese vinu většinou nějaká vrozená vada.

 

Co by nás mělo varovat?

Jednoduše cokoliv, co "se nám nezdá". Člověk se nám může zdát pouze“divný“, lehce zmatený, desorientovaný, agresivní, nebo jinak psychicky změněný (stačí pár jednoduchých otázek, nebo prosba o vykonání jednoduchého pohybu, grimasy a sledovat  správnost  jejich vykonání). Může budit dojem opilého. Je prostě jiný, než ostatní. V horším případě se objevuje viditelnější příznak – špatně se obléká, padají mu předměty z ruky, produkuje nesmyslnou řeč, nebo jen nemůže najít správné výrazy.  Závažná je porucha  vědomí, pád na zem, ochrnutí rukou, či nohou, pomočení se, pokálení se. V KAŽDĚM případě je NUTNÉ OKAMŽITĚ volat záchranku (155, 112) ( i kdyby se nakonec ukázalo, že jde opravdu o opilce, za těmito stavy se mohou skrývat i další závažné choroby).  

luk

Autor: Václav Lukáš | středa 17.7.2013 10:09 | karma článku: 7,79 | přečteno: 444x
  • Další články autora

Václav Lukáš

Michal Viewegh a jeho boj o život

Michal Viewegh přišel málem o život. Jako v jeho předchozích knihách, kde popisuje životní zážitky, líčí své niterné pocity i z této nezáviděníhodné události. Je spisovatel a sděluje nám to tedy formou, kterou umí. Toto není odborná recenze na knihu "Život po životě". Přečetl jsem si ale také recenzi, po které následuje diskuse. Postoje lidí jsou pochopitelně různé. Měly by však mluvit spíše k tématu. Neměly by vyjadřovat svůj osobní vztah k autorovi této knihy. Měly by se spíše zabývat tím, co chce pan Michal Viewegh sdělit.

27.12.2013 v 18:16 | Karma: 19,53 | Přečteno: 1775x | Diskuse| Ostatní

Václav Lukáš

Alespoň o Vánocích zpomalte

Není kam spěchat. (Za úspěchem? Za lepší karierou? Za bohatstvím?). Většina někam spěchá. Nedá si poradit, aby zvolnili. Prý to nejde. Houby. Prý jde všechno, když se chce. Také se říká "Spěchej pomalu", "Všeliko kvaltování toliko pro hovada dobré jest", "Co se vleče, neuteče", a podobně. Každé prohlášení má sice trochu jiný význam a podtext, ale všechna poukazují na neúčelnost spěchu.

20.12.2013 v 9:09 | Karma: 10,35 | Přečteno: 356x | Diskuse| Ostatní

Václav Lukáš

Proč mi nerozumí?

Třeba rozumí. Jen neumí dočasně mluvit a psát. Nemoc, stáří, ale hlavně kombinace obojího, limitují často velmi výrazně obě strany. Jak nemocného, tak blízkého, nebo nejbližší okolí. Nemocný byl před příhodou často schopnější (myslím pochopitelně choroby, které jsou závažnější). Možná i schopnější, než ti okolo. Nemoc ho nezbavila lidství. Nejkomplikovanějším problémem však bývá horší schopnost domluvit se.

30.11.2013 v 14:13 | Karma: 17,02 | Přečteno: 730x | Diskuse| Ostatní

Václav Lukáš

Reálné ohrožení života

Může nastat, když se budete řídit radami, které se objevily veřejně. V mailu jsem zachytil jeden, zřejmě "obíhací", možná žertem napsaný, dokument. Je pravděpodobné že mnozí podlehnou a proto jsem napsal tento článek. Chytrým je to jasné. Je strašidelné, skoro nebezpečné, že se někdo pouští i do oblastí, kde může vážně uškodit. Úvodní slova toho textu zní: "Rada čínského profesora – návod, jak zabránit následkům mozkové mrtvice." Následují pokyny jsou, abyste ve chvíli, kdy máte podezření na příchod mrtvice, začali jehlou (naštěstí sterlizovanou) na každém prstu vpichem za nehet způsobovat krvavé zranění.

19.11.2013 v 10:09 | Karma: 18,67 | Přečteno: 1610x | Diskuse| Ostatní

Václav Lukáš

Pravdu, nebo milosrdnou lež?

Dosti často přichází poměrně náhle onemocnění. Je-li lehké, snadno jej překonáme. Jsme-li ale přepadeni téměř "ze zálohy", bývá zle a protože většinou nejsme zdravotnickými profesionály, informace se snažíme nejdříve sehnat od ošetřujícího lékaře. Očekáváme, často krutou, pravdu, nebo chceme slyšet mnohdy neoprávněné naděje? V praxi jsem se setkal s mnoha lidmi. A také s těmi (a bylo jich více), kteří raději vyslechli nepříjemná fakta. Stali se pak silnějšími, protože poznali nepřítele. Ošetřujícím lékařem je přece jen vždy člověk. Ten se snaží nějak vejít do mantinelů, které mu přináší život. Věřím tomu, že to, co říká, sděluje v dobré víře. Najít to správné ohodnocení stavu pacienta mezi poznatky vědy, zkušeností a možností dávat naději je velmi těžké. Je to velmi náročné a ne každý to zvládá dobře. Co je to dobře? Každý pacient, či nejbližší, na zprávy reagují jinak. Zvolit nejvhodnější způsob a formu proto není vůbec lehké.

12.10.2013 v 10:09 | Karma: 13,44 | Přečteno: 490x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Jestli Rusko prolomí frontu, můžeme na Ukrajinu vyslat vojáky, zopakoval Macron

2. května 2024  13:18

Francouzský prezident Emmanuel Macron opět připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek...

Bezpečnostní úřad má nového šéfa. Čuřín chce víc digitalizace a méně prověrek

2. května 2024  11:51,  aktualizováno  13:15

V Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) je podle nového šéfa Jana Čuřína prostor pro digitalizaci a...

POLITICKÝ DIÁŘ: O falešné hře Evropana Fialy a štoku navíc

2. května 2024

Premium O tom, jak se za deset let změnil názor Petra Fialy na Evropskou unii či o debatě k důchodové...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, policie ničí barikády a zatýká

2. května 2024  8:11,  aktualizováno  12:58

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1077x
Jsem lékař - neurolog po cévní mozkové příhodě, založil jsem vlastní web www.pomrtvici.cz. I proto se více věnuji poškozením mozku, jejich prevenci, následným stavům a rehabilitaci. Nejvíce však mrtvici (cévní mozkové příhodě, iktu). Jako "kovářova kobyla" jsem byl mrtvicí "poctěn" . Stal jsem se dlouhodobým pacientem a díky tomu dovedu velmi dobře posoudit, jak Vám asi je. UPOZORNĚNÍ- Jsou to mé pocity, nikoliv všeobecně uznávané názory !!!